Koncertekkel, előadásokkal a délvidéki magyar egyetemért

Az idei Bartók Béla-emlékdíjas Misztrál-együttes június 3-4-én Délvidékre készül. Magyarkanizsán, Adán vesznek részt zenés falugyűlésen. Így kampányolnak azért, hogy a délvidéken magyar egyetem jöhessen létre. A délvidéki Civil Mozgalom által szervezett kulturális kampány kapcsán Zsoldos Ferencet, a kampány koordinátorát kérdeztük.

Varga Klára
2006. 05. 23. 22:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Hol tart most az önálló magyar egyetem ügye?

– Az önálló délvidéki magyar egyetem ügye elsősorban a 2000-es szerbiai fordulat után vált valós kérdéssé. A 90-es évek milosevicsi rezsimje alatt ugyan a délvidéki magyar értelmiség részéről megfogalmazódott az „óvodától az egyetemig” való magyar oktatás óhaja, ám ez a háborús években nem igazán volt valós alternatíva. 2001-2002-ben a magyar kormány egyetem-alapítási munkálatokba kezdett a határon túli összes nagyobb régióban, így a Délvidéken is. Komoly szakmai, megvalósíthatósági tanulmányok elkészítése, s eltökélt magyarországi akarat után azonban a délvidéki politikai elit vezető pártja, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) nem fogadta el a felkínált magyar egyetemet, s ezzel, illetve a 2002-es magyarországi kormány-váltással lekerült a napirendről a magyar egyetem ügye.
2003-ban a VMSZ meghirdette a felsőoktatás fejlesztési koncepcióját, amely szerint Szabadkán kívánnak létrehozni egy állami, multi-etnikus egyetemet. Vagyis nem csupán magyar nyelvűt, hanem szerb, illetve horvátot is egyben. E koncepció alapján a Tartományi Képviselőház 2004-ben megalapította a szabadkai Magyar nyelvű Pedagógiai Kart, mint a később létrehozandó szabadkai többnyelvű egyetem egyik alapelemét. Azonban hosszú politikai huzavona után a kar csak idén, 2006 őszén kezdheti meg működését, egyelőre még az állami Újvidéki Egyetem nem önálló részeként.
Közben azonban (a VMSZ által a magyar egyetem elvetése után) a magyar egyetem mellett továbbra is kiállt egy szűk magyar értelmiségi réteg, s erőtlen nyomásgyakorlással próbálta a pártot álláspontja megváltoztatására rábírni.
E helyzetben lépett fel a Civil Mozgalom, s 2006 március 5-én megindította a magyar egyetem melletti kampányát, s egyben az aláírás-gyűjtést.

– Hol hoznák létre a magyar egyetemet? Milyen kormányzati és civil szándékok vannak erre ?

– E kérdésben is tapintható a Délvidéken állandóan jelen lévő regionális ellentét. Még a mayar egyetemet pártolók szűk rétege is nagyon megosztott. Az Újvidéken élő és dolgozó magyar értelmiség (elsősorban az ott dolgozó egyetemi tanárok) természetszerűleg Újvidék mellett kardoskodik, míg a Szabadka környékiek Szabadka mellett voksolnak. Felmerült még a Tisza-mente is, elsősorban Zenta. A legesélyesebbnek Szabadka látszik, mivel Újvidékkel ellentétben tömb-magyar területen fekszik, s a Vajdaság második legnagyobb városaként a szükséges infrastruktúrával is rendelkezik. Második legesélyesebb Zenta, mint a legnagyobb, többségében magyarok által lakott város, kulturális központ, mely Szabadkával ellentétben még hangulatában is magyar. Ellene szól, hogy kisváros.

–Hová húz a Civil Mozgalom?

– A Civil Mozgalom nem foglalt állást e kérdésben, látva a magyar egyetem ügyét, és a támogatók közötti megosztottságot. Mivel a magyar egyetemet támogatók kisebbségben vannak, véleményünk szerint először a magyar egyetem ügye mellett kell felsorakoztatni a közvéleményt és a közéletet, s utána tudunk arról egyeztetni, hogy hol is legyen ez az intézmény.

– Milyen szerepet játszik ebben az önök szervezete ?

