Kerpen Gábor, a PDSZ elnöke kijelentette: nem szolgálja a gyermekek érdekeit, a szakmaiságot, ha 15-20 ezer pedagógussal kevesebb lesz az országban, amint azt a kormány előkészíti. Nem javítja a tanítás-nevelés minőségét, ha növelik a pedagógusok kötelező óraszámát a többletterhek megtartásával, és nem hatékony szakmailag az sem, ha tízmilliárdokat vonnak ki a közoktatásból – tette hozzá.
Elég volt az olyan törvényekből, amelyek ingyen munkát tesznek törvényessé a pedagógusoknak – jelentette ki, hozzátéve, ha a kormány nem ül le a szakszervezetekkel érdemben tárgyalni, akkor a PDSZ még idén sztrájkot hirdet. Kijelentette: elég volt abból a hamis képből is, hogy a magyar pedagógusok rosszul, nem hatékonyan dolgoznak, s elég volt a szülők és pedagógusok egymás ellen hangolásából.
A demonstrálók több alkalommal Hiller István szakminiszter távozását követelték.
Gaskó István, a Liga Szakszervezetek elnöke szerint ha öt-tízezer forintot vesznek ki a pedagógusok zsebéből és 10-20 órával kell többet dolgozniuk ugyanannyiért vagy kevesebbért, akkor elmondható, hogy a megszorító intézkedések fő teherhordozóivá, áldozataivá váltak. Az érdekvédő érdemi tárgyalásokat, a pedagógusok életét megkeserítő intézkedések visszavonását követelte, s úgy vélte, nem lenne szükség a munkavállalói terhek növelésére, ha a kormány hatékony lépéseket tenne a feketegazdaság ellen.
Palkovics Imre, a Munkástanácsok elnöke szerint amit a kormány folytat, az nem felelős érdekegyeztetés és a társadalmi érdekek tiszteletben tartása, hanem azok lesöprése, teljes figyelmen kívül hagyása.
Zámbó Éva, a Keresztény Pedagógusok Szakszervezetének elnöke a kétórás ingyenmunka „robot”, az adminisztrációs terhek eltörlése mellett kormányzati ciklusokon átívelő oktatáspolitikát és a pedagógus-bérek európai szintre történő felzárkóztatását követelte.
Sümegh László, a Keresztény Pedagógus Társaság elnöke azt mondta, a közoktatási törvény módosításai a pedagógia és a pedagógusok megcsúfolása.
Szebedy Tas, a Magyar Nevelők és Tanárok Egyesületének elnöke kijelentette: nem igaz, hogy a törvénymódosítások egyenlőek a minőség javításával, hogy növelik az esélyegyenlőséget, s a szakszerűséget szolgálják. Közölte, a reformok nem állnak másból, mint pénzelvonásból egy olyan rendszerből, ahol a pazarlás eddig sem az iskolákban folyt.
Szabó Endre, a Nagycsaládosok Országos Egyesületének elnöke a pedagógusok természetes szövetségének nevezve magukat, azt mondta, az az érdekük, hogy jó színvonalon és jó légkörben oktassák gyermekeiket.
Nagy Zoltán, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának alelnöke elmondta: azért van jelen, mert az oktatás nem kezelhető szeparáltan, köz- és felsőoktatásként, az egy egység. Nem szabad oly módon belenyúlni az oktatásba, hogy az később okozzon károkat – tette hozzá.
A demonstráción a transzparensek között „Gyurcsány Fleto bizonyítványa” is olvasható volt, a tüntetők elégtelenre értékelték a kormányfő teljesítményét magyar nyelv és irodalomból, etikából, retorikából, állampolgári és gazdasági ismeretekből, míg tánc- és dráma tárgyból a miniszterelnök jelest kapott. A táblák között olvasható volt még „Ki mint él, úgy ígér”, „Az iskola nem gyár, a tanár nem robot”, „Az esélyegyenlőség mai szabálya: kevesebb pedagógus, kevesebb iskola, kevesebb bér”. A mindvégig békés demonstráció végén miután Kerpen Gábor kicsengetett, a tüntetők elvonultak.
A demonstráció célja a közoktatási törvény vitatott módosításának visszavonatása mellett az volt, hogy elérjék, a kormány üljön velük tárgyalóasztalhoz, megelőzendő egy későbbi közoktatási sztrájkot – hangsúlyozta korábban Kerpen Gábor, a PDSZ elnöke, hozzátéve: szakmai és nem politikai demonstrációt tartanak.
(mti)

Így szabaduljon meg a nyesttől a padláson