Los Angeles Times
Már a Los Angeles Times is beszámolt – az AP hírügynökségre támaszkodva – a magyarországi eseményekről. A lap ír a Magyar Televízió épületének ostromáról, a parlament előtti demonstrációról, és a mindent kiváltó Gyurcsány hangfelvételről. Ahogy a cikk szerzője rámutat, a szalag a „jobb-közép” ellenzék vádjait látszott beigazolni: Magyarország költségvetése az összeomlás határán állt, Gyurcsány és miniszterei pedig a választási győzelem érdekében eltitkolták az igazságot.
Fox News
A Fox News hírcsatorna weboldalán nem kevesebb, mint 7 – hírügynükségi tudósításokra épülő – cikk jelent meg a Gyurcsány Ferenc titkos beszédét tartalmazó hangfelvétel miatt kirobbant tüntetésekről. A cikkek beszámolnak az események kezdeti, „botrány stádiumáról” ugyanúgy, mint a tüntetők és a rendőrök közötti összecsapásokról.
NewsMax
A NewsMax hírportál beszámol Sólyom László köztársasági elnök azon Gyurcsány Ferenchez intézett kéréséről is, hogy a miniszterelnök kérjen elnézést. A cikkíró rámutat: a mostani összecsapások a legveszélyesebbek a kommunizmus 1989-es bukása óta. A NewsMax ír arról is, hogy a tüntetők által hangoztatott szlogenek egy része az 1956-os levert forradalomból származtatható.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív német lapban Reinhard Olt A hazugság ára című cikkében foglalkozik a miniszterelnöki őszinteségi roham következményeivel. „Az elmúlt másfél-két évben szakadatlanul hazudtunk“. A május 26-i beszéd vasárnapi sugárzása óta az ország az elmúlt 16 év legsúlyosabb válságát éli. A lap szerint időközben az ellenzék azt a jelszót terjeszti „Gyurcsány erkölcsi halott.“
A hangfelvétel nyilvánosságra kerülése a 190 kormánypárti képviselő valamelyikének a számlájára írható, akik közül nem kevesen, a párton belül kívülállónak tekintik a „milliárdos-miniszterelnököt“, aki 2005 óta (!) van hatalmon. Mára nyilvánvalóvá vált, hogy Gyurcsány e frakcióülésen radikális költségvetési, valamint egészségügyi és oktatási terveivel szembeni ellenállásba ütközött. Többen óvták attól, hogy az ilyen intézkedések vezessen be október 1-e előtt, mert ez az önkormányzati választásokon súlyos vereséget okozhat a baloldalnak. Az ilyen „fékezési kísérletekre“ Gyurcsány a maga kirobbanó stílusában „több, mint nyílt, brutális és vulgáris beszédet” tartott.
Az ellenzékhez közelálló szervezetek (!), például a Magyar Orvosi Kamara, valamint a tanárok érdekvédelmi szervezetei sztrájkkal fenyegetőztek. Az önkormányzati választások miatt is szítja a Fidesz-MPSZ az elégedetlenséget és tiltakozásra szólított fel. Hasonlóan a kicsi MDF, vagy KDNP szintén mindenekelőtt a megszorítási csomagok népszerűtlenségéből él.
Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív osztrák napilapban Peter Bognár A súlyos zavargások sokkolják a magyarokat című cikkében ír a budapesti „hazugság válságról”. Az 1989 fordulat óta Magyarország még nem látott ilyen erőszakos összecsapásokat, mint ami a keddre virradó éjjel Budapesten történt. S még egyetlen magyar miniszterelnök sem veszítette el ennyire a hitelességét, mint Gyurcsány Ferenc. Már hetek óta lappangott az országban a Gyurcsány ellenes hangulat, melynek elindítója a miniszterelnök áprilisi választási győzelme után megkezdett takarékosság volt. A hangfelvétel nyilvánosságra kerülését követően kirobbant a düh.
Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali hírmagazinban Philipp Wittrock és Björn Hengst Őszinte hazug című, bevallottan hírügynökségi elemzésekre épülő véleménycikkében foglalkozik a magyarországi politikai válsággal.
Gyurcsányról nem mondható, hogy a megfontolt nyilatkozatok embere lenne. Például, amikor leterroristázta az egész szaúd-arábiai labdarúgócsapatot és ezzel Magyarországot több arab országgal is diplomáciai válságba taszította. Amikor pártjában elfűrészelte Medgyessy Pétert, hogy maga kerüljön hatalomra, azon viccelődött: „Minden férfi, akinek öregszik a felesége, megérdemel egy fiatalabbat.” Nőszervezetek és politikus-asszonyok (!) tiltakoztak ellene. S egy televíziós vitában kendőzetlenül kinyilvánította mit gondol elődjének ígéreteiről. „Bla, bla, bla”, majmolta konzervatív ellenfelét, Orbán Viktort.
Az 1956-t idéző tiltakozás ellenére Gyurcsány keménynek mutatkozik. Konrád György a Spiegel online-nak a miniszterelnök „elkeseredett beszédeként” értékelte Gyurcsány megnyilatkozását, melyet a saját soraiból érkező nyomás miatt tartott. Máig tisztázatlan ki és miért publikálta a hangfelvételt. De Konrád szerint „Naiv volt Gyurcsány, ha azt hitte, hogy ez nem kerül a közvélemény elé.”
2004 szeptemberében puccsszerűen átvette a kormányfői posztot, miután a párton belül magához ragadta a hatalmat. Gyurcsány vezetésével ex-kommunista MSZP-je a brit Munkáspárthoz hasonló „új baloldallá” mutált. Az életstílusa miatt Gyurcsány ellenfelei luxus szocialistaként emlegetik. Áprilisban a baloldal reménysége megóvta pártját egy majdnem biztosnak tartott választási vereségtől.
Még, ha a következő napokban csillapodnak is a tiltakozások, biztosra vehető az október 1- önkormányzati választások elvesztése. Azonban a következő parlamenti választásokig még hátra van majdnem négy év. Egyelőre nem látszik, hogy a negyvenes éveinek közepén járó politikussal szemben az idősebb funkcionáriusok által dominált kasztszerű pártvezetésben bárki képes lenne átvenni a helyét.
Új szóviője lett a Fidesz-frakciónak: Ibolya Csenge Gabriella