Csalódtak a kormány szavahihetőségében – Külföldi csomagkritika

Továbbra sem tartható a 2007-es 5 százalékos és a 2008-as 3-3,5 százalékos államháztartási hiánycél – jelentette ki a Goldman Sachs elemzője a Gyurcsány-csomag kapcsán, amit a BNP Paribas szakértője úgy kommentált, az „semmi valódi strukturális reform, csak átmeneti problémakezelés”. Egyes szakértők kamatemelést és forintleértékelést valószínűsítenek az intézkedések nyomán.

MNO
2006. 06. 12. 14:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Veres János pénzügyminiszter szombaton beismerte, hogy a 10 százalék körüli idei évi államháztartási hiány nem elsősorban egyszeri tételekhez – állami vállalatok adósságának átvállalásához, hanem kiadástúlszaladáshoz és bevételelmaradáshoz –kötődik. Ez nyilvánvalóan rossz hír a kormányzati hitelesség szempontjából – véli a Gyurcsány-csomag kapcsán a BA-CA elemzője, aki úgy látja, a fő probléma a bejelentett intézkedéscsomaggal az, hogy az infláció idén és jövő év végére 5-6 százalékra emelkedhet, míg a gazdasági növekedés a PM prognózisa szerint jövőre 2,5 százalék körülire lassulhat. Mindezek leértékelődési nyomás alá helyezhetik a forintot, mely a 270-es szint felé mozdulhat el ezen a héten. Az MNB fontolóra veheti a kamatemelést, ha az inflációs várakozások a hatósági áremelésekkel párhuzamosan emelkednek és a negatív reálbéremelkedés nem lesz képes ellensúlyozni az erősödő inflációs nyomást – véli a BA-CA szakértője.

A tervezett bevételnövelő intézkedések 2007-re a GDP mintegy 3,8 százalékát tehetik ki. A megszorító csomag nagyobbnak tűnik, mint amire számítottunk, bár egyelőre kevés konkrétum ismert a a kiadáscsökkentő lépések közül – jelentette ki Zsoldos István, a Goldman Sachs elemzője. A vártnál nagyobb lépéscsomagnak rövid távon pozitív piaci hatásai lehetnek, ugyanakkor az idei évi tényleges hiány nagysága ellensúlyozhatja ezt – teszi hozzá. Rámutat, továbbra is úgy gondolják, a 2007-es 5 százalékos és a 2008-as 3-3,5 százalékos államháztartási hiánycél, illetve a 2010-es euró-bevezetési cél még akkor sem tartható, ha 2008-ra 3 százalék alatti kimutatott hiányt tudna összehozni a kormány. A tervezett intézkedések költségvetésre gyakorolt hatása ugyanis egyrészt kissé felfelé becsült, másrészt vannak kiadásnövelő, és módszertani kockázatok is– mint például az autópálya PPP-kiadások büdzsén kívül tarthatósága – emellett nem vesznek figyelembe másodlagos hatásokat sem.

A 350 milliárdos idei egyenlegjavító intézkedések összhangban vannak a korábbi jelzésekkel, első ránézésre azonban a csomag kisebb csalódottságot okozhat a piaci várakozásokhoz képest –kommentálja a bejelentéseket a svéd SEB Bank.
Megjegyzendő azonban, hogy magyar viszonylatban még így is jelentős kiigazításról beszélhetünk. A rossz elmúlt évekbeli tapasztalatok miatt a bejelentett egyenlegjavítási cél óvatossá teheti a piaci szereplőket – teszik hozzá.

„Semmi valódi strukturális reform, csak átmeneti problémakezelés” – kommentálta a CNBC-nek nyilatkozva a a Gyurcsány-csomagot Hans Redeker, BNP Paribas elemzője. A szakértő a helyzetet igen ijesztőnek nevezte, szerinte az eladási hullám tovább sújthatja a magyar tőkepiacokat, miután a bejelentett intézkedések csak újabb adókat vetnek ki, az aránytalanul magas kormányzati kiadásokat nem kezelik. A CNBC-nek nyilatkozva az elemző elmondta, hogy a költségvetési hiány múlt heti felfelé módosítása drámai mértékű, ehhez képest azonban igen meglepő, hogy a bejelentett intézkedések nem tartalmaznak érdemi kiadáscsökkentést – idézi a szakértőt a portfolio.hu.

Az intézkedések nyomán megugró infláció miatt az MNB-nek nem nagyon marad más választása, mint a kamatemelés. Erről a lépésről már egy ideje vitatkoznak az MNB folyosóin. A május 22-i kamatdöntésről kiadott rövidített jegyzőkönyv is arról tanúskodik, hogy több Monetáris Tanács tag aggódik az erősödő inflációs nyomás miatt. Az emelkedő nemzetközi kamatkörnyezetben a magyar hatóságok részéről mutatkozó bármiféle hezitálás a kamatemelésre komoly forinteladási hullámot generálhat a párizsi Calyon Bank szerint.

(portfolio.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.