Újabb kitelepítések az árvíz miatt

Még mindig tartani kell a gátak átszakadásától a Dunánál a katasztrófavédelem szerint. A Tisza tovább árad, a hét végén Szolnoknál alakulhat ki kritikus helyzet. Szombattól ismét látogathatja a Margit-szigetet a nagyközönség, a Bem rakparton pedig már péntek délután feloldották a forgalomkorlátozást. • Képriportunk

MNO
2006. 04. 07. 15:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Javult az árvízi helyzet, de ha kisebb erőkkel is, folytatódik a védekezés – közölte Dobson Tibor, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője. A tegnap megkezdődött lassú apadás ellenére még mindig tartani kell az átázott gátak átszakadásától. Mint Dobson Tibor elmondta, a gátakra nehezedő nyomás igen nagy, változatlanul a Dunakanyar a kritikus pont. Budakalászon sikerült elhárítani a közvetlen veszélyt jelentő gátrepedést, ahol a visszaduzzasztás miatt a Barát-patak gátja gyengült meg kritikusan.

Az ár- és belvíz miatt kitelepített emberek száma az előző naphoz képest nyolccal nőtt, számuk összesen országszerte 568 főt tesz ki. Eddig 68 település 108 ingatlanából kellett embereket kitelepíteni. A veszélyben lévő települések száma kismértékben csökkent, 174-re az előző napi 177-ről. A veszélyben lévő emberek és épületek száma szintén csökkent: jelenleg 9410 épületet és mintegy 21 200 embert veszélyeztet közvetlenül a víz a megáradt folyók és a belvíz miatt. Folyóink védvonalain összesen 2901 kilométer hosszon van készültség.

Harmincnégy Pest megyei településen folyik az árvíz elleni védekezés. A szentendrei vonalon a védtöltés megcsúszásának veszélye miatt folyamatos megerősítési munkálatokat végeznek. Nagymaroson – ahol az elöntések miatt az április 9-i választások idejére két szavazókört áthelyeztek – a város elöntött részeiről a víz az apadás ellenére csak lassan húzódik vissza, ezért a védvonalakon ellennyomó medencéket építenek.

Kismaroson folyamatos védekezési, gátépítési munkákat végeznek, a Morgó-patak mentén a veszélyes szakaszt homokzsákokkal megtámasztották. Dunabogdányban egy újabb embert kellett az ártérből kitelepíteni. A Komárom-Esztergom megyei Pilismaróton továbbra sincs ivóvíz, a lakosság vízszükségletét palackozott vízzel, illetve lajtos kocsikkal biztosítják.

Vácott továbbra is fenntartják a homokzsákokból emelt gátakat, és a Gombás patakon átívelő Kőszentes hidat is zárva tartják a forgalom elől. A 240 ezer homokzsákból álló védőfalat azért nem bontják el, mert fennáll a veszély, hogy egy újabb árhullám érkezik. A víz már levonult, de az átázott köveknek, tégláknak még száradniuk kell, hogy újra bírhassák a terhelést. A város már megkapta a kormánytól azt a 35 millió forintos összeget, a többi pénzre is igényt tartanak – közölte Ferjancsincs László, Vác alpolgármestere.

A Duna pénteken reggel 6 órakor Komáromnál 690, Nagymarosnál 655, Budapestnél 820 centiméter volt apadó ágban, Paksnál hosszan elnyúlóan, 861 centiméterrel tetőzött.

Árad a Tisza és a Bodrog

A Tisza Tokaj fölött már apad, Tokajnál már nagyon lassú apadás tapasztalható. A folyó tetőzött Tiszabercelnél, a folyóba torkolló Lónyai-főcsatorna vízszintje viszont tovább emelkedik, és az átázott töltések mentén fokozódik a vízszivárgás.

Az Alsó-Tiszán a következő napokban jelentős áradás várható, bár rekordvízszintre nem kell számítani, a védekezés akár május közepéig is eltarthat. A folyó szegedi tetőzésének vízszintjét pontosan még nem lehet előre jelezni, ez a Maros vízállásától is függ.

