Ígéretek után jön a feketeleves

Emelkedő áfa, emelkedő eva, a köztisztviselői béralap befagyasztása, csökkentett gyógyszerártámogatás, a kórházak újabb finanszírozási megszorítása – többek között ezek a költségvetési megszorító csomag sarokpontjai lapinformációk szerint. A Népszabadság úgy tudja, a kormányzat 300-350 milliárdos lefaragásra készül, ennyi kell ugyanis a deficit lefaragásához. • Reuters: Az új kormány adóemelést tervez• Goldman Sachs: Az adóemelés nem megoldás• Washingtont aggasztja a magyar költségvetés• Járai: Hatalomvágy és önteltség• Problémás az autópályaépítés elszámolása• Mandur: Nem lesz pótköltségvetés, csak korrekció• Demján: Őszig kiderül, elsüllyed-e az ország• Közel a 300 forintos benzinár – ismét emel a Mol

MNO
2006. 05. 03. 7:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Emelkedő áfa és eva, öt százalékkal megkurtított minisztériumi kiadások, befagyasztott béremelési keret, csökkentett gyógyszerár-támogatás – ezek a Népszabadság mai cikke szerint a szóban forgó ötletek egy költségvetési csomaghoz. A lap úgy tudja, hogy a kormány 300-350 milliárdos lefaragásra készül, eszerint ugyanis ennyi kell a hiányterv megtartásához. A megtakarításra már csak azért is szükség lehet, mert a lap információi szerint a kormány lényegében lemondott az autópálya kötvények kibocsátásáról.

A cikk szerint a legnépszerűbb elképzelés a középső, 15 százalékos áfakulcs felemelése. A húszszázalékos „egykulcsos„ áfarendszer számítások szerint fél év alatt 150 milliárd forintot hozna a költségvetésnek. A spórolás egyszerűbb módja a költségvetési lefaragás, és erre is van terv – cikkezik a Népszabadság. Az elképzelés szerint a központi költségvetési szervezetek és intézmények kiadásaiból csippentenének le öt százalékot, és befagyasztanák a köztisztviselők béremelésére létrehozott alapot is. Ezekkel a lépésekkel a lap szerint könnyen spórolható meg 130 milliárd forint. A megszorítás ugyanakkor nem tűnik nagyon elkerülhetőnek, félévkor ugyanis a hiány az előrejelzés szerint az éves terv 83 százalékát fogja elérni.

A Népszabadság értesülései szerint az egészségbiztosítónál pedig szóba jöhet a gyógyszerár-támogatások csökkentése: több, kiemelten – 100, illetve 90 százalékban – támogatott készítmény fogyasztói ára emelkedne. Felmerült továbbá a lebegtetett pontrendszer bevezetése is: ez a kórházaknak újabb finanszírozási megszorítás, amikor tulajdonképpen az egy eset ellátásáért járó összeg lehet kevesebb – olvasható az újság mai számában.

(Népszabadság)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.