Felügyelet nélkül a Magyar Televízió kuratóriuma

A Magyar Televízió Közalapítvány kuratóriuma egy hete ellenőrző testület nélkül működik. A grémium mandátuma múlt hétfőn járt le, az új testület felállításáról a parlament dönt. Noha az új Országgyűlés már két hete megalakult, eddig nem merült fel, hogy a kuratórium működését a megfelelő jogi mederbe tereljék. Mindeközben újra kell gondolni a kuratórium elnökségi helyeinek újraosztását is.

Bodacz Balázs
2006. 05. 29. 22:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Televízió Közalapítvány kuratóriuma egy hete ellenőrző testület nélkül működik. A grémium mandátuma múlt hétfőn járt le, az új testület felállításáról a parlamentnek kellene dönteni. Noha az új Országgyűlés már két hete megalakult, eddig nem merült fel, hogy a kuratórium működését a megfelelő jogi mederbe tereljék.

Czeglédi László kuratóriumi elnök már felvilágosította Szili Katalint a helyzetről – tudta meg a Magyar Nemzet Kozma Hubától, az MTV Közalapítvány kuratóriumának MDF-es alelnökétől. Kozma szerint viszont „a parlamentnek most kisebb gondja is nagyobb annál, mintsem hogy a tévékuratóriummal foglalkozzon”. Pedig lehetne dolga bőven. A kuratórium elnökségében rendezni kell a pártok képviseletének ügyét is. A médiatörvény szerint ugyanis a közmédiumok kuratóriumi elnökségében fele-fele arányban szerepel a kormányoldal és az ellenzék; méghozzá úgy, hogy minden párt delegálhat legalább egy tagot.

A televízió esetében a nyolc elnökségi helyből négyet oszthatott volna el az MDF és a Fidesz. Míg a nagyobbik ellenzéki párt 3-1 arányban kívánta a maga javára elosztani a rendelkezésre álló helyeket, addig az MDF két tag delegálásához ragaszkodott. A helyzet végül odáig fajult, hogy az MDF-nek kormánypárti segítséggel sikerült kiszorítania a Fideszt. Így a kuratóriumi elnökségben a legkevesebb parlamenti mandátummal rendelkező MDF birtokolhatta a legtöbb, szám szerint tehát négy helyet. Az előttünk álló ciklusban viszont az MDF-nek már – a Fidesz mellett – a kereszténydemokratákkal is meg kell állapodnia az elnökségi helyek elosztásáról. A Fideszhez közel álló forrásaink szerint az ellenzék vezető ereje csak azt a megoldást tartaná elfogadhatónak, ha az MDF az általa jelenleg birtokolt négy elnökségi helyből háromról lemondana. Az így felszabaduló helyekre a Fidesz kettő, míg a KDNP egy tagot delegálna.

Az ellenőrző testület működése is aggályos volt az elmúlt időszakban. A médiatörvény szerint ugyanis a háromtagú testület elnökét és egy tagját az ellenzék jelöli. Ehhez képest a grémium az elmúlt négy évben kormánypárti elnöklettel működött. Így szerepe – nem meglepő módon – eddig is formálisnak volt csak tekinthető. A parlament lépéskényszerben van: a közeljövőben mindenképpen dönteni kell ugyanis az et felállításáról. A hárompárti ellenzék soraiban viszont nem lesz könnyű megegyezni a két betölthető ellenőrző testületi helyről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.