Szélenergia hasznosítás: Németország az élen

A legkifizetőbb energia a szél - vélekedik két amerikai kutató, Cristina L. Archer és Mark Z. Jacobson. A páros első ízben mérte fel a tengereken és a kontinenseken uralkodó széláramlatok erejét. Kutatásaikból kiderült, hogy 2004-ben világviszonylatban 39 ezer megawattot nyertek a szélből, ezt nagy részben, 37 százalékban, Németország termelte.

MNO
2006. 10. 06. 19:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Egyesült Államok 16 százalékkal a második helyre került. Ezzel együtt ez az energiaforrás csak 0,54 százalékát adja a világ energiatermelésének. Hacsak 20 százalékra fel lehetne ezt az arányt emelni, elég lenne ahhoz, hogy a világ népességének egész áramszükségletét biztosítsa – idézi Archert és Jacobsont a Corriere della Sera című olasz napilap a Híradó beszámolója szerint.

A tendencia mindenesetre ígéretes, mivel az utóbbi 15 évben évi 34 százalékkal nő a szélenergia-termelés, ugyanis ez a legrentábilisabb a megújítható energiák között. Amerika például célul tűzte ki, hogy szükségletének 20 százalékát ebből nyerje. A nagyobb arányú fejlesztéshez azonban új technológiákra is szükség van. Ezeket a könnyebb olajkitermelés miatt elhanyagolták. Jelenleg a 80 méter átmérőjű lapátokkal felszerelt rotorok csak 6 megawattot tudnak elérni. Igaz, léteznek 100 méteresek is. Ezek 100 megawattot is ki tudnak hozni, de a kutatók szerint ezt nem lehet tovább nagyítani.

Inkább szaporítani kell a létesítmények számát és hálózattá kell ezeket alakítani, hogy a termelés folyamatossága biztosítva legyen. Hasznosnak tartanák ebből a szempontból egy-egy ország szélmappájának elkészítését, illetve rendszeres frissítését.

(stop.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.