A magyar 1956

A magyar forradalom, a lengyel reformok melletti szimpátiatüntetésből nőtte ki magát. A budapesti fiataloknak szárnyakat adott Wladyslaw Gomulka október 21-i, az erőteljes moszkvai nyomás ellenére kivívott győzelme. Az ország pontosan azokat a marxista tudományosságban forradalmi helyzetnek nevezett jeleket mutatta, hiszen a nemzet már nem kívánt úgy élni, mint urai szerették volna. S a magát tévedhetetlennek tételező – ekkoriban közel egymillió tagot számláló – párt és vezetése szétesési tüneteket viselt magán, s már képtelen volt úgy kormányozni, mint azt addig tette. Nem véletlen, hogy a feltörő spontán elégedetlenség erejétől lebénult pártvezetés folyamatosan az események után kullogott.

2006. 10. 23. 11:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az október 23-án a Bem téren összegyűlt közel százezres tömeg a magyar–lengyel barátságot éltető beszédeket és a koszorúzást követően sem oszlott szét. A Parlament elé vonult, és Nagy Imrét kívánta hallani. Miközben a tömeg türelmesen várakozott, addig a Magyarországon állomásozó s már riadókészültségben lévő szovjet egységek az 1956 júliusában kidolgozott hadműveleti terv értelmében felkészültek a „rend helyreállítására”. E terv értelmében az 1955 ősze óta Magyarországon állomásozó szovjet különleges hadtest – az 1953. júniusi, berlini beavatkozáshoz hasonlóan – a főváros utcáin tartott páncélos erődemonstrációjával kívánta a lakosságot megfélemlíteni és a rendet helyreállítani. Az első szovjet páncélos egységek már az éjjel órákban elérték Budapestet.

A hibás helyzetértékelés szinte klasszikus példáját nyújtotta Gerő Ernőnek, a Magyar Dolgozók Pártja első emberének este 8 órakor sugárzott beszéde. A tervezettnél rövidebb, a pártzsargonban elmondott szövegben Gerő azt állította, a tömegek jogos követeléseinek teljesítése Rákosi menesztésével az irányítása alatt megkezdődött volna. E politika folytatását, az esetleges hibák kijavítását ígérte, egyúttal sovinisztának, fasisztának, nacionalistának és antiszemitának nevezte a tüntetést. Sokak számára csalódást okozott Nagy Imre késő esti, a Parlament ablakából elmondott beszéde, aki már a kezdést is „elrontotta”, amikor elvtársaknak szólította a tömeget.

Már a délután folyamán kisebb tömeg vette körül a rádió épületét, amely követelései beolvasását szerette volna elérni. A rádió vezetése sem erőszakkal (könnygázzal és vízágyúval), sem trükkökkel (egy néma, semmit sem közvetítő kocsi rendelkezésre bocsátásával) nem volt képes tervük feladására bírni a tüntetőket. A kommunista hatalomnak már a rádió épületénél is tapasztalnia kellett, hogy a rendőrségre éppen úgy nem számíthat, mint a honvédség alakulataira, akik egymás után álltak át a tüntetők oldalára. S amikor rádióban lévő államvédelmisek a tömegbe lőttek) támadásként értékelték, hogy a honvédek a levegőbe lőttek), akkor a tüntetők is elkezdték magukat a budapesti üzemekből felfegyverezni. Másnap hajnalra már megszerveződtek az első fegyveres ellenálló csoportok.

A tény, hogy a felkelők az első napokban nem a valódi hatalmi célokat, a pártközpontot, a Parlamentet, az államvédelem székházát támadták, hanem a szimbolikus épületeket, mint a rádiót, a pártlap szerkesztőségét, vagy ledöntötték a Sztálin szobrot, mutatta a forradalom spontaneitását.

A minisztertanács október 24-i reggeli közleménye „fasiszta, reakciós elemek fegyveres támadásának” nevezte az előző nap történteket, s erre hivatkozva statáriumot hirdetett. Az egyetlen engedményt a sztálinista Hegedűs András leváltása és Nagy Imre miniszterelnöki kinevezése jelentette. Még ezen a napon megérkezett Budapestre a szovjet pártvezetés képviseletében Anasztaz Mikojan és Mihail Szuszlov, akik e napon még megerősítették Gerő Ernőt. Mivel a hatalom úgy vélte, október 25-én, hogy ura a helyzetnek (az időközben a felkelőktől elfoglalt rádió az „ellenforradalmi puccskísérlet felszámolását jelentette), ezért már reggel feloldották a kijárási tilalmat. Nem sokkal 11 óra után a Kossuth téren békésen tüntető tízezres tömegbe lőttek a Földművelésügyi Minisztérium épületében rejtőző államvédelmisek.

