Több szervezet demonstrált az „országos szülői értekezleten„

Több mint ezren tiltakoztak a közoktatási törvény módosítása miatt, s követeltek valódi társadalmi egyeztetést, párbeszédet a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) által szervezett és hét civil és szakmai tömörülés részvételével tartott országos szülői értekezleten pénteken a fővárosban.

MNO
2006. 10. 13. 14:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kerpen Gábor, a PDSZ elnöke kijelentette: nem szolgálja a gyermekek érdekeit, a szakmaiságot, ha 15-20 ezer pedagógussal kevesebb lesz az országban, amint azt a kormány előkészíti. Nem javítja a tanítás-nevelés minőségét, ha növelik a pedagógusok kötelező óraszámát a többletterhek megtartásával, és nem hatékony szakmailag az sem, ha tízmilliárdokat vonnak ki a közoktatásból – tette hozzá.

Elég volt az olyan törvényekből, amelyek ingyen munkát tesznek törvényessé a pedagógusoknak – jelentette ki, hozzátéve, ha a kormány nem ül le a szakszervezetekkel érdemben tárgyalni, akkor a PDSZ még idén sztrájkot hirdet. Kijelentette: elég volt abból a hamis képből is, hogy a magyar pedagógusok rosszul, nem hatékonyan dolgoznak, s elég volt a szülők és pedagógusok egymás ellen hangolásából.

A demonstrálók több alkalommal Hiller István szakminiszter távozását követelték.

Gaskó István, a Liga Szakszervezetek elnöke szerint ha öt-tízezer forintot vesznek ki a pedagógusok zsebéből és 10-20 órával kell többet dolgozniuk ugyanannyiért vagy kevesebbért, akkor elmondható, hogy a megszorító intézkedések fő teherhordozóivá, áldozataivá váltak. Az érdekvédő érdemi tárgyalásokat, a pedagógusok életét megkeserítő intézkedések visszavonását követelte, s úgy vélte, nem lenne szükség a munkavállalói terhek növelésére, ha a kormány hatékony lépéseket tenne a feketegazdaság ellen.

Palkovics Imre, a Munkástanácsok elnöke szerint amit a kormány folytat, az nem felelős érdekegyeztetés és a társadalmi érdekek tiszteletben tartása, hanem azok lesöprése, teljes figyelmen kívül hagyása.

Zámbó Éva, a Keresztény Pedagógusok Szakszervezetének elnöke a kétórás ingyenmunka „robot”, az adminisztrációs terhek eltörlése mellett kormányzati ciklusokon átívelő oktatáspolitikát és a pedagógus-bérek európai szintre történő felzárkóztatását követelte.

Sümegh László, a Keresztény Pedagógus Társaság elnöke azt mondta, a közoktatási törvény módosításai a pedagógia és a pedagógusok megcsúfolása.

Szebedy Tas, a Magyar Nevelők és Tanárok Egyesületének elnöke kijelentette: nem igaz, hogy a törvénymódosítások egyenlőek a minőség javításával, hogy növelik az esélyegyenlőséget, s a szakszerűséget szolgálják. Közölte, a reformok nem állnak másból, mint pénzelvonásból egy olyan rendszerből, ahol a pazarlás eddig sem az iskolákban folyt.

Szabó Endre, a Nagycsaládosok Országos Egyesületének elnöke a pedagógusok természetes szövetségének nevezve magukat, azt mondta, az az érdekük, hogy jó színvonalon és jó légkörben oktassák gyermekeiket.

Nagy Zoltán, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának alelnöke elmondta: azért van jelen, mert az oktatás nem kezelhető szeparáltan, köz- és felsőoktatásként, az egy egység. Nem szabad oly módon belenyúlni az oktatásba, hogy az később okozzon károkat – tette hozzá.

A demonstráción a transzparensek között „Gyurcsány Fleto bizonyítványa” is olvasható volt, a tüntetők elégtelenre értékelték a kormányfő teljesítményét magyar nyelv és irodalomból, etikából, retorikából, állampolgári és gazdasági ismeretekből, míg tánc- és dráma tárgyból a miniszterelnök jelest kapott. A táblák között olvasható volt még „Ki mint él, úgy ígér”, „Az iskola nem gyár, a tanár nem robot”, „Az esélyegyenlőség mai szabálya: kevesebb pedagógus, kevesebb iskola, kevesebb bér”. A mindvégig békés demonstráció végén miután Kerpen Gábor kicsengetett, a tüntetők elvonultak.

A demonstráció célja a közoktatási törvény vitatott módosításának visszavonatása mellett az volt, hogy elérjék, a kormány üljön velük tárgyalóasztalhoz, megelőzendő egy későbbi közoktatási sztrájkot – hangsúlyozta korábban Kerpen Gábor, a PDSZ elnöke, hozzátéve: szakmai és nem politikai demonstrációt tartanak.

(mti)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.