Rheinischer Merkur (merkur.de)
A német keresztény-konzervatív hetilapban Markus Schöneberger A száz trükk kormányfője című cikkében ismerteti a magyarországi válságot. „Nem kérünk türelmet a választóktól, hanem azonnal cselekedni fogunk. Amint megalakul a kormány, azonnal megkezdődik a késő nyolcvanas, kilencvenes évek óta a legintenzívebb reformkor.” Ilyen, és ehhez hasonló kemény szavakkal indult a sikeres április 23-i választásokat követően Gyurcsány Ferenc. A 45 esztendős befektetési cégvezető, aki egyike az ország leggazdagabb embereinek, akkor megígérte: „egy dinamikus korszak kezdetén állunk. Az államot úgy kívánjuk átalakítani, hogy ne legyen teher, hanem támogassa egy igazságos és versenyképes Magyarországot.“
Pártját a brit Munkáspárt mintájára, magukat „vakmerő és magabiztos baloldalként” definiálták, egy majdnem neoliberális pályára állították, masszívan privatizáltak, rugalmas munkaerőpiacot és a bürokrácia leépítést hirdettek. A választási kampányban még a költségvetési hiány megfelezését, valamint az adók és járulékok csökkentését, valamint 400 000 új munkahelyet ígért.
S most sokkolják honfitársaikat. Egy félórás, temperamentumos beszédben Gyurcsány elismerte: „végighazudtuk az elmúlt másfél két évet. Hazudtunk reggel, éjjel, meg este.” Majd így folytatja: „nem tudok egyetlen olyan kormányzati tettet sem említeni, amire büszkék lehetnénk.“ Kormánya „száz trükkel” nyerte meg a választásokat. „A napnál is világosabb volt, hogy amit mondunk abból semmi sem igaz.“
Magyarország, a kelet-európai gazdasági reformok egykori mintaállama, ma a hetvenes évek óta a legsúlyosabb válság szélén áll. A költségvetési deficit a legmagasabb az EU-ban; ebben az évben eléri a GDP 10,1 százalékát, ami rekordnak számít. Brüsszel masszív nyomása következtében, Gyurcsány júniusban kemény megszorító csomagot jelentett be, mely tartalmazza az áfa, a vállalkozási adók emelését, új járulékokat vetett ki az ingatlanokra, az árfolyamnyereségre és a kamatra, s egyúttal számos szubvenciót is eltöröltek. A megszorítási csomag szeptember 1-én lépett életbe. A közszolgálatban 30 000 állást kívánnak törölni. A csődbe jutott nyugdíj és egészségügyi rendszert drasztikusan átépítik.
Gabriel Brennauer, a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara vezetője attól tart, hogy a pénzügyi válság veszélyezteti az egykori reformország befektetési versenyképességét.
Rheinischer Merkur (merkur.de)
A német keresztény-konzervatív hetilapban Friedrich Heinemann Lebukva és megbüntetve című cikkében felteszi a kérdést, milyen következményei lehetnek az euróra nézve a budapesti kormány „kreatív könyvelési trükkjeinek”. Magyarország e héten a kommunizmus bukása utáni idők legsúlyosabb váláságát éli. Az ok: Gyurcsány Ferenc vallomása. A durván manipulált költségvetési számokkal kapcsolatos botrány ismét felveti a kérdést: Mire jók a brüsszeli a szabályok, a stabilitási paktum és a konvergencia- kritériumok, ha a tagállamok kényük-kedvük szerint hamisíthatják a számokat? A botrányt az teszi különösen izgalmassá, hogy januárban Szlovéniával az első kelet-európai országban bevezetik az eurót. Ha Magyarország papíron megfelezheti a költségvetési deficitet, miért ne somfordálhatna be más kelet-európai ország is ilyen trükkökkel az euró-övezetbe?
Pontosabb vizsgálatot követően ideje az óvatos nyugalomnak. Magyarország esete nem lehet második Görögország, mert ami Budapesten történt az a szakembereknek nem okozott meglepetést. Anélkül, hogy név szerint említenénk, szakértők már egy éve megállapították: „Magyarország, tekintettel költségvetési előrejelzéseinek megbízhatóságára, egyszerűen katasztrófa.“ Az ország ráadásul már 2005 óta Brüsszel szorosabb megfigyelése alatt áll, amióta az ország a költségvetési hiányának „kreatív könyvelését” dokumentálták.
A Görögországgal szerzett tapasztalatokból minden felelős tanult. A tagországokból érkező adatok hitelességét most már alaposan megvizsgálják. Az év eleji magyarországi deficitjelentést Brüsszel nagyfokú bizalmatlansággal fogadta. Az EU pénzügyminisztériuma a benyújtást követően formálisan felhívta az országot, hogy őszig rukkoljon elő a javított adatokkal. Ennél nyilvánvalóbban nem lehet egy diplomáciai dokumentumban megfogalmazni, hogy senki sem hisz a Budapest által megadott számokban.
