Kóka János miniszter elmondta: a tanács megállapítása szerint talán még az államháztartási deficitnél is nagyobb problémát okoz ma Magyarországon az a hitelességi deficit, amit a magyar költségvetéspolitika az utóbbi években felhalmozott.
„Nulladik pontként, vagy legeslegelső beavatkozásként a kormánynak mindent el kell követnie a hitelesség visszaszerzéséért” – fogalmazott.
Hangsúlyozta: Magyarországon meg kell szüntetni a nagy rendszerekben lévő igazságtalanságokat, a mesterséges, torzító árrendszereket, amelyek alkalmatlanok arra, hogy a tiszta piaci viszonyok felé tolják el a működést. Ezek között felmerült a piaci árak alkalmazásának igénye az energiaszolgáltatásban, a tömegközlekedésben és ezekben az ágazatokban a rászorultság alapú támogatás – mondta.
Kiemelte a strukturális reform és a privatizáció együttes végrehajtásának igényét, szerinte Magyarországon legalább 10 olyan stratégiai vállalat, vállalatcsoport létezik, amelyeknek a részleges, vagy teljes magánosítása indokolt. Az ebből származó bevétel az államadóság csökkentésére fordítható, amellyel csökkenthetők a kamatterhek, és hatékonyabbá tehető azon rendszerek működése, amelyekben ma még az állam túlsúlya dominál.
Ide sorolta például a Szerencsejáték Rt.-t, a Földhitel- és Jelzálog Bankot, a MÁV bizonyos üzletágait, például az áruszállítást, a Volán-társaságokat, az Állami Autópálya Kezelő Zrt.-t és a villamos művek bizonyos részeit.
Az energiaárak racionalizálására vonatkozó kérdésre válaszolva közölte: az SZDSZ szerint a piaci gázárak figyelembe vétele mellett a rászorulókat érdemes támogatni, az ártámogatás rendszerének átalakításáról szóló javaslat már készül, de még nem nyilvános. A rendszerváltás óta felhalmozódott és orvosolandó problémának nevezte, hogy Magyarországon a háztartások az energia bekerülési árának csupán mintegy a felét fizetik.
(Híradó)

Elkészült a KEHI-jelentés: Közpénzen szivatta le a zsírját Ruszin-Szendi Romulusz