Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív német napilap Újabb berlini iskolák kérnek segítséget című cikkében foglalkozik a liberális pedagógia sikereinek további bizonyítékaival.
A Rütli szakközépiskola tanári kollégiumának segélykérő levelét követően kiderült, Berlin számos más kerületében is hasonló problémákkal küzdenek. Ismert, néhány nappal ezelőtt nyilvánosságra került, hogy az iskolában török és libanoni bandák zsarolják a diáktársakat, a nem tetszőket agyba-főbe verik, a pedagógusokat leköpdösik.
A brandenburgi belügyminiszter, Jörg Schönbohm (CDU) azt javasolta, hogy az iskolákban 50 százalékban maximálják a külföldiek arányát. Megakadályozandó a külföldiekből álló gettók kialakulását, a politikának arra is figyelnie kell, hogy a lakáskiutalásoknál kvótákat állítson fel. Azok a külföldiek, akik nem rendelkeznek kielégítő német nyelvismerettel, nem tartózkodhatnak hosszabb ideig Németországban – javasolta a politikus. „Aki évek óta itt él, és nem kíván megtanulni németül, annak el kell hagynia az országot. Ez ugyanis azt mutatja, hogy nem kíván integrálódni és dolgozni” – fetjette ki. „Azon is el kell gondolkodnunk, hogy a bűnöző diákokat kitiltsuk az iskolákból, és néhány napra nevelőintézetekbe, illetve a fiatalok börtönébe dugjuk őket” – tette hozzá Schönbohm.
Focus (focus.msn.de)
A müncheni hírmagazin „Az időseket hagyni meghalni” című tudósításában számol be a német vállalkozó – a bébiételeiről nálunk is ismert – ,Claus Hipp nagy felhördülést kiváltó kijelentéséről.
Hipp attól tart, hogy a demográfiai változás, a társadalom elöregedése következtében végig kell gondolni azt, milyen életkortól nem finanszírozható tovább az idősek orvosi ellátása. „Mikortól hagyják inkább meghalni az embereket, mert a gazdaság terhére vannak?” – tette fel a kérdést.
A tekintélyes társadalomtudós Meinhard Miegel, a bonni Gazdaság és Társadalomtudományi Intézet (IWG) vezetője osztja Hippnek az egyenlőtlen teherelosztásra vonatkozó bírálatát. Miegel szerint a most 30-60 év közötti generáció viselkedésével olyan terheket rakott a jövendő generációk vállára, amelyeket ő maga nem volt hajlandó cipelni. A szociális ellátórendszerek radikális átalakítására van szükség- folytatta az ismert közgazdász. Amennyiben a termelékenység növelhető az iskolai és munkahelyi képzés javításával, akkor a jövőben is sikerülhet a nagyszámú idős ember kielégítő ellátása.
Focus (focus.msn.de)
Szintén a müncheni hírmagazinban olvasható a Platzeck feladja az SPD tartományi elnöki posztját című cikk, amely az 52 esztendős, kórházi kezelésre szoruló politikus jövőbeni terveiről számol be.
A lap a szociáldemokrata vezetés köreiből értesült arról, hogy a párt júliusi, brandenburgi tartományi kongresszusán már nem jelölteti magát Matthias Platzeck. A döntés nincs közvetlen összefüggésben azzal, hogy Platzecket fülzúgása miatt kórházba szállították.
Az SPD országos elnöke múlt szerdán, két berlini programja között szenvedte el hallásának részleges elvesztését, s ezért egy potsdami klinikára szállították be. Platzecket infúzióval kezelték, hogy fülének vérellátását javítsák. A pártelnök e hét keddig minden programját lemondta.
Nem szeretnénk, ha csak a liberális, baloldali hangok hallatszódnának