Gazdasági elemzésekből már az áprilisi választások előtt kivehető volt, hogy Magyarország az új tagállamok között a fekete bárány. A mannheimi Európai Gazdasági Kutatások Központja által februárban elkészített tanulmány a költségvetési számok tekintetében a legnagyobb kérdőjelnek nevezte az országot. Ugyanakkor igazságtalan lenne a többi új uniós tagállammal szemben, mindegyiket a „csalóval” egy kalap alá vennénk.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív német lapban Wolfgang Sander Kurva ország (a magyar szavakat használja szerk.) című cikkében ismerteti az olvasókkal a Gyurcsány-beszéd nyelvi mélységeit. József Attila Thomas Mann köszöntésében úgy fogalmaz: „az igazat mondd, ne csak a valódit.” Ilyesmit csak egy totalitárius rezsimben lehet papírra vetni, ahol a hazugság valósággá vált. Demokráciában ennek másként kellene lennie. A magyarországi miniszterelnök olyan megdöbbentő módon tette a valósággá a hazugságot, mintha az országban még mindig a régi rendszer működne.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív német lapban Georg Paul Hefty Morális válság című cikkében keresi a Gyurcsány-beszéd kiszivárogtatóját. Bizonytalan, hogy ki volt a beszédet kiszivárogtató, maga Gyurcsány, vagy párton belüli ellenlábasai voltak, akik közé tartozik az országgyűlés elnöke, valamint a párt alelnöke Szekeres Imre. Esetleg kétes forrásokból megszerezve a Fidesz publikálta.
Ennek ellenére érdemes elemezni azt, hogy kinek használhatnak a történtek. Az indiszkréció első pillantásra csak az ellenzéknek segíthet, azonban azzal is érdemes számolni, hogy a beszéd miatti felháborodás, valamint az Orbánra irányított sötét gyanú végül is semlegesíti egymást. Csak egy személynek lehet haszna a botrányból: a szocialista pártelnöknek Hiller Istvánnak, akiről senki sem feltételez ilyen aljasságot.
De pontosan azért, mert minden gyanú felett áll, éppen ezért alakulhat pártjában egy olyan mozgalom, mely úgy érvelhet: „ha már egy közönséges miniszterelnökünk van, akkor legalább az MSZP élén álljon egy stílussal is bíró elnök, aki gyerekekkel és nőkkel is képes szóba állni.“ Ezzel Gyurcsánynak a párt elnökségre vonatkozó ambíciói meghiúsultak. Ráadásul számos egyszerű párttagnak nem lehet az érdeke, hogy az ország egyik leggazdagabb embere, aki másrészről az ország egyik legismertebb kommunista dinasztiájába nősült, ne csak a kormányt, de a pártban is meghatározza, „mi számít mostanság szocialista, vagy szociáldemokrata politikában”.
Még ha Gyurcsány és Hiller (az utóbbi „tengelyről” beszél) kapcsolata igen szilárd, ennek ellenére sokakat megnyugtatna és a koalíciós partner, az SZDSZ számára is kellemes megoldás lenne.
Bocholter-Borkener Volksblatt (bbv-net.de)
A német regionális lap Új hazugság vád a magyarországi miniszterelnökkel szemben című cikkében foglalkozik a napvilágra került gyurcsányi beismerés uniós következményeivel. A budapesti kormányt konfliktus fenyegeti az Európai Unióval. Sajtóértesülések szerint európai parlamenti képviselők azt gyanítják, hogy Gyurcsány Ferenc tudatosan a valóságosnál alacsonyabb deficit számokat jelentett Brüsszelbe, hogy felvegyék az euróövezetbe.Ezt jelenti a Süddeutsche Zeitung. Gyurcsány, aki bevallotta, hogy hazudott a kampányban, az áprilisban megnyert választásokat követően hat százalékról tíz százalékra korrigálta a hiányadatokat. A Süddeutsche Zeitung információi szerint az európai parlament konzervatív képviselői tisztázni kívánják az ügyet.
Mind több jel utal a manipulációkra- nyilatkozta Alexander Radwan a CSU EP képviselője. A képviselők célja, hogy megakadályozzák Görögország után egyik másik EU tagállam manipulált adatokkal kerüljön az euróövezetbe. Görögország 2001-ben hamis adatokat közölt a költségvetési hiányáról. A magyar viselkedés veszélyezteti a valutaunióhoz történő gyors csatlakozást- idézi a lap Radwant.
A regionális lap megjegyzi, hogy pénteken Gyurcsány Ferenc Berlinbe látogat, hogy Angela Merkel kancellár asszonnyal találkozzon.
Új szóviője lett a Fidesz-frakciónak: Ibolya Csenge Gabriella