Mi lett a Hatvany-gyűjteménnyel?

Az Arte kulturális csatorna a háború utáni német jogtörténet egyik legnagyobb skandalumáról készült dokumentumfilmben bemutatta a világhírű műgyűjtemény odisszeáját. A Frankfurter Allgemeine Zeitungban arról olvashatunk, hogy Kongó lassan, de biztosan csúszik egy ellenőrizhetetlen polgárháború felé. A Süddeutsche Zeitung értesülései szerint küszöbön áll a második németországi bombakészítő letartóztatása. A Focus a pénzügyminiszter bocsánatkéréséről számol be.

2006. 08. 22. 8:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Arte (arte.tv/de)

A német-francia közös kulturális csatorna hétfő este bemutatta Michael Juncke Németország Deutsch ellen című dokumentumfilmjét.

Egyeseknek a gazdasági bűnözés egyik legkirívóbb esete, míg másoknak a háború utáni német jogtörténet legnagyobb botránya ez. A zsidó kárpótlási ügyvédet Dr. Hans Deutschot, 1964. november 4-én Bonnban letartóztatták, és csak másfél év múlva helyezték szabadlábra, majd kilenc évi jogvita után a bíróság kimondta ártatlanságát.

Hans Deutsch 1906-ban bécsi zsidó családban született, az Anschlusst követően sikerült Ausztriából Palesztinába menekülnie. 1953-ban visszatért Bécsbe, ahol segítette hittestvéreit, hogy keresztülvigyék a nemzetiszocialisták által elrabolt műkincsek miatti kárpótlási igényeiket. Akkoriban a nyugatnémet kormány évente milliókat bocsátott a kárpótlási alapok rendelkezésére, amiből a zsidóktól kisajátított vagyonért kártalanították őket. A bonni kormány azonban csak a németországi zsidókra korlátozta a kárpótlást. Deutsch elérte, hogy a törvényt úgy módosítsák, hogy a kártérítés vonatkozzon a német csapatok által megszállt területeken elrabolt vagyonra is. Az 50-es és 60-as években Hans Deutsch volt az egyik legtekintélyesebb ügyvéd Párizsban és Berlinben.

Találkozott Konrad Adenauer kancellárral, Georges Pompidou francia és David Ben Gurion izraeli miniszterelnökkel, valamint számos ismert művésszel. Deutsch elérte, hogy Bonn több mint 160 görögországi, cseh, magyar, lengyel, osztrák, francia és német gyűjtemény miatt fizessen kárpótlást. Így pl. kiharcolta, hogy Németország 87 millió márkából kárpótolja a Rothschild dinasztiát. Deutsch kiadóként és filmproducerként is tevékenykedett, jelentős művészeti mecénás volt és Lausanne-ban múzeumot is építtetett. Mindez egycsapásra megváltozott, amikor 1964. november 4-én előzetes figyelmeztetés nélkül letartóztatták a bonni pénzügyminisztérium lépcsőjén. A vád szerint a magyar Hatvany-Deutsch család kárpótlási ügyében megvásárolt tanúkkal és hamis dokumentumokkal azt a látszatot keltette, hogy a műkincsgyűjteményt a németek rabolták el, és nem a háborús zavarok következtében semmisült meg.

A magángyűjtemény értékét 1960-ban közel 200 millió dollárra becsülték. A nyomozás hazugságok, intrikák, szabálytalanságok és az önzés egész hálózatát hozták napvilágra, mely a legmagasabb szintekig is elért. Kilenc év elteltével a bíróság felmentette Deutschot, de hírnevét már soha sem sikerült teljesen helyreállítani. Megtört emberként visszavonult Svájcba, ahol 2002-ben Lausanne-ban meghalt. 2004. november 4-én apja letartóztatásának 40. évfordulóján Joram Deutsch pert kezdett az Egyesült Államokban a Német Szövetségi Köztársaság ellen.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilapban Thomas Scheen Lövések Kinshasában című cikkében ismerteti a polgárháborús kongói helyzetet.

Kabila elnöki gárdája vasárnap este összecsapott kihívójának, Jean-Pierre Bembanak a testőrségével. A lövöldözés pontos okát az ezt követő napon sem lehetett tudni. Csak annyi bizonyos, hogy legalább öt ember vesztette életét a többórás tűzpárbajban, s további tíz megsebesült.

Apollinaire Malumalu, a független választási bizottság elnöke a voksolás eredményének kihirdetésére egy ENSZ lövészpáncéloson érkezett a kamerák elé, mert enélkül valószínűleg nem érkezett volna meg élve. Malumalu a következőket közölte: a voksok 45 százalékát a jelenlegi elnök, Kabila kapta, 20 százalékkal a második legnagyobb ellenfele, Jean-Pierre Bemba. Az Antoine Gizenga által elért 13 százalék a harmadik helyet jelentette, aki anno Patrice Lumumbának az ország első miniszterelnökének volt közeli harcostársa. Gizenga ezzel a mérleg nyelve lehet az október 29-i második fordulóban.

A választási részvétel országos szinten elérte a tekintélyt parancsoló 70 százalékot. A győztes Kabila még aznap este jól nevelten televíziós beszédében megköszönte a lakosság bizalmát. Bemba „biztonsági okokból” inkább nem mondott semmit.

Állítólag egy rendőr kezdett tüzelni Bemba katonáira, akik a párt székháza előtt – ahonnan két televíziós adó is műsorát sugározza – posztoltak. Bemba június 27-i kinshasai kampányzáró nagygyűlésén három fegyvertelen rendőrt meggyilkoltak az elnök-jelölt testőrei. Mindenesetre a hivatalban lévő elnök emberei olyan gyorsan megérkeztek a helyszínre, hogy megalapozottnak tűnik a gyanú, hogy csak a kínálkozó alkalomra vártak.

Két hónapon keresztül azt terjesztették az ebben érdekeltek, hogy az európaiak már előre lejátszották a választások eredményét és Kabila megerősítése pusztán formalitás. Éppen ezért sokan attól tartottak, hogy az első forduló eredményének nyilvánosságra hozatalakor a főváros, ahol Kabila rendkívül népszerűtlen, lángba borul. Most úgy tűnik, ez a polgárháborús helyzet bekövetkezik Kinshasában, mely könnyen átcsaphat az ott állomásozó Eufor csapatokra is, akiket a közvélemény a jelenlegi elnök csicskásainak tart.

Most két hónapja van a két nagy politikai tábornak, hogy szövetségeket kovácsoljon. A több mint 80 esztendős Gizenga, aki meglepetésre a harmadik helyen végzett, aligha valószínű, hogy összeállna Bembaval, hiszen az utóbbi közeli kapcsolatokat ápolt Mobutuval, az egykori diktátorral. Ráadásul Gizenga, az egyik utolsó afrikai marxista, míg Bemba a rabló kapitalista mintapéldánya. Kiszámíthatatlan tényező a nagy ellenzéki párt, az Etienne Tshisekedi vezette UDPS, mely arra hivatkozva bojkottálta a választásokat, hogy azt már kezdettől fogva meghamisították.

Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)

A baloldali német napilap honlapja A nyomozók gyors eredménnyel számolnak című cikkében foglalkozik a júliusi merényletkísérlet kapcsán kedd reggelig napvilágra került információkkal.

Jörg Ziercke, a Szövetségi Bűnügyi Hivatal (BKA) elnöke optimista a tekintetben, hogy gyorsan megtalálják a másik vasúti kofferbomba készítőjét is. A libanoni Youssef Mohamad E. letartóztatásával a nyomozóhatóságok „hatalmas mennyiségű információhoz” jutottak.

Bízom abban, hogy gyors nyomozási eredményt tudunk felmutatni –fogalmazott Ziercke. A BKA elnöke egyúttal kijelentette, amíg a másik merénylőt nem sikerül letartóztatni, addig veszélyt jelent a társadalomra. Arról egyelőre nem rendelkeznek információval, hogy az illető esetleg készül-e újabb merényletre.

Focus (focus.msn.de)

A müncheni hírmagazin Steinbrück sajnálja címmel közli a berlini pénzügyminiszter bocsánatkérését.

Peer Steinbrück szövetségi pénzügyminiszter sajnálatát fejezte ki a szabadságról történő lemondást követelő korábbi nyilatkozata miatt. „Nem kívántam úgy feltűnni, mintha a szabadságügyi állami komiszár lennék“ – nyilatkozta az SPD politikusa hétfőn egy valluhni kampányrendezvényen. (Mecklenburg-Elő Pomeránia szeptember 17-én új tartományi gyűlést választ. a szerk.) Ő csak arra kívánta felhívni a figyelmet, folytatta a miniszter, hogy a németeknek gondoskodniuk kell a jövőjükről, szükség esetén a jelenlegi fogyasztásuk csökkentésével. Steinbrück szerint egyesek szándékosan félreértették mondanivalóját.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.