Az SZDSZ az Országos Választási Bizottsághoz fordul – de miért is?

Az Országos Választási Bizottsághoz fordul az SZDSZ a Fidesz egészségüggyel kapcsolatos kampánya miatt – szögezte le Horn Gábor, a liberális párt ügyvivője.

MNO
2006. 04. 05. 14:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Horn Gábor kiemelte, az SZDSZ nem tűri, hogy a Fidesz kampánya folyamatosan hazugságokra épüljön. Molnár Lajos, az SZDSZ egészségügyi miniszterjelöltje elmondta: pártja azért nyújt be kifogást az Országos Választási Bizottsághoz, mert a Fidesz reklámkampánya az egészségüggyel kapcsolatban alkalmas a választók megtévesztésére. Molnár kifogását Orbán Viktornak, a Fidesz elnökének április 3-án Szombathelyen tett kijelentésére alapozza, aki a jelenlegi kormánykoalíció tagjaira utalva úgy fogalmazott, „azt mondják, el akarják adni és fizetőssé teszik az egészségügyet, de hogyan fogjuk akkor gyógyíttatni magunkat?„ A miniszterjelölt szintén kifogást nyújt be az OVB-hez egy szerdai napilapban megjelent fideszes hirdetés miatt, amely véleménye szerint azt sugallja, hogy a kormány privatizálni akarja a kórházakat, és a betegeknek magas összegeket kell majd fizetniük egy-egy tanácsadásért, szülésért, műtétért.

„Az MSZP és az SZDSZ a 2004 decemberi népszavazást megelőző kampányában világossá tette: el akarja adni a magyar kórházakat. Az emberek a népszavazáson erre egyértelműen nemet mondtak” – áll Szijjártó Péter reagálásában. A Fidesz szóvivője kiemeli, a kormánypártok továbbra is semmibe veszi az emberek véleményét, hiszen a „luxusbaloldal pártjainak mostani választási programjában is szerepel a magántőke bevonása az egészségügybe, a kórház-privatizáció és ezáltal a fizetős egészségügy bevezetése”.

A fideszes politikus hangsúlyozza, ha Gyurcsány Ferenc és a jelenlegi kormánykoalíció marad hatalmon, akkor privatizálni fogják a kórházakat, és bevezetik a fizetős egészségügyi szolgáltatásokat. Szijjártó szerint aki a kormánypártokra szavaz, a kórház-privatizációra és a fizetős egészségügyre szavaz, míg aki a Fideszre voksol, az arra szavaz, hogy egy új, polgári kormány adjon garanciát a kórházak köztulajdonban tartására és az ingyenes egészségügyi ellátásra.




A Medgyessy-kormány kórház-privatizációs törvényt terjesztett a Parlament elé, amelyet az Alkotmánybíróság 2003. december 15-én megsemmisített, mert a kormánykoalíció a házszabály megsértésével fogadta el a törvényt.

A 2004. december 5-i, a kórházak privatizációjának kérdésében tartott népszavazáson az emberek 65 százaléka elutasította a kórház-privatizációt. A kormány a népszavazási kampányban végig a kórházak privatizációja mellett érvelt, és Gyurcsány Ferenc kormányfő személyesen is arra bíztatta az embereket, hogy támogassák a kórházak eladását és ezt a véleményét azóta sem változtatta meg – idézte fel Rogán Antal, a Fidesz kampányfőnöke, aki utalt a 2005. júniusában a Mozgó Világnak adott interjúra amelyben a következőt nyilatkozta Gyurcsány Ferenc: „receptdíj, vizitdíj, ezeknek a kérdéseknek nagyon gyorsan napirendre kell kerülniük”.

Kökény Mihály, az MSZP volt egészségügyi tárcavezetője ezt mondta 2004 januárjában: „Rögzíteni kell, hogy mely egészségügyi szolgáltatások járnak ingyen, és melyek azok az igény szerint 'megvásárolható többlet szolgáltatások, melyek térítési díj ellenében vehetők igénybe.” Veres János pénzügyminiszter pedig 2006. februárjában a Bloombergnek adott interjújában kijelentette: „Valahogy korlátoznunk kell a jelenleg korlátozás nélkül rendelkezésre álló szolgáltatásokat. Ez igaz a támogatott gyógyszerekre, az orvosi és a kórházi ellátásra. Ilyen intézkedés lehet az egészségügyi szolgáltatásoknak a tb-hozzájáruláshoz történő kapcsolása és valamiféle társfinanszírozás bevezetése, például, hogy a betegek fizessenek a gyógyszerfelírásért, vagy a vizsgálatért.”

(Forrás: radio.hu, MNO)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.