A hét végén Szolnoknál alakulhat ki kritikus helyzet, ezért a városban már megkezdték a védművek erősítését, az értékek mentését. Továbbra is nagy erőkkel folyik a védekezés Tiszadobnál. A védekezésben száz tűzoltó, száz rendőr szakközépiskolás, határőrök és önkéntesek is részt vesznek. A tiszadobi nyári gátnál, ahol az eső miatt a talaj felázott, a járművek nem tudnak közlekedni, így kézzel kell vinni a homokzsákokat. Tiszalöknél pénteken gáterősítési munkát kezdenek.

A Bodrog a felső szakaszon csütörtökön tetőzött, a torkolati szakaszon még nagyon lassan emelkedik, a folyó teljes hosszában a legnagyobb vízállást megközelítő vízszintet mértek. Újabb három családot költöztettek ki Sárospatakon és Bodrogolasziban.

A Túr és a Kraszna, a Takta, a Hernád és a Zagyva apad. A Körösök vízrendszerében a külföldi szakaszokon ismét áradás kezdődött. A Maros felső szakaszán folytatódott az apadás, de a magyar szakaszon még árad.

Újra járható a Bem rakpart

Ma délután feloldották a Margit-híd budai hídfőjénél, a Clark Ádám térnél, valamint a Bem rakpartnál az útlezárásokat, de egyes részeken az autósoknak még útszűkületre kell számítaniuk. A Fővinform tájékoztatása szerint az alsó rakpartok egy részét leghamarabb szombat délelőtt lehet megnyitni. Holnap reggeltől ismét látogathatja a Margitszigetet a nagyközönség.
Részletek>>>


Újabb szavazóköröket helyeznek át az árvíz miatt

A Dunakanyar három településén helyezik át a szavazóköröket, hogy az árvíz következtében nehezen megközelíthető épületek helyett máshova mehessenek az arra jogosultak vasárnap szavazni.
Részletek>>>


Mintegy húszezren a gáton

Az előző napi mintegy 25 ezer fővel szemben pénteken már csak mintegy 20 ezren vettek részt a védekezésben, közöttük 11 600 a különböző szervezetekhez tartozó együttműködő, így az önkormányzat, a vízügy, a katasztrófavédelem és a tűzoltóság munkatársai és mintegy 9000 lakossági önkéntes. A védelemhez felhasznált technikai eszközök száma változatlan, továbbra is 2500. A határőrség határvadász századainak állományából összesen 283 határőr 28 járművel megerősítve vesz részt a Duna és a Tisza mentén védekezési, közbiztonsági és forgalomirányítási feladatokban. Csaknem háromszáz határőr dolgozik a Duna és a Tisza mentén az árvíz-védekezési vészhelyzet kihirdetése óta.

Románia felajánlotta segítségét

Románia környezetvédelmi minisztere segítséget ajánlott fel a Magyarországon levonuló rendkívüli árhullámok elleni védekezéshez. Persányi Miklós, a magyar szaktárca vezetője megköszönte a felajánlást, hozzátette azonban, a rendkívüli mértékű és kiterjedésű árvízi helyzet ellenére sincs szükség jelenleg külső segítségre.

Segélyvonal az árvízkárosultak megsegítésére

Mától egy hónapon keresztül a 1749-es segélyvonalon hívásonként, illetve sms-enként 200 forinttal támogathatják a Magyar Telekom (T-Com, T-Mobile), a Pannon és a Vodafone ügyfelei az árvíz és belvíz károsultjait – közölték a szolgáltatók. Az adományok a Magyar Vöröskereszten, a Magyar Ökumenikus Segélyszervezeten és a Magyar Máltai Szeretetszolgálaton keresztül jutnak el a rászorulókhoz.

(Teletext.hu, Klubrádió, Napi Online, HavariaPress, Magyar Rádió, MNO)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.