Európa, a paradicsom?

Az afrikai menekülthullám elleni védekezés egyik különös formájáról tudósít a Die Welt. A Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitungban a német belügyminiszter beszél a szövetségi köztársaság terrorfenyegetettségéről, míg a Der Spiegel az amerikai védelmi miniszter legújabb ötletét ismerteti.

2006. 08. 28. 11:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Welt (welt.de)

Marion Müller-Roth „Az állítólagos paradicsom leleplezése” című cikkében foglalkozik az afrikai menekülthullám elleni küzdelem eszközeivel. A spanyol születésű Alicia Navarro, Guinea tiszteletbeli konzulja Las Palmasban (Gran Canaria), hadat üzent a bevándorlásnak. Ezt igen egyszerű eszközökkel: a valóság bemutatásával próbálja elérni. Filmet készített a spanyol szigetre érkező menekültekről, (A Nyugat-Afrikában fekvő Guinea is abban a régióban fekszik, ahonnan számos menekült kel útra, hogy elérje a spanyol fennhatóságú Kanári-szigeteket – a szerk.) s ami ennél sokkal fontosabb, azt többek közt Guineában is bemutatta. A videó címe: Európa: paradicsom vagy fata morgana?. S a 17 perces alkotás megtekintése után nem marad kétség afelől, hogy Európa az afrikaiak számára szörnyű fata morgana. A filmben, melyet addig körülbelül 2 millió guineai tekintett meg, felborult hajók, névtelen halottak temetése, túlzsúfolt menekülttáborok láthatóak. A valóság, melynek elfogadása Afrikában sem könnyű: egyrészt a jól szervezett embercsempész bandák abban érdekeltek, hogy ne csökkenjen a menekültáradat. Másrészt éppen a fekete kontinensen uralkodó reménytelenség tartja életben az „európai menedék” álmát. A film üzenete, hogy „néhány döntő tévedéssel leszámoljon”. A legtöbb afrikai nem tudta, hogy ha elérte a Kanári-szigeteket, akkor még nem érkezett Európába, hiszen attól még további 1800 kilométer választja el. Éppen ilyen keményen tartja magát az az elgondolás, hogy Európában korlátlanul rendelkezésre áll a jól fizető munka. A nyolc turné során is bemutatott film fekete prostituáltakat, alkalmai árusokat is megszólaltat. A film az elszigeteltség, a csalódottság, az elkeseredettség története, melyhez olyan hatásos filmkivágásokat mellékelt, melyen a reménység szigetei felé tartó, szerencsétlenül járt vízbe fúltak elszállítása látható.

Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (faz.net)

A konzervatív német napilap vasárnapi kiadásban „A Hezbollah emberei itt vannak” címmel készített interjút Wolfgang Schauble (CDU) szövetségi belügyminiszterrel. A miniszter szerint Németország még sohasem volt olyan közel a merényletekhez, mint július végén. A gyors eredmények ellenére megjegyzendő, hogy a két súlyos merényletkísérlet előkészületeit a biztonsági szerveknek nem sikerült megakadályozni, nem figyelték meg őket idejében. A miniszter aggódik, mert még számos ilyen potenciális elkövető lehet szabadlábon. Amennyiben létezik egy terrorista hálózat, azt fel kell deríteni, mint az Nagy-Britanniában történt. Ott olyan merényleteket sikerült meghiúsítani, amit eddigi repülőtéri ellenőrzéseinkkel képtelenek lettünk volna megakadályozni – írja a lap. Schauble a szerint fontos a videóellenőrzés javítása. Természetesen nem lehet Németország minden négyzetcentiméterét felügyelet alá vonni, de a közösségi lét kulcspontjainál feltétlenül használni kell azt. A miniszter javítani szeretné a vasúti ellenőrzések hatékonyságát, mivel a londoni és a madridi merényleteket követően ez a terrorista támadások egyik elsődleges terepe. Természetesen a Hezbollahnak megvannak az emberei a Szövetségi Köztársaságban, a német biztonsági szervek 900 ilyen személyről tudnak. Eddig azonban, úgy tudják, a Hezbollah nem tervezett Németországban merényletet.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali német hírmagazin Nagy hatótávolságú rakétákkal a terroristák ellen című írásában ismerteti az amerikai védelmi miniszter legújabb javaslatát. Donald Rumsfeld elképzelése szerint a tengeralattjárókról indítható rakétákról el kell távolítani az atom robbanótölteteket, helyettük azokat hagyományos robbanófejekkel kel felszerelni. A nukleáris robbanófejek nélkül a rakéták bevetése jóval kevésbé súlyos következményekkel járna és így lehetővé válna, hogy a terrorszervezetekkel gyorsan és pontosan végezzenek – véli a politikus. Rumsfeld orosz kollégájával Szergej Ivanovval Fairbanksban (Alaszka) tartott megbeszélésén felszólította Moszkvát, hogy csatlakozzon a washingtoni elgondoláshoz, mely ellen Oroszországban, de magában a kongresszusban is jelentős ellenállás szerveződik. Az elképzelés bírálói attól tartanak, hogy egy felfegyverzett Trident rakéta kilövését tévedésből atomtámadásnak tarthatják, így megnövekszik az ellencsapás lehetősége.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.