Konrád: A magyarok reformkommunizmus helyett felkeltek

A Neue Zürcher Zeitung nem érti igazán Fico sikereinek okát. A Frankfurter Allgemeine Zeitung önellentmondástól sem mentes vezércikkében csodálkozik a „populizmus“ közép-európai térfoglalásán. Az Eßlinger Zeitung 1956-ot illető kérdéseit Konrád Györgyhöz intézte.

2006. 10. 20. 8:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Neue Zürcher Zeitung (nzz.ch)

A konzervatív svájci napilapban Urlich Schmid Fico dacos magabiztossága című cikkében foglalkozik a szlovák miniszterelnökkel, akinek esze ágában sincs módosítania politikai irányvonalát.

Amióta Robert Fico, a legutóbbi parlamenti választások győztese, az idegenellenes Szlovák Nemzeti Pártot (SNS) bevonta a koalícióba, legalább is külföldön persona non gratanak számít. Maguk az Európai Szocialisták Pártja (PES), akik a választások előtt még teli torokból támogatták Fico harcát a liberális reformer Mikulas Dzurinda állítólagos fagyos és szívtelen reformjai ellen, ma már ők sem kívánnak tudni róla. Az elmúlt hetekben a PES úgy döntött, hogy legalább tíz hónapra felfüggesztik a Smer tagságát. Az intézkedést a PES-elnök Poul Nyrup Rasmussen a Smer és a Nemzeti Párt együttműködésével magyarázta.

Nem mondható, hogy az elvtársak bírálata Fico elvtársat hidegen hagyta volna. A reakciói azt mutatják, hogy komolyan gondolta, a PES megelégszik majd egy megrovással. A kizárás számára komoly sokkot jelentett. Ezt azonban láthatóan nem követi a Smer vezetőjének irányváltása. A Smert most azért büntetik, mert a kisembereket védő politikát folytat, harcol a monopóliumok ellen és nem engedte a kormányába a Magyar Koalíció Pártját, nyilatkozta az esetet kommentálva Fico szóvivője. Csütörtöki nyitrai beszédében láthatóan sértetten arról beszélt, hogy a PES-nek figyelmeztetnie kellett volna őt arról, miként büntetik az SNS-szel történő együttműködést. Szerinte e lépésükkel az európai szocialisták megteremtették annak a lehetőségét, hogy minden 8-9 hónapban a Smer „körmére koppintsanak”. Pedig ő az elmúlt három hónapban többet tett a közösségért, mint Dzurinda nyolc éves kormányzása alatt. A brüsszeli verdikt miatt nem fog módosítani politikája irányán.

Fico annál is inkább megengedheti magának ezt az agresszív-védekező hangütést, mivel továbbra is ő vezeti a szlovák politikusok népszerűségi listáit, ráadásul támogatottsága növekszik. A második, a korábban magyar és cigányellenes kijelentéseiről ismert Jan Slota, míg a harmadik Ivan Gasparovic államfő. Slotát, úgy tűnik Ficónak sikerült megfékeznie, s most már arról nyilatkozgat, hogy ellenzi a nacionalizmust és az idegenellenességet. Hogy ez segít-e Ficón az kiderül majd 2007 júniusára, amikor a PES ismét felülvizsgálja a Smert.

Fico kiváló közvéleménykutatási adatai annál is inkább meglepőek, mert eddig igen óvatosan kormányzott és lemondott a dübörgő gazdaságot súlyosan érintő beavatkozásokról. A szlovákok vitán felül örülnek annak, hogy a 110 katonájukat februárig visszavonják Irakból. Ezzel a lépéssel a kormány teljesíti egyik legfontosabb választási ígéretét. Sokan örülnek annak is, hogy a kormány visszavonta a pozsonyi repülőtér 66 százalékos tulajdonának eladását. Mint minden kelet- és közép-európai állam esetében, így Szlovákiában is a „stratégiai” ágazatok magánosítását éles viták kísérik. Fico a kampányban megígérte, hogy az ilyen üzleteket visszavonja.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív napilap vezércikkében Karl-Peter Schwarz A populizmus lökéshullámai című cikkében értetlenkedik a közép-európai események felett.

Az EU új tagállamai paradox képet nyújtanak. Gazdasági struktúrájuk és jólétük (!) uniós szintre emelkedése sokkal gyorsabban halad, mint azt korábban feltételezték. Az átlagos gazdasági növekedésük duplája a régi tagállamokénak, s az egy főre eső közvetlen tőkebefektetések aránya a világon a legmagasabb, jelentősen megelőzik még Kínát is. A felszabadult piacgazdaság néhány év alatt csodákra volt képes, s megteremtette az öntudatos és sikerorientált középosztályt; az uniós csatlakozást követően ezért mindenekelőtt alapvetően megfontolt politikát lehetett volna tőlük elvárni.

Másként alakult – talán ezért is, mert ez a középosztály nem elég széles és nem elég szolid. Lengyelország és Magyarország, Szlovákia és Csehország ma politikailag megosztottak, mint valaha, a kommunista diktatúra vége óta. Lökéshullámokban terjed Közép-Európában a populizmus, mely különböző formákat mutat, de mindig azokhoz fordul, akik megelégelték a reformokat és (többé) nem hajlandóak a jobb jövő ígéretéért áldozatot hozni. Vagy azért, mert már nem hisznek a szebb jövőben, vagy azért, mert már nem hisznek abban, hogy ezt a szebb jövőt megérik. Mindezen a politikai konfliktusokat nem lehet a klasszikus jobb és baloldali politikai séma szerint leírni. A reformok támogatói és ellenzői itt is és ott megtalálhatóak, a populisták is hol az „európai szociális modellel”, hol Istennel, hazával és családdal kampányolnak.

S válaszként mindig is az irányított gazdaság stratégiájához térnek vissza, hogy a reformokban megfáradt választók biztonság és egyenlőség iránti igényeit kielégítsék. Magyarországon a szocialista kormány becsapta a választókat az áprilisi parlamenti voksolás előtt. Hiszen a kampányban további nagylelkű közkiadás emeléseket ígért – s ezzel elérte, hogy hatalmon maradhasson. Amióta Gyurcsány Ferenc elismerte, hogy becsapta a polgárokat, azóta felháborodott tömegek nem a felelőtlen költségvetési politika feladását követelik, hanem a reformok és az ezzel összekapcsolt tehernövekedés végét. A jobboldali ellenzék a nemzeti zászlót lobogtatja és a protekcionizmust propagálja, miközben a szocialisták felmorzsolódnak a kormányzati tevékenység szükségszerűségei közepette, valamint klientéliájuk részérdekei közepette.

Eßlinger Zeitung (ez-online.de)

A német regionális lap „Majdnem agyvérzés” címmel készített 1956 apropóján interjút Konrád Györggyel.

A cikkből megtudható, hogy a magyarok nem voltak politikailag annyira érettek, mint a lengyelek, ezért nem a reformkommunizmussal kísérleteztek, hanem felkeltek. Konrád úgy fogalmaz: a felkelés hősiesebb volt, de a lengyelek jobban éltek az 50-es évek végén a 60-as évek elején.

Arra a kérdésre, hogy a „magyar történelemből ismert” antiszemitizmus milyen szerepet játszott, Konrád azt válaszolja, akkor marginális volt a jelentősége. Zsidók voltak a kormányoldalon éppen úgy, mint a börtönben. S tagjai voltak Nagy Imre baráti körének is. Az antiszemitizmus nem volt meghatározó tényező a forradalomban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.