Magyarország „hazugság válságban”

A Presse szerint miniszterelnök vallomása taszította válságba az országot. A Frankfurter Allgemeine Zeitung úgy értesült, hogy Gyurcsány párton belüli ellenzéke vétkes a kiszivárogtatásban. Az amerikai média tovább folytatja a tudósítást a magyarországi eseményekről. A napilapokon kívül már a Fox News hírcsatorna weboldala és a NewsMax hírportál is beszámolt a történésekről. • Külföldi hírügynökségek beszámolói

2006. 09. 20. 8:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Los Angeles Times

Már a Los Angeles Times is beszámolt – az AP hírügynökségre támaszkodva – a magyarországi eseményekről. A lap ír a Magyar Televízió épületének ostromáról, a parlament előtti demonstrációról, és a mindent kiváltó Gyurcsány hangfelvételről. Ahogy a cikk szerzője rámutat, a szalag a „jobb-közép” ellenzék vádjait látszott beigazolni: Magyarország költségvetése az összeomlás határán állt, Gyurcsány és miniszterei pedig a választási győzelem érdekében eltitkolták az igazságot.

Fox News

A Fox News hírcsatorna weboldalán nem kevesebb, mint 7 – hírügynükségi tudósításokra épülő – cikk jelent meg a Gyurcsány Ferenc titkos beszédét tartalmazó hangfelvétel miatt kirobbant tüntetésekről. A cikkek beszámolnak az események kezdeti, „botrány stádiumáról” ugyanúgy, mint a tüntetők és a rendőrök közötti összecsapásokról.

NewsMax

A NewsMax hírportál beszámol Sólyom László köztársasági elnök azon Gyurcsány Ferenchez intézett kéréséről is, hogy a miniszterelnök kérjen elnézést. A cikkíró rámutat: a mostani összecsapások a legveszélyesebbek a kommunizmus 1989-es bukása óta. A NewsMax ír arról is, hogy a tüntetők által hangoztatott szlogenek egy része az 1956-os levert forradalomból származtatható.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német lapban Reinhard Olt A hazugság ára című cikkében foglalkozik a miniszterelnöki őszinteségi roham következményeivel. „Az elmúlt másfél-két évben szakadatlanul hazudtunk“. A május 26-i beszéd vasárnapi sugárzása óta az ország az elmúlt 16 év legsúlyosabb válságát éli. A lap szerint időközben az ellenzék azt a jelszót terjeszti „Gyurcsány erkölcsi halott.“

A hangfelvétel nyilvánosságra kerülése a 190 kormánypárti képviselő valamelyikének a számlájára írható, akik közül nem kevesen, a párton belül kívülállónak tekintik a „milliárdos-miniszterelnököt“, aki 2005 óta (!) van hatalmon. Mára nyilvánvalóvá vált, hogy Gyurcsány e frakcióülésen radikális költségvetési, valamint egészségügyi és oktatási terveivel szembeni ellenállásba ütközött. Többen óvták attól, hogy az ilyen intézkedések vezessen be október 1-e előtt, mert ez az önkormányzati választásokon súlyos vereséget okozhat a baloldalnak. Az ilyen „fékezési kísérletekre“ Gyurcsány a maga kirobbanó stílusában „több, mint nyílt, brutális és vulgáris beszédet” tartott.

Az ellenzékhez közelálló szervezetek (!), például a Magyar Orvosi Kamara, valamint a tanárok érdekvédelmi szervezetei sztrájkkal fenyegetőztek. Az önkormányzati választások miatt is szítja a Fidesz-MPSZ az elégedetlenséget és tiltakozásra szólított fel. Hasonlóan a kicsi MDF, vagy KDNP szintén mindenekelőtt a megszorítási csomagok népszerűtlenségéből él.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilapban Peter Bognár A súlyos zavargások sokkolják a magyarokat című cikkében ír a budapesti „hazugság válságról”. Az 1989 fordulat óta Magyarország még nem látott ilyen erőszakos összecsapásokat, mint ami a keddre virradó éjjel Budapesten történt. S még egyetlen magyar miniszterelnök sem veszítette el ennyire a hitelességét, mint Gyurcsány Ferenc. Már hetek óta lappangott az országban a Gyurcsány ellenes hangulat, melynek elindítója a miniszterelnök áprilisi választási győzelme után megkezdett takarékosság volt. A hangfelvétel nyilvánosságra kerülését követően kirobbant a düh.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali hírmagazinban Philipp Wittrock és Björn Hengst Őszinte hazug című, bevallottan hírügynökségi elemzésekre épülő véleménycikkében foglalkozik a magyarországi politikai válsággal.
Gyurcsányról nem mondható, hogy a megfontolt nyilatkozatok embere lenne. Például, amikor leterroristázta az egész szaúd-arábiai labdarúgócsapatot és ezzel Magyarországot több arab országgal is diplomáciai válságba taszította. Amikor pártjában elfűrészelte Medgyessy Pétert, hogy maga kerüljön hatalomra, azon viccelődött: „Minden férfi, akinek öregszik a felesége, megérdemel egy fiatalabbat.” Nőszervezetek és politikus-asszonyok (!) tiltakoztak ellene. S egy televíziós vitában kendőzetlenül kinyilvánította mit gondol elődjének ígéreteiről. „Bla, bla, bla”, majmolta konzervatív ellenfelét, Orbán Viktort.

Az 1956-t idéző tiltakozás ellenére Gyurcsány keménynek mutatkozik. Konrád György a Spiegel online-nak a miniszterelnök „elkeseredett beszédeként” értékelte Gyurcsány megnyilatkozását, melyet a saját soraiból érkező nyomás miatt tartott. Máig tisztázatlan ki és miért publikálta a hangfelvételt. De Konrád szerint „Naiv volt Gyurcsány, ha azt hitte, hogy ez nem kerül a közvélemény elé.”

2004 szeptemberében puccsszerűen átvette a kormányfői posztot, miután a párton belül magához ragadta a hatalmat. Gyurcsány vezetésével ex-kommunista MSZP-je a brit Munkáspárthoz hasonló „új baloldallá” mutált. Az életstílusa miatt Gyurcsány ellenfelei luxus szocialistaként emlegetik. Áprilisban a baloldal reménysége megóvta pártját egy majdnem biztosnak tartott választási vereségtől.

Még, ha a következő napokban csillapodnak is a tiltakozások, biztosra vehető az október 1- önkormányzati választások elvesztése. Azonban a következő parlamenti választásokig még hátra van majdnem négy év. Egyelőre nem látszik, hogy a negyvenes éveinek közepén járó politikussal szemben az idősebb funkcionáriusok által dominált kasztszerű pártvezetésben bárki képes lenne átvenni a helyét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.