A színház sem „színlelhet” tovább

Elbocsátások, keresetcsökkenés és kevesebb előadás árán valósulhat meg a munkaviszonyt rejtő, színlelt vállalkozói szerződések megszüntetése színházi szakemberek szerint. Sokuk a korábbinál kevesebb fizetésért folytatja, miközben foglalkoztatásuk az intézménynek így is többe kerül az eddiginél.

MNO
2006. 05. 23. 8:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A színházak is tartanak az APEH-től: zajlik a munkaviszonyt rejtő, színleltnek tartott vállalkozói szerződések felbontása. A művészek és a műszaki dolgozók munkaviszony keretében folytatják munkájukat – sokuk azonban a korábbinál kevesebb fizetségért, miközben foglalkoztatásuk az intézménynek így is többe kerül az eddiginél – cikkezik a Népszabadság.

Szabó József, a zalaegerszegi Hevesi Sándor Színház gazdasági igazgatója a lapnak elmondta, várhatóan ugyanannyit fizetnek majd be társadalombiztosítási járulékként, mint korábban, csak kevesebb munkavállaló után, hiszen a magasabb járulékot csak elbocsátások révén tudják előteremteni. Így nem fog több pénz befolyni az államkasszába, csak több lesz a munkanélküli – tette hozzá.

A jelenleg 17, vállalkozóként szerződtetett és 15 közalkalmazott színészt foglalkoztató zalaegerszegi színház négy színész, illetve művészeti dolgozó elbocsátásával tudott előteremteni annyi pénzt, hogy az eddig vállalkozóként szerződtetett művészeknek felajánlja: az év egy részében közalkalmazottként foglalkoztatja őket – befizetve az ezzel járó közterheket -, az év fennmaradó részében pedig ehkósként adózhatnak. Nem a zalaegerszegiek vannak azonban a legrosszabb helyzetben.

A székesfehérvári Vörösmarty Színház például nem tudja a vállalkozóként szerződtetett művészeket közalkalmazotti státusba felvenni. Nemcsak a pénzszűke miatt, hanem azért sem, mert amikor vállalkozóként szerződtették őket, az önkormányzat megszüntette korábbi közalkalmazotti státusukat, a színház pedig nem lépheti túl az engedélyezett létszámkeretet. Újabb státus létrehozását csak az önkormányzat engedélyezheti, és persze a pénzt is neki kellene biztosítania hozzá. Erről jelenleg folynak a tárgyalások – írja a Népszabadság.

Egyes színházaknál felmerült, hogy a jövőben egyszerre több darabot játszó repertoárszínház helyett folyamatosan egyetlen darabot műsoron tartó színházként működnek tovább. Kevesebb darab játszásához kevesebb színész kell. Vidéken azonban még ez sem jelent megoldást.

Egyik – a szakma által kifejezetten jó anyagi helyzetűnek tartott – budapesti színház szintén komoly gondban van. A Népszabadság több független forrásból származó értesülései szerint ugyanis az említett intézményben nemcsak a művészeknek kell közalkalmazotti státust és a járulékokra pénzt találni, hanem körülbelül 80 műszaki dolgozó – kellékesek, világosítók, hangosítók, fodrászok, öltöztetők, díszletezők – várja, hogy mikor kerül át vállalkozóból munkaviszonyba. A színház gazdasági igazgatója nem erősítette meg a lap információit, csupán annyit közölt, hogy jelenleg a kulturális minisztériummal folynak tárgyalások arról, hogy a színház mennyi támogatásból gazdálkodhat a második félévben.

(Népszabadság)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.