Egyre többen úgy emlékeznek: az MSZP-re szavaztak

Hamarabb megindult a győzteshez húzás folyamata a mostani választások után, mint az korábban jellemző volt – állítja egy friss felmérés. Most minden kategóriában 8-10 százalékkal vezet az MSZP a Fidesz előtt, igaz, a Fidesz megtartotta szavazóbázisát. Egyre többen úgy emlékeznek: ők is az MSZP-re voksoltak áprilisban.

MNO
2006. 05. 12. 15:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az összes kategóriában, ahogyan ez a választások után lenni szokott, egyértelműen a győztes, azaz a szocialisták előnye mutatható ki – derül ki a Századvég Politikai Elemzések Központja és a Tárki választáskutatási programjának 2006. április végi, május eleji adatfelvételéből. A 2002-es szituációhoz képest a különbség az, hogy a győzteshez húzás folyamata hamarabb megindult, azaz az MSZP támogatottsága már jelentősen magasabb a párt idei választások első fordulójában elért listás eredményéhez képest, de eközben a Fidesz támogatottsága az április 9-i listás eredményhez képest alig mutat csökkenést.

A 2006. április végén, közvetlenül a második választási fordulót követően indult ún. post-election vizsgálat eredményei szerint az összes választói kategóriában jelentős előnnyel vezet a Magyar Szocialista Párt, a teljes sokaságban és a pártot választók körében 8, míg a biztos szavazó pártot választók csoportjában 10 százalékpont az előnye a Fidesszel szemben. Az MSZP az összes megkérdezett körében 39, míg a Fidesz 31 százalékos támogatottsággal rendelkezik, a pártválasztóknál 48, illetve 40 százalék az arány. A legszűkebb választói kategóriában, tehát azok között, akik egy most esedékes választáson biztosan részt vennének és pártot is választanak, minden második ember a szocialistákat választja, míg a Fideszre 40 százalék szavazna. A két kisebb parlamenti párt közül az SZDSZ a választást követően is 5 százalékot meghaladó támogatottsággal rendelkezik, míg az MDF egyetlen kategóriában sem éri el az 5 százalékot.

Négy évvel korábban, 2002. április-május folyamán a választások eredménye jelentős létszámú választói csoportok körében komoly legitimációs problémákat gerjesztett. A közvélemény-kutatók egyöntetűen azt jelezték, hogy a győzteshez húzás, illetve a vesztestől való elfordulás folyamata csak mintegy másfél hónappal később alakult ki. 2006-ban e folyamat rögtön a választást követően beindulni látszik, méghozzá oly módon, hogy egyelőre inkább csak a győztes támogatottságának növekménye figyelhető meg, a Fidesztől szavazói nem távolodtak el számottevő mértékben.

A retrospektív válaszok még inkább erősítik a fenti hipotézis érvényességét. Most áprilisban a választásokon résztvevők 49 százaléka állítja, hogy az MSZP-re szavazott április 9-én, a választások első fordulójában, miközben a szocialisták valós támogatottsága 43 százalék volt; 2002-ben a leadott szavazatarányhoz képest 4 százalék volt a győztest „illető” többlet szavazat. Merőben más helyzet a Fidesz esetében. 2002-ben a Fidesznél az ellenzékiségbe szorulás ellenére is három százalékkal többen emlékeztek úgy, hogy a pártra szavaztak, 2006-ban azonban nemhogy többletről beszélhetnénk, de a valós, 42 százalékos támogatottsághoz képest kevesebben, a választáson résztvevők 40 százaléka vallja azt, hogy a Fideszre voksolt.
A választás tisztaságát ezúttal jelentős választói tömegek lényegében nem kérdőjelezik meg.
(stop.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.