Csaknem 100 állami óriásvállalat 5 év alatt mintegy 1000 milliárd forint állami támogatásban részesült, ennek ellenére 2000 és 2005 között ezek a cégek közel 300 milliárd forint adózás előtti veszteséget produkáltak – a Népszabadság értesülése szerint ezt állapítja meg az ÁSZ hamarosan nyilvánosságra kerülő jelentése. A közvagyon felhasználását ellenőrző Állami Számvevőszéknek a lap birtokába jutott beszámolójából kiderül: a vizsgált cégek több mint fele két, vagy annál több éven át veszteséges volt.
A nem túl rózsás helyzet kialakulásáról az ÁSZ szerint az állam, mint a hatósági és tulajdonosi jogok gyakorlója, a cégek menedzsmentje és részben a piac is tehet – írja a lap. A szervezet úgy véli: egyes állami-önkormányzati feladatokat ellátó gazdasági társaságokat költségvetési szervvé kellene alakítani. A cikk szerint jelen helyzetben ugyanis ezek csupán „kvázi” gazdálkodó szervezetek, ám működésük az állami kötelezettségek miatt tartósan veszteséges.
A számvevők azonban a cikk szerint néhány pozitív példát is említenek: szerintük az NA Rt.-nek, a Nemzeti Színháznak, a Szövürnek, illetve a Hungaroringnek juttatott állami támogatások eredményesnek minősíthetők, a Bábolna Rt., illetve a MÁV a kormányhatározatot saját stratégiájába illesztette, a Magyar Postánál pedig az átlátható stratégiai terv mára kedvező pénzügyi eredményeket hozott.
Az ÁSZ a veszteségeknek számos belső okát is feltárni vélte. A cégek 20-30 százalékának negatív eredményét vezették vissza részben hibás stratégiai, tulajdonosi vagy irányítói döntésekre. Az állami támogatások ellenére komoly gondot jelentett a tőkehiány, ami akadályozta a szükséges átszervezéseket, költségcsökkentéseket. A stratégia hiányáért alapvetően az érintett társaságok vezetőit terheli a felelősség, de a tulajdonosi jogok birtoklója sem járt el mindig helyesen.
A hibák elemzésénél gyakran összemosódott az állam szabályozói, tulajdonosi szerepe, illetve a menedzsmentek felelőssége. Az állam sokszor a vezetők sűrű váltogatásával sem bizonyította határozottságát: erre az egyik legjobb példának az ÁSZ a Malévet említi, de a probléma a vizsgált cégek mintegy öt százalékánál szintén felmerült.
Az ÁSZ a kormánytól azt kéri, határozza meg és foglalja egységes törvénybe az állami vagyon kezelésének elveit, vizsgálja felül a tartósan veszteséges, állami feladatokat ellátó társaságok cégformájú működésének szükségességét, és tegye átláthatóvá a tulajdonosi beavatkozás kereteit, a pénzügyminiszterhez szóló üzenet szerint az ÁPV Rt.-nek pedig át kellene vizsgálnia a veszteségforrásokat.
(nol.hu/privatbankar.hu)

„Engem nem érdekel, hogy hol lesz király, csak itt ne, Pápán”