Die Welt (welt.de)
Marion Müller-Roth „Az állítólagos paradicsom leleplezése” című cikkében foglalkozik az afrikai menekülthullám elleni küzdelem eszközeivel. A spanyol születésű Alicia Navarro, Guinea tiszteletbeli konzulja Las Palmasban (Gran Canaria), hadat üzent a bevándorlásnak. Ezt igen egyszerű eszközökkel: a valóság bemutatásával próbálja elérni. Filmet készített a spanyol szigetre érkező menekültekről, (A Nyugat-Afrikában fekvő Guinea is abban a régióban fekszik, ahonnan számos menekült kel útra, hogy elérje a spanyol fennhatóságú Kanári-szigeteket – a szerk.) s ami ennél sokkal fontosabb, azt többek közt Guineában is bemutatta. A videó címe: Európa: paradicsom vagy fata morgana?. S a 17 perces alkotás megtekintése után nem marad kétség afelől, hogy Európa az afrikaiak számára szörnyű fata morgana. A filmben, melyet addig körülbelül 2 millió guineai tekintett meg, felborult hajók, névtelen halottak temetése, túlzsúfolt menekülttáborok láthatóak. A valóság, melynek elfogadása Afrikában sem könnyű: egyrészt a jól szervezett embercsempész bandák abban érdekeltek, hogy ne csökkenjen a menekültáradat. Másrészt éppen a fekete kontinensen uralkodó reménytelenség tartja életben az „európai menedék” álmát. A film üzenete, hogy „néhány döntő tévedéssel leszámoljon”. A legtöbb afrikai nem tudta, hogy ha elérte a Kanári-szigeteket, akkor még nem érkezett Európába, hiszen attól még további 1800 kilométer választja el. Éppen ilyen keményen tartja magát az az elgondolás, hogy Európában korlátlanul rendelkezésre áll a jól fizető munka. A nyolc turné során is bemutatott film fekete prostituáltakat, alkalmai árusokat is megszólaltat. A film az elszigeteltség, a csalódottság, az elkeseredettség története, melyhez olyan hatásos filmkivágásokat mellékelt, melyen a reménység szigetei felé tartó, szerencsétlenül járt vízbe fúltak elszállítása látható.
Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (faz.net)
A konzervatív német napilap vasárnapi kiadásban „A Hezbollah emberei itt vannak” címmel készített interjút Wolfgang Schauble (CDU) szövetségi belügyminiszterrel. A miniszter szerint Németország még sohasem volt olyan közel a merényletekhez, mint július végén. A gyors eredmények ellenére megjegyzendő, hogy a két súlyos merényletkísérlet előkészületeit a biztonsági szerveknek nem sikerült megakadályozni, nem figyelték meg őket idejében. A miniszter aggódik, mert még számos ilyen potenciális elkövető lehet szabadlábon. Amennyiben létezik egy terrorista hálózat, azt fel kell deríteni, mint az Nagy-Britanniában történt. Ott olyan merényleteket sikerült meghiúsítani, amit eddigi repülőtéri ellenőrzéseinkkel képtelenek lettünk volna megakadályozni – írja a lap. Schauble a szerint fontos a videóellenőrzés javítása. Természetesen nem lehet Németország minden négyzetcentiméterét felügyelet alá vonni, de a közösségi lét kulcspontjainál feltétlenül használni kell azt. A miniszter javítani szeretné a vasúti ellenőrzések hatékonyságát, mivel a londoni és a madridi merényleteket követően ez a terrorista támadások egyik elsődleges terepe. Természetesen a Hezbollahnak megvannak az emberei a Szövetségi Köztársaságban, a német biztonsági szervek 900 ilyen személyről tudnak. Eddig azonban, úgy tudják, a Hezbollah nem tervezett Németországban merényletet.
Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali német hírmagazin Nagy hatótávolságú rakétákkal a terroristák ellen című írásában ismerteti az amerikai védelmi miniszter legújabb javaslatát. Donald Rumsfeld elképzelése szerint a tengeralattjárókról indítható rakétákról el kell távolítani az atom robbanótölteteket, helyettük azokat hagyományos robbanófejekkel kel felszerelni. A nukleáris robbanófejek nélkül a rakéták bevetése jóval kevésbé súlyos következményekkel járna és így lehetővé válna, hogy a terrorszervezetekkel gyorsan és pontosan végezzenek – véli a politikus. Rumsfeld orosz kollégájával Szergej Ivanovval Fairbanksban (Alaszka) tartott megbeszélésén felszólította Moszkvát, hogy csatlakozzon a washingtoni elgondoláshoz, mely ellen Oroszországban, de magában a kongresszusban is jelentős ellenállás szerveződik. Az elképzelés bírálói attól tartanak, hogy egy felfegyverzett Trident rakéta kilövését tévedésből atomtámadásnak tarthatják, így megnövekszik az ellencsapás lehetősége.
Itt van az "agyhalottnak" nevezett EP-képviselő válasza Magyar Péternek