Focus (focus.msn.de)
A müncheni hírmagazin Schröder újabb munkát vállal című írásában foglalkozik az álláshalmozó volt kancellár újabb megbízatásával.
Gerhard Schröder újabb tanácsadó megbízást vállalt el a Rothschild Befektetési Banknál. Schröder a bankot a külföldi befektetéseknél fogja tanácsaival segíteni.
Schröder a Rothschild-csoport úgynevezett Európa tanácsadó testület tagja lesz, s a bank közép- és kelet-európai, orosz, török, közép-keleti és kínai terjeszkedésében foga a befektetőket segíteni – közölték pénteken Frankfurtban.
„Örülök annak, hogy tapasztalataimat a Rothschild bank tanácsába bevihetem“ – nyilatkozta Schröder. A bankot vezető David de Rothschild báró úgy fogalmazott, Schröder rendkívül jól ismeri a gazdasági növekedési régiókat és széles nemzetközi tapasztalatai a bank számára „felbecsülhetetlen értéket jelentenek”.
A Rothschild befektetési bank a frankfurti zsidó negyedben gyökerezik. A dinasztia alapítója Mayer Amschel Rothschild, a napóleoni időkben a hessen-kasseli fejedelemnek dolgozott. A XIX. században a bank Németország első számú intézetei közé emelkedett és külföldre is kiterjesztette tevékenységét. Majd Rothschild kivonult Németországból és csak 1989-ben tért vissza a dinasztia ősei földjére. A befektetési bank nemzetközi vállalatokat lát el tanácsaival, felvásárlások és fúziók esetén. A cégnek összesen 2000 alkalmazottja van.
Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali hírmagazinban Robert Wielaard Csalódtak a forradalom hőseiben című írásában a vasárnapi ukrajnai választások apropóján vonja meg a forradalom óta eltelt másfél év keserű mérlegét. A fehéroroszországi tüntetések láttán önkéntelenül is adódik a párhuzam Ukrajnával, de Kijevben időközben kiábrándulás vett erőt. A vasárnapi választásokon már a 2004-ben elkergetett egykori miniszterelnök, Janukovics megválasztását valószínűsítik a közvéleménykutatók.
A Moszkva felé orientálódó Régiók Pártjának a pénz nem okoz problémát, hiszen azt Rinat Ahemtov, az ország leggazdagabb embere finanszírozza. A közvéleménykutatások szerint annak a Viktor Janukovicsnak a pártja tűnik biztos befutónak, akit választási manipulációit követően 2004 őszén a narancsos forradalom űzött el. Az új elnökkel, Viktor Juscsenkóval kapcsolatos reményekből nem maradt mára szinte semmi, az ukrajnai lakosság kiábrándult. Juscsenko az EU-hoz történő szorosabb kapcsolódással kívánta megvalósítani az ígért jólétet, ma ebből szinte semmi sem érezhető.
Az ukránok egy része éppen ezért a régi szövetségestől, Oroszországtól várja sorsának jobbra fordulását, amint azt Janukovics pártja ígéri. Közvéleménykutatások szerint a Régiók Pártja a voksok 25 százalékára számíthat, amivel az ukrán parlament legerősebb frakciója lehet.
Már a térképre vetett pillantás is elárulja, hol fekszenek Ukrajna érdekei és hol a jövője – fogalmaz Tarasz Csornovil, a párt 41 éves kampánymenedzsere. „Ukrajnát nem lehet egyszerűen csak kiszakítani és Oroszország mellől, kedvünk szerint valahova áthelyezni, például Nagy Britannia mellé.”
Az ukránok dühösek, mert csak a szomszédsági kapcsolatok intenzívebbé tételét ígérték nekik, holott az uniós tagságot szeretnék elérni. Csornovil az uniós ajánlatot „megalázónak” nevezi, mert az Ukrajnát egy szintre helyezi olyan országokkal, mint Líbia, vagy Marokkó, melyek szintén az EU szomszédsági kapcsolati programjának résztvevői.
Juscsenko és Julia Tyimosenko nyugatbarát pártjai szintén csalódtak. „Célunk, hogy minden európai struktúra részévé váljunk”, erősítette mg Roman Beszmertnij, Juscsenko Mi Ukrajnánk Pártjának kampánymenedzsere – ez különösen érvényes az EU-ra és a NATO-ra.
Julia Tyimosenko pártja esetében Olekszandr Turcsinov kampánymenedzser úgy fogalmaz: „az EU-nak komolyabban kell vennie belépési szándékunkat.” Azért, hogy Ukrajna továbbra is tartsa az európai irányt, ahhoz a nyugatbarát erőknek a választások után össze kellene fogniuk, hiszen külön-külön képtelenek lesznek a szükséges mandátum megszerzésére. Közvéleménykutatók a Mi Ukrajnánkat 16,9 százalékon és ezzel a második helyen mérik, míg a Julia Tyimosenko Tömbje nevű alakulatot 12,7 százalékkal a harmadik helyre teszik. Tekintettel a tavaly ősszel Juscsenko és akkori miniszterelnöke Tyimosenko között lezajlott kemény vitákra, valószínűtlen, hogy a két párt képes lesz az együttműködésre.
Az ukrán kormány felhasznál minden lehetőséget arra, hogy csatlakozási igényeinek hangot adjon. Így Borisz Taraszjuk külügyminiszter az uniós képviselők március elején tett látogatásakor kijelentette, hogy országa 2015-ig szeretne az unió tagjává válni. Ukrajna „Európa elválaszthatatlan része”, mely a demokrácia mellett kötelezte el magát és békefenntartói küldetéseivel már most is részt vesz Európa biztonságának garantálásában – fogalmazott.
Oberösterreichische Nachrichten (nachrichten.at)
A linzi napilap A szülőföld igazi zenéje című cikkében köszönti Bartók Béla 125. születésnapját. Az írásból az olvasó megtudhatja, hogy Bartók az igazi zenét a magyarországi, romániai (!) és szlovákiai (!) vidéki lakosságnál kereste, a „parasztzenében”, ahogyan ő nevezte.
Ki a Soros-ügynök Magyar Péter képviselői között? - megkérdeztük a diszkópolitikust!