– A Civil Mozgalom 2005 őszén jött létre, s azokat a pártokon kívüli fiatal értelmiségieket tömöríti, akik régi problémákat új módszerekkel kívánnak megoldani a Délvidéken. Határozottságunkkal, függetlenségünkkel katalizátor-szerepet szeretnénk játszani, fel szeretnénk rázni a délvidéki magyarságot apátiájából a magyar ügyek mellett, pártjaink koncepcióit, stratégiáját pedig szeretnénk módosítani alulról jövő kezdeményezések becsatornázásával, a modern értelemben vett civil szféra megteremtésével.
Egyik központi témánk (az atrocitások, az autonómia, az új nemzedék helyzetbe hozása és a civil szféra mellett) a magyar egyetem ügye, mert véleményünk szerint a délvidéki magyarság hosszú távú megmaradása szempontjából elengedhetetlenül fontos lenne e később központi szerepet játszó intézmény létrehozatala (új értelmiség megteremtése, fiatalok helyben maradásának elősegítése, tudományos élet fejlesztése stb.).
Első körben szeretnénk, ha a délvidéki magyarság nagy tömegeit ráébresztenénk a probléma fontosságára, s a magyar egyetem ügyének társadalmi támogatottságát felmutatva szeretnénk elérni, hogy a magyar politikai elit is megváltoztassa korábbi álláspontját, s kiállna ennek megteremtése mellett.
Ezért 2006 március 5-én egy „totális” kampányba kezdtünk a magyar egyetem mellett. Azért totális, mert a legszélesebb spektrummal kezdtük el a kampányt: 5.000 plakát, 20.000 szóró-füzet, 1.000 jegyzet-tömb, 3.000 matrica, 1.000 toll, 500 póló, rádióreklám stb.
Március 3-5-e között egy ifjúsági találkozót szerveztünk, ahol 55 fiatal vett részt, szerte a Délvidékről, mint a kampányban részt vevő későbbi aktivistáink. Március-április folyamán két hullámban végig plakátoltuk a Délvidéket, szétszórtuk füzeteinket, reklámanyagainkat. Április vége óta rendezvényeket szervezünk, látogatunk, s mindenhol aláírásokat gyűjtünk. Standokat állítunk fel heti rendszerességgel a legnagyobb látogatottságnak örvendő délvidéki magyar rendezvényeken (kulturális programokon, búcsúkon, falunapokon stb.), ahol aktivistáink az aláírásokat gyűjtik. A Délvidéken szétszórtan élő önkélnteseink saját környezetükben folyamatosan teszik ugyanezt.

– Milyen a fogadtatása a kezdeményezésnak a helyiek körében?

– Az elmúlt hetekben mindenhol pozitívan fogadták az emberek a jelenlétünket, s eddig mintegy kétezer aláírást gyűjtöttünk össze. A kampány nagyjából őszig fog tartani, amikor a terveink szerint mintegy 10.000 aláírást benyújtunk a Magyar Nemzeti Tanácsnak és a délvidéki magyar pártoknak, azzal a kéréssel / követeléssel, hogy a nagy társadalmi támogatottság miatt kezdjék el az önálló magyar egyetem létrehozatalának folyamatát.

– Mit tehetnek mindezért az anyaországból érkező művészek?

– Amellett, hogy a legnagyobb látogatottságú magyar rendezvényekre standjainkkal ellátogatunk, mi magunk is szervezünk lakossági fórumokat, kisebb kulturális programba ágyazva. A fellépők önzetlen segítségükkel, színvonalas programjaikkal elérhetik, hogy minél többen eljöjjenek egy ilyen rendezvényre, s ezzel vihetik előre a délvidéki magyar egyetem ügyét. Bárkinek a fellépését szívesen fogadjuk (legyen az kulturális vagy szórakoztató zenei jellegű), s a produkció típusa alapján választjuk ki a program helyszínét. Anyagi erőforrásaink szűkös volta miatt elsősorban az önzetlen fellépők ajánlkozását tudjuk elfogadni, de természetesen útiköltség-térítésről tudunk tárgyalni, s szállást és ellátást is biztosítunk. A [email protected] címen tudják velünk felvenni a kapcsolatot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.