Az Index a Miniszterelnöki Hivatalt (MeH) és a Köztársasági Elnöki Hivatalt is megkereste, kérve, hogy a tavalyi találkozó után a hivatalos nyilatkozatokban is említett 36 oldalas összeállítást megkaphassa. A MEH azzal utasította vissza ezt, hogy a bizalmas dokumentum az államfő részére készült, a KEH-től azonban végül megkapták az irományt. Amely kevéssé tűnik bizalmasnak, és még kevésbé olyannak, ami a kormány által kommunikált számok mögé vihette volna az államfőt.
Emlékezetes: ez volt az a megbeszélés, amely kapcsán a köztársasági elnök a HVG-nek adott interjújában úgy fogalmazott: „Az ilyen konzultációknak az adhat értelmet, ha első kézből hiteles tájékoztatást tudok kapni az ország állapotáról. Az augusztus közepi első találkozón a gazdasági helyzettel kívánok megismerkedni. Nem azzal, amit kommunikálni szoktak, hanem ami a számok mögött van.„
Az államháztartás helyzetét illetően a kormány kifejezetten kedvező folyamatokról számolt be az államfőnek. Gyurcsány Ferenc, ahogy a nyilvánosság előtt, úgy a Sándor-palotában is 3,6 százalékos költségvetési hiányt jelölt meg 2005-re. Emlékezetes: ez egy hónappal az augusztus 19-i találkozó után már „hivatalosan” is tarthatatlanná vált, miután kiderült, az Eurostat nem fogadja el az állami pénzből épülő autópályák építésének ppp-konstrukciós elszámolására vonatkozó költségvetési trükköt. Ettől függetlenül is emelni kellett az év végén a hiánycélt, s végül az utolsó napokban közzétett, 6,1 százalékos szintet sikerült tartani – köszönhetően egyebek között a Budapest Airport privatizációjából befolyt 460 milliárdos – a GDP több mint két százalékára rúgó – összegnek, amelynek nagy részét a 75 évre előre fizetett bérleti díjként elszámolta a büdzsé.
Az államfő érezte, hogy nagy a baj
Sólyom László ugyanakkor a Gyurcsány-féle tájékoztatóhoz képest tudta, hogy a gazdasági helyzetet illetően a kormány nem mindenben mondott igazat. A Magyar Nemzet kérdésére, hogy érezte-e, hogy ekkora a baj, Sólyom László idén augusztusban úgy válaszolt: „Tudtam. Már az újévi beszédemben és a parlamenti ülésszak nyitányakor is jeleztem a gondokat. Én idejében szóltam.(...)Köztársasági elnökként ennél többet alig tehetek...„
Az államfő azonban hozzátette: „Utólag úgy látom, az országgyűlési választási kampány idején meg kellett volna ismételnem, amit újévi beszédemben mondtam: a felelős döntéshez információra van szükség; a kampánynak arról kell szólnia, hogy a pártok milyen módon akarnak úrrá lenni a gazdasági nehézségeken, mi fog történni a választások után.”
Forrás: Index

Nincs több kegyelem a drogkereskedőkkel szemben: elfogadta a parlament a kábítószerek betiltását