A több mint hatvan halottat és sok száz sebesültet követelő lövöldözés egyértelműen a tüntetők oldalára állította az ország lakosságát, és megpecsételte Gerő sorsát is. A vérengzéstől alig néhány száz méterre a pártközpontban tartózkodó szovjet küldöttek „tehetetlensége” miatt javasolták a párt első emberének leváltását, helyére Kádár Jánost téve. Kádár délutáni beszédében már becsületes embereknek nevezte a tüntetőket.

Az október 26-án a hatalom már egyértelműen kicsúszott az események irányítása a folyamatosan ülésező pártvezetés kezéből, hiába hirdet az Elnöki Tanács amnesztiát, a felszólításnak már szinte senki sem tett eleget. Az egész országra kiterjedtek a tüntetések, a harcok. Budapesten a legkeményebb összecsapásokra a Corvin közben került sor, míg Mosonmagyaróvárott a határőrlaktanya előtt tüntetőkbe lőnek. 27-én éjszaka a Politikai Bizottság a szovjet kiküldöttek jelenlétében megtárgyalta és elfogadta Kádár János javaslatát, mely már forradalomként értékelte a történteket, és támogatta a felkelők legfontosabb követeléseit.

A kormányprogram értelmében Király Béla vezetésével megalakult a rendőrségből és a fegyveres felkelőkből a Forradalmi Karhatalmi Bizottság. A szovjet csapatok megkezdték kivonulásukat Budapestről, egyúttal elindult az ÁVH tagjainak lefegyverzése is.

A kormány e napon, október 30-án bejelentette az egypártrendszer megszüntetését és a demokratikus pártok kormányzati részvételét. Ezzel párhuzamosan történt a Köztársaság téri pártszékház ostroma. A felkelők elfogott társaikat kívánták kiszabadítani, valamint az épületben rejtőző ÁVH-sokat lefegyverezni.

Rövid időre úgy tűnt, hogy még Moszkva is kész elfogadni a magyar semlegesség gondolatát, amit a szovjet kormány e napon kiadott nyilatkozata is alátámasztani látszott. Ebben elfogadva a szocialista országok egyenjogúságának elvét kinyilvánította, hajlandó tárgyalni az a hazánkban állomásozó egységek kivonásáról. A nyilatkozat megjelenésekor azonban már megszületett a moszkvai döntés a forradalom leveréséről. A fegyveres megoldás egyik legelszántabb hívének számított Jurij Andropov budapesti szovjet követ. Moszkvát nem érdekelték a Nagy-kormány konszolidációs eredményei, a beavatkozás kérdéséről kizárólag hatalmi szempontok alapján döntött.

Az elnökválasztásra készülő Egyesült Államok a Nyugat részéről gyakorlatilag zöld utat adott a beavatkozásnak, amikor világossá tették propagandájuk ellenére, nem gondolnak a jaltai alku legkisebb változtatására sem. John Foster Dulles külügyminiszter október 27-én a magyarokra és a lengyelekre utalva kijelentette: „E népekre nem tekintünk jövőbeni katonai szövetségesként.”

A kormány is csak rövid ideig bízhatott Moszkva jó szándékában, hiszen a szovjet csapatmozgások egészen más célokra utaltak. Ezért a kabinet november 1-én bejelentette az ország semlegességét és kilépését a Varsói Szerződésből. Egyúttal három tárgyaló delegációt alakítottak, az egyik itthon a szovjet csapatkivonás részleteiről, a másik Varsóban a VSZ felmondásáról, míg a harmadik New Yorkban a november 4-re, a „magyarügyben” összehívott ENSZ-ülésen képviselte volna Magyarországot.

A Magyar Dolgozók Pártja néhány nap alatt szétesett, ezért az elnökség október 31-én kimondta a párt feloszlatását, másnap Kádár János vezetésével létrejött a Magyar Szocialista Munkáspárt. S amikor a késő este a rádióban elhangzott Kádár felvételről sugárzott beszéde – ahol „dicsőséges felkelésként” emlékezett meg a forradalomról –, akkor az MSZMP elnöke már úton volt Moszkvába.

November 3-án délben a Parlamentben megkezdődtek a tárgyalások a szovjet csapatok kivonásáról. E megbeszélések folytatásaként az esti órákban a tököli szovjet parancsnokságra látogatott delegációnak többek között tagja volt Erdei Ferenc miniszterelnök-helyettes, valamint a honvédség legfontosabb vezetői, Maléter Pál védelmi miniszter továbbá a honvéd vezérkar, valamint a hadműveleti csoport főnöke. A magyar tárgyaló delegáció letartóztatása, a katonai vezetés lefejezése – az „akciót” személyesen a KGB nagyhatalmú vezetője, Iván Szerov tábornok vezette – már a másnap hajnalban megkezdődő invázió előkészítését szolgálta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.