Hogyan keres pénzt egy angol magáncég a német menekültügyi központokon

Egy brit cég álomprofitot termel a németországi migránsokból. Volt alkalmazottak megkérdőjelezhető gyakorlatokról számolnak be.

Forrás: Junge Freiheit2024. 11. 17. 9:16
Egy migráns áll a bajorországi menedékkérők központi befogadóközpontjának bejárata előtt
Egy migráns áll a bajorországi menedékkérők központi befogadóközpontjának bejárata előtt Fotó: Daniel Löb Forrás: dpa Picture-Alliance/AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A menedékkérők németországi elhelyezése lehetővé tette, hogy a magánszolgáltatók egyes esetekben jelentős nyereségre tegyenek szert. A ZDF és a Süddeutsche Zeitung kutatásai szerint a tőzsdén is jegyzett brit Serco cég közel 50 százalékos nyereséget ért el. Ebből már levonták a személyzet és a migránsok ellátásának egyéb költségeit is, írja a Junge Freiheit.

Németországban a menekültügyi központok üzemeltetését a hatóságok általában pályázaton írják ki. A pályázóknak csak az állami követelményeknek kell megfelelniük. A 16 német szövetségi államból 13-ban magáncégek működtetnek menekültközpontokat.

Megtakarítás a munkavállalókon és a migránsokon

A Serco leányvállalatain keresztül minden ötödik állami tulajdonú migránsközpontban érintett, a legnagyobb magánvállalat ebben az ágazatban. Volt alkalmazottak szerint „a menekültet nem veszik emberszámba, csak egy számlázandó tételnek tekintik”. A Serco emellett alacsony béreket fizet a kevés alkalmazottjának.

A Serco leányvállalata cáfolta az értesüléseket a nyereségükről nem adtak tájékoztatást.

Berlin nemrégiben megszüntette a céggel való együttműködést. A főváros „súlyos hiányosságokat” és „kiterjedt strukturális problémákat” említett az okok között. A Serco ezeket a vádakat is visszautasította.

Egy migráns nő és három gyermeke átsétál a menedékkérők központi befogadó központja (ZABH) területén Brandenburg államban
Egy migráns nő és három gyermeke átsétál a menedékkérők központi befogadóközpontja (ZABH) területén Brandenburg államban (Fotó: DPA Picture-Alliance/AFP/Patrick Pleul)

A brit magáncég globálisan működik különböző leányvállalatokkal. Az 1929-ben alapított cég a brit védelmi minisztériumot segíti, valamint börtönöket, kórházakat, iskolákat, repülőtereket és vasúti infrastruktúrát üzemeltet. A tavalyi évben a Serco ötmilliárd fontos bevételre tett szert, mely egyharmada katonai szolgáltatásokból származott. Fő ügyfelei jellemzően állami megrendelők, az Egyesült Királyságból, az Egyesült Államokból, Ausztráliából és más országokból.

Korábban a V4NA írt arról, hogy óriási összegeket fordítanak arra, hogy ellássák az illegális migránsokat, akik sok helyen már előbb kapnak egészségügyi szolgáltatásokat, mint maguk az adófizetők. Rengeteg helyet foglalnak el a sürgősségi osztályokon, intenzív osztályokon a kórházakban, és hatalmas összegű adósságot halmoznak fel – a végszámlát pedig az egyes országok adófizetői állják.

Borítókép: Egy migráns áll a bajorországi menedékkérők központi befogadóközpontjának bejárata előtt (Fotó: DPA Picture-Alliance/AFP/Daniel Löb)
 


 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.