Felébredt az akadémia, intézeteket kérnek vissza

Az akadémikusok hamis narratíváját terjeszti az ellenzéki sajtó az ELTE és a kutatóhálózat együttműködéséről.

2025. 06. 18. 11:33
Folyó - Budapest - Magas a Duna folyó vízállása

Borítókép: Magyar Tudományos Akadémia (Forrás: MTI/Róka László)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) mai nyilatkozatával újabb bizonyítékát adta, hogy nem tudja átlépni a saját árnyékát: most éppen hamis narratívát terjeszt az ellenzéki sajtón keresztül a HUN-REN kutatóhálózat és az ELTE együttműködéséről a humán tudományok területén. Az MTA hamis állítása szerint ugyanis a kormánytól származik a négy bölcsész- és humántudományi kutatóközpont ELTE részére történő átadása.

Az akadémia ezzel arról is tanúbizonyságot tett, hogy továbbra sem fogadja el, hogy a HUN-REN kutatóhálózat autonóm formában működik, és kutatóintézeteket továbbra is sajátjaként kezeli.

Ebből is jól látszik, hogy az akadémia alapvető reformokra szorul, ahogy arra számos tudós és közéleti szereplő mutatott rá az elmúlt hetekben.

 

Miről is szól a vita?

Az ELTE a múlt héten kezdeményezte a HUN-REN elnökénél a két intézmény stratégiai együttműködésének elmélyítését, ahogy azt Darázs Lénárd, az ELTE kinevezett rektora már rektori pályázatában is felvázolta az év elején. Azt javasolta a HUN-REN vezetésének, hogy a kutatóhálózat négy bölcsész- és humán tudományi kutatóközpontja az ELTE keretein belül működjön tovább, hiszen ez jelentős mértékben tudja erősíteni az egyetem tudományos és kutatási versenyképességét.

A javaslatról a HUN-REN tudósokból álló irányító testületének kell döntést hoznia. Döntés még nincs, jelenleg is zajlanak az érintettekkel az egyeztetések.

 

Nagyot fordult az akadémia az ügyben

Bár az akadémia elnöke ma már visszahívná a humán tudományi intézeteket az MTA szárnyai alá, 2019-ben még egészen más álláspontot képviselt a kérdésben. Freund Tamás a miniszterelnöknek írt egyik levelében még azt írta, hogy

a kormányt folyamatosan kritizáló, gyengén teljesítő társadalomtudományi kutatócsoportok, intézetek munkatársai – akiktől szerettünk volna megszabadulni – itt fognak maradni a nyakunkon, külföldön a kutyának sem kellenek, ha intézetük megszűnik, egyetemi állásaikon akkor is túl fognak élni, és onnan tovább mételyezik a közéletet és a fiatalságot.

Freund Tamás az akadémia baloldali véleményvezéreinek nyomására akkor visszakozott, de úgy tűnik, ma már ezzel éppen ellentétes álláspontot képvisel.

Mint arról a Magyar Nemzet elsőként beszámolt, az akadémia körül az elmúlt időszakban sorra robbannak ki olyan botrányok, amelyek azt bizonyítják, hogy a testületben meghatározó szerepet tölt be egy baloldali kisebbség.

Borítókép: Magyar Tudományos Akadémia (Forrás: MTI/Róka László)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.