Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív osztrák napilapban Judit Egger CIA a forradalom árnyékában címmel ismerteti a bécsi honvédelmi akadémián tartott, az amerikai titkosszolgálat és a magyar forradalom kapcsolatát feszegető előadást. Az előadó, Ritter László szerint a CIA rendkívül gyenge teljesítményt nyújtott a forradalom előtt és alatt Magyarországon. Budapest 1956-ban az utolsó helyen állt a hírszerző ügynökség fontossági sorrendjében. Az amerikai hírszerzés 1956-ig csak egyetlen ügynököt állomásoztatott a követség állományában, de az Amerikában született magyart az államvédelmi szervek állandó felügyelete gyakorlatilag teljes tétlenségre korlátozta. „A követség egy másik munkatársa diákok beszervezésével próbálkozott, hogy azok szüleik után kémkedjenek„, mesélte Ritter. A Szabad Európán kívül, mely felszólított a szovjet megszállók elleni küzdelemre „a CIA nem mutatott nagyobb aktivitást Magyarországon”. Amikor az egyetemisták tüntetése október 23-án átalakult a szovjet megszállók elleni küzdelemmé, a CIA munkatársai teljesen összezavarodtak. „Az egész éjszakát azzal töltötték, hogy felkészüljenek az elnöknek tartandó beszámolójukra.„
Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív napilap vezércikkében Stefan Dietrich „Kaczinsky, a vesztes” címmel elmélkedik a régi-új lengyel koalíció megalakulásának várható következményeiről. A szerző szerint a miniszterelnök görcsös ragaszkodása a hatalomhoz jelentősen meggyengítette azt az államot, melyet Jaroslaw Kaczynski eredetileg erősíteni szeretett volna. Még egy hónap sem telt azóta, hogy a miniszterelnök éppen akkor felmentett helyettesét, Leppert „szimatolással” gyanúsította – aki ezzel szemben Kaczynskit aljasnak nevezte. Október elején, a gdanski hajógyárban (a Szolidaritás szülőhelyén – a szerk.), „ezen a megszentelt helyen“, megesküdött Kaczynski az ott összegyűlt szakszervezeti tagok előtt, hogy „soha többé nem áll össze ilyen rossz hírű emberekkel”. Így nevezte még akkor Lepper Önvédelem nevű pártját. Most ismét együtt ülnek a bársonyszékekben. Az elmúlt egy hónapban Kaczynski megpróbált egy másik koalíciót összehozni. Azt, hogy milyen eszközökkel dolgoztak, azt nyilvánosság előtt is világossá tette egy titokban készített videó. Ahol Kaczynski államtitkára lebukott, miközben megpróbált megvesztegetni egy képviselőt – igen kínos eset olyan kormányfő számára, aki zászlajára tűzte a politika tisztaságát. Lepper úgy kényszerítette ki a kormányba történő visszatérését, hogy ellenkező esetben a parlament feloszlatásának támogatásával fenyegetett. Stabil és cselekvőképes kormányra a lengyeleknek továbbra is várniuk kell – fogalmaz a lap.
Der Tagesspiegel (tagesspiegel.de)
A berlini napilap Elzásznak fel kell hagynia a tokaji megnevezéssel címmel ismerteti a hegyaljai borcsaták egyik újabb fejezetét. „Ez fontos Magyarország számára, mert a tokaji már a harmadik század óta része hazánk történetének”, nyilatkozta Mahr András magyar földművelésügyi államtitkár Párizsban. Elzászban bizonyos borokat „Tokay” megnevezéssel még március végéig lehet forgalmazni. A tokaji az Északkelet-Magyarországról, Tokaj térségéből származó borok földrajzi megjelölése. Az évente közel ötmillió palack Magyarországon termelt borból 1,2 millió származik Hegyaljáról. Magyarország 2004-es csatlakozásakor tárgyalások során elérte, hogy 2007 áprilisától csak ő termelhessen tokajit. Már 1926-ban megállapodott Budapest és Párizs arról, hogy Magyarország nem termel tovább konyak néven borpárlatot, s ellentételezésként Franciaország nem nevezi tovább az elzászi borokat Tocaynak. A megállapodást azonban nem alkalmazták. A tavalyi évben az Európai Bíróság megerősített egy Budapest és Róma között kötött szerződést, mely szintén 2007-től megtiltotta az olaszoknak a Tocai név használatát.
Új szóviője lett a Fidesz-frakciónak: Ibolya Csenge Gabriella