– Hol tart most az önálló magyar egyetem ügye?
– Az önálló délvidéki magyar egyetem ügye elsősorban a 2000-es szerbiai fordulat után vált valós kérdéssé. A 90-es évek milosevicsi rezsimje alatt ugyan a délvidéki magyar értelmiség részéről megfogalmazódott az „óvodától az egyetemig” való magyar oktatás óhaja, ám ez a háborús években nem igazán volt valós alternatíva. 2001-2002-ben a magyar kormány egyetem-alapítási munkálatokba kezdett a határon túli összes nagyobb régióban, így a Délvidéken is. Komoly szakmai, megvalósíthatósági tanulmányok elkészítése, s eltökélt magyarországi akarat után azonban a délvidéki politikai elit vezető pártja, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) nem fogadta el a felkínált magyar egyetemet, s ezzel, illetve a 2002-es magyarországi kormány-váltással lekerült a napirendről a magyar egyetem ügye.
2003-ban a VMSZ meghirdette a felsőoktatás fejlesztési koncepcióját, amely szerint Szabadkán kívánnak létrehozni egy állami, multi-etnikus egyetemet. Vagyis nem csupán magyar nyelvűt, hanem szerb, illetve horvátot is egyben. E koncepció alapján a Tartományi Képviselőház 2004-ben megalapította a szabadkai Magyar nyelvű Pedagógiai Kart, mint a később létrehozandó szabadkai többnyelvű egyetem egyik alapelemét. Azonban hosszú politikai huzavona után a kar csak idén, 2006 őszén kezdheti meg működését, egyelőre még az állami Újvidéki Egyetem nem önálló részeként.
Közben azonban (a VMSZ által a magyar egyetem elvetése után) a magyar egyetem mellett továbbra is kiállt egy szűk magyar értelmiségi réteg, s erőtlen nyomásgyakorlással próbálta a pártot álláspontja megváltoztatására rábírni.
E helyzetben lépett fel a Civil Mozgalom, s 2006 március 5-én megindította a magyar egyetem melletti kampányát, s egyben az aláírás-gyűjtést.
– Hol hoznák létre a magyar egyetemet? Milyen kormányzati és civil szándékok vannak erre ?
– E kérdésben is tapintható a Délvidéken állandóan jelen lévő regionális ellentét. Még a mayar egyetemet pártolók szűk rétege is nagyon megosztott. Az Újvidéken élő és dolgozó magyar értelmiség (elsősorban az ott dolgozó egyetemi tanárok) természetszerűleg Újvidék mellett kardoskodik, míg a Szabadka környékiek Szabadka mellett voksolnak. Felmerült még a Tisza-mente is, elsősorban Zenta. A legesélyesebbnek Szabadka látszik, mivel Újvidékkel ellentétben tömb-magyar területen fekszik, s a Vajdaság második legnagyobb városaként a szükséges infrastruktúrával is rendelkezik. Második legesélyesebb Zenta, mint a legnagyobb, többségében magyarok által lakott város, kulturális központ, mely Szabadkával ellentétben még hangulatában is magyar. Ellene szól, hogy kisváros.
–Hová húz a Civil Mozgalom?
– A Civil Mozgalom nem foglalt állást e kérdésben, látva a magyar egyetem ügyét, és a támogatók közötti megosztottságot. Mivel a magyar egyetemet támogatók kisebbségben vannak, véleményünk szerint először a magyar egyetem ügye mellett kell felsorakoztatni a közvéleményt és a közéletet, s utána tudunk arról egyeztetni, hogy hol is legyen ez az intézmény.
– Milyen szerepet játszik ebben az önök szervezete ?
– A Civil Mozgalom 2005 őszén jött létre, s azokat a pártokon kívüli fiatal értelmiségieket tömöríti, akik régi problémákat új módszerekkel kívánnak megoldani a Délvidéken. Határozottságunkkal, függetlenségünkkel katalizátor-szerepet szeretnénk játszani, fel szeretnénk rázni a délvidéki magyarságot apátiájából a magyar ügyek mellett, pártjaink koncepcióit, stratégiáját pedig szeretnénk módosítani alulról jövő kezdeményezések becsatornázásával, a modern értelemben vett civil szféra megteremtésével.
Egyik központi témánk (az atrocitások, az autonómia, az új nemzedék helyzetbe hozása és a civil szféra mellett) a magyar egyetem ügye, mert véleményünk szerint a délvidéki magyarság hosszú távú megmaradása szempontjából elengedhetetlenül fontos lenne e később központi szerepet játszó intézmény létrehozatala (új értelmiség megteremtése, fiatalok helyben maradásának elősegítése, tudományos élet fejlesztése stb.).
Első körben szeretnénk, ha a délvidéki magyarság nagy tömegeit ráébresztenénk a probléma fontosságára, s a magyar egyetem ügyének társadalmi támogatottságát felmutatva szeretnénk elérni, hogy a magyar politikai elit is megváltoztassa korábbi álláspontját, s kiállna ennek megteremtése mellett.
Ezért 2006 március 5-én egy „totális” kampányba kezdtünk a magyar egyetem mellett. Azért totális, mert a legszélesebb spektrummal kezdtük el a kampányt: 5.000 plakát, 20.000 szóró-füzet, 1.000 jegyzet-tömb, 3.000 matrica, 1.000 toll, 500 póló, rádióreklám stb.
Március 3-5-e között egy ifjúsági találkozót szerveztünk, ahol 55 fiatal vett részt, szerte a Délvidékről, mint a kampányban részt vevő későbbi aktivistáink. Március-április folyamán két hullámban végig plakátoltuk a Délvidéket, szétszórtuk füzeteinket, reklámanyagainkat. Április vége óta rendezvényeket szervezünk, látogatunk, s mindenhol aláírásokat gyűjtünk. Standokat állítunk fel heti rendszerességgel a legnagyobb látogatottságnak örvendő délvidéki magyar rendezvényeken (kulturális programokon, búcsúkon, falunapokon stb.), ahol aktivistáink az aláírásokat gyűjtik. A Délvidéken szétszórtan élő önkélnteseink saját környezetükben folyamatosan teszik ugyanezt.
– Milyen a fogadtatása a kezdeményezésnak a helyiek körében?
– Az elmúlt hetekben mindenhol pozitívan fogadták az emberek a jelenlétünket, s eddig mintegy kétezer aláírást gyűjtöttünk össze. A kampány nagyjából őszig fog tartani, amikor a terveink szerint mintegy 10.000 aláírást benyújtunk a Magyar Nemzeti Tanácsnak és a délvidéki magyar pártoknak, azzal a kéréssel / követeléssel, hogy a nagy társadalmi támogatottság miatt kezdjék el az önálló magyar egyetem létrehozatalának folyamatát.
– Mit tehetnek mindezért az anyaországból érkező művészek?
– Amellett, hogy a legnagyobb látogatottságú magyar rendezvényekre standjainkkal ellátogatunk, mi magunk is szervezünk lakossági fórumokat, kisebb kulturális programba ágyazva. A fellépők önzetlen segítségükkel, színvonalas programjaikkal elérhetik, hogy minél többen eljöjjenek egy ilyen rendezvényre, s ezzel vihetik előre a délvidéki magyar egyetem ügyét. Bárkinek a fellépését szívesen fogadjuk (legyen az kulturális vagy szórakoztató zenei jellegű), s a produkció típusa alapján választjuk ki a program helyszínét. Anyagi erőforrásaink szűkös volta miatt elsősorban az önzetlen fellépők ajánlkozását tudjuk elfogadni, de természetesen útiköltség-térítésről tudunk tárgyalni, s szállást és ellátást is biztosítunk. A [email protected] címen tudják velünk felvenni a kapcsolatot.

Cserpes Laura: „Abban a pillanatban egy perc alatt váltam felnőtté”