Finnországban, Hämeenlinnában egy általános iskolának 1500 eurós kártérítést kellett fizetnie egy szülőnek, mert gyermeke részt vett egy gospelkoncerten, amelyet a szülő vallási tartalmúnak ítélt meg. Az eset középpontjában Pekka Simojoki gospelművész fellépése állt, aki az iskola egyik rendezvényén adott elő dalokat. A panaszt az Egyenlőségi és Esélyegyenlőségi Tanács vizsgálta ki, amely megállapította, hogy az iskola nem tájékoztatta előzetesen a szülőket a koncert vallási jellegéről. A tanács döntése szerint az iskolának biztosítania kellett volna, hogy az eseményen azok a tanulók, akik nem kívánnak részt venni, alternatív programot kapjanak.
Az ügy érdekessége, hogy a koncert után egy másik szülő megkereste Simojokit, hogy megköszönje a fellépést, mivel gyermeke annyira élvezte az előadást, hogy otthon is szerette volna elénekelni a hallott dalokat. Az énekek listájának elkérése azonban végül a hivatalos panasz egyik alapja lett.
Az eset hatására több finn iskola is óvatosabbá vált a vallási tartalmú események szervezésével kapcsolatban.
Egy Kirkkonummiban tervezett barokkzenei koncertet például lemondtak, mivel az intézmény vezetése úgy ítélte meg, hogy a Georg Friedrich Händel Messiás című művében megjelenő vallási vonatkozások problémásak lehetnek.
A barokkzene finn kulturális programjának részeként szervezett koncert célja az lett volna, hogy a gyermekek megismerkedjenek a barokk zenével és annak történelmi jelentőségével. Bár a mű kizárólag instrumentális részeket is tartalmazott volna, az esemény mégis elmaradt.
Finnországban az utóbbi években egyre nagyobb teret nyer az a nézet, amely a vallás teljes eltávolítását követeli az oktatásból. Ez a tendencia azonban sokak szerint veszélyezteti a finn társadalom keresztény alapjait, amelyek hosszú évszázadokon át meghatározták az ország értékrendjét.
Borítókép: Tinédzserek részt vesznek egy istentiszteleten a finnországi Vantaában lévő Tikkurila evangélikus templomban 2024. április 3-án (Fotó: AFP)