Ismétlésre érdemes próbálkozásként könyvelte el a Rossmann-lánc közreműködésével lebonyolított augusztusi kedvezményes jegyértékesítési akcióját a MÁV. A vasúttársasággal leszerződött cég 161 drogériájában a 799 forintért megvásárolható vonatjegyekből egyetlen hónap alatt a várt harmincezer négyszerese talált gazdára. A MÁV személyszállítási üzletágánál a holland és a német vasutak alternatív értékesítési tapasztalatainak kamatoztatásával próbálkozó szakembereket azonban végül lehet, hogy elismerés helyett fegyelmivel jutalmazzák majd. – közli a Népszabadság.
A lap úgy tudja, az akcióval kapcsolatban belső vizsgálatot rendelt el Heinczinger István. A vasúttársaság általános vezérigazgató-helyettese Kóka János gazdasági miniszter kérésére arra keresi a választ: valójában milyen mérleggel zárta a MÁV egyhónapos kampányát? Felmerült ugyanis a gyanú, hogy a 122,3 ezer vonatjegy eladására a MÁV alaposan ráfizetett.
Az újfajta értékesítési módszer bevezetését a vasútnál nem előzték meg az ilyenkor elvárható jogi és pénzügyi előkészületek. Mi több, az