A terv a kedvezményezett területek közé sorolja a közlekedésfejlesztését, amelyre az ágazati és régiós programokból együtt, a még nem végleges adatok szerint mintegy 2.000 milliárd forint jut. A gazdaságfejlesztés becsült forrása 1.300 milliárd forint, a humánfejlesztéseké 1.600 milliárd forint és környezetvédelmi beruházásoké 1.100 milliárd forint.
A kormánybiztos elmondta: a Közlekedés Operatív Programból közúti közlekedésre a még nem végleges adatok alapján 700-800 milliárd forint jut. A maradékon osztozik a városi közlekedés és a nagy vasúti programok. Az operatív programokról szóló vita végén várhatóan 500-600 milliárd forint juthat a vasútfejlesztésre, ez nem tartalmazza az elővárosi vonalak fejlesztését.
Az MTI kérdésére Bajnai Gordon elmondta: a gazdaságfejlesztési programon belül kiemelt terület a kis- és középvállalkozások fejlesztése. Ez vissza nem térítendő, illetve visszatérítendő támogatás formájában jut el a vállalkozásokhoz. Utóbbira példaként említette a hitel-, tőke- és garanciaprogramokat, szakértői számítások szerint ezekkel több mint 3.000 milliárd forint mozdítható meg. Egy új, uniós szabályozás arra is lehetőséget ad, hogy a visszatérítendő támogatásokat az ország előre lehívja és alapszerűen kezelje.
Bajnai Gordon elmondta: a társadalmi egyeztetés eredményeként az anyagban jelentősen nőtt a humán szempontok súlya, bővült a vonatkozó intézkedések köre. Hangsúlyosabbá vált a civilek szerepe, megjelentek az egyház szempontjai. Nemzetközi résszel bővült a helyzetelemzés, precízebb és több mérőszám, indikátor került a tervbe. Továbbá erősödtek az esélyegyenlőséget támogató szempontok.
A kormánybiztos közölte: a kormány kiemelten kezeli a humánerőforrás fejlesztést, ezen belül az oktatás-képzést, a foglalkoztatást, az egészségügyi helyzet javítását. Kiemelt ügyként említette a hátrányos helyzetű kistérségek felzárkóztatása is, valamint a kis- és középvállalkozások forráshoz juttatása.
A Társadalmi megújulás Operatív Program forrása 933,29 milliárd forint, a társadalmi infrastruktúráé 538,95 milliárd, a Környezet és energia Operatív Program forrása 1.053,56 milliárd, az államreformé 40,61 milliárd, az elektronikus közigazgatásé 99,49 milliárd forint, a Végrehajtás Operatív Programra 94,88 milliárd forint, a Nemzeti Teljesítmény Tartalékra pedig 98,38 milliárd forint jut.
Az Észak-alföldi Operatív Program forrása 269,64 milliárd forint, Észak-magyarországé 249,91 milliárd, a Dél-alföldi 207,05 milliárd, a Dél-dunántúli 194,99 milliárd, a Közép-dunántúli 140,46 milliárd forintot tesz ki, a Nyugat-dunántúli 128,25 milliárd forint, míg a Közép-magyarország Operatív Program kerete, ágazati és régiós forrásokkal együtt 430,29 milliárd forint. Bajnai Gordon szavai szerint arra számítanak, hogy a források több mint fele pályázatok útján kerül kiosztásra.
Danks Emese kormányszóvivő elmondta: a kormány által szerdán elfogadott tervet jövő héten küldik ki Brüsszelbe. A végleges uniós vélemények kialakítása azonban több hónapot is igénybe vehet – tette hozzá a kormánybiztos. Ez azonban nem akadályozza meg, hogy már januárban konkrét pályázatok jelenjenek meg egyes területeken – mondta Bajnai Gordon. A kormánybiztos közölte: november végéig folytatódik az Operatív Programok vitája, a programok benyújtása után a két évre szóló akcióterv kidolgozása következik.
Csak általánosságok
A II. Nemzeti Fejlesztési Terv csak általánosságokat tartalmaz, részletek nélkül, és társadalmi egyeztetése nem történt megnyugtató módon – mondta az MTI-nek pénteken Pelczné Gáll Ildikó, a Fidesz alelnöke. A politikus a Bajnai Gordon fejlesztéspolitikai kormánybiztos sajtótájékoztatóján elhangzottakra reagált. Az ellenzéki párt alelnöke úgy fogalmazott, hogy az NFT fő céljaival egyetértenek, de hiányolják a részleteket, az indikátorokat kidolgozatlannak tartják. MInt mondta, nem megnyugtató módon zajlott a terv társadalmi egyeztetése, enélkül pedig nincs meg hozzá a szükséges társadalmi támogatás.
Pelczné Gáll Ildikó hozzátette: nem lehet a tervet úgy elküldeni Brüsszelnek, hogy az operatív programok vitája még tart. A politikus kitért arra is, hogy a kormány nem a fontosságának, súlyának megfelelően kezeli az NFT-t. Mint mondta, jobb lett volna országgyűlési határozatot elfogadni a tervről, ezenkívül a kis- és középvállalkozások támogatását külön programban kezelni.
(mti)

A hét végére elromlik az idő