„A filmezést – úgy látszik – éppúgy nem lehet kikerülni, mint a bubifrizurát, de én nem hagyom magam megnyírni, és nem kívánok semmiféle filmmel személyes kapcsolatba kerülni„ – így írt Sigmund Freud Ferenczi Sándornak, Georg Wilhelm Pabst Egy lélek titkai című filmje kapcsán. Ezt a kuriózumnak számító némafilmet is vetítik az Örökmozgó Filmmúzeum Freud-filmhetén.
Szinte nincs olyan filmalkotás, ahol ne lehetne felfedezni Freud valamilyen hatását, tudatosan vagy tudat alatt. Hogy freudi kifejezésekkel éljek, ezért úgy döntöttünk, hogy azokat a legkorábbi filmeket mutatjuk be, amelyeken tetten érhető Freud hatása nagyon rusztikusan és észrevehetően. Így került be a programba Hitchcock két korai filmje, az Elbűvölve és a Szédülés – mondta a Híradónak a szervező.
Noha Freud maga elutasította a pszichoanalízis elméletének és módszerének filmes ábrázolását, életműve kitörölhetetlen nyomot hagyott a világ filmtörténetében. A sorozatban néhány alapvető alkotáson kívül dokumentumfilmekből válogattak, amelyek bizonyítják, hogy Freud örök téma, máig jelen van mind a filmművészetben, mind pedig a tudományos életben.
hirado.hu
Sorsdöntő év lesz 2026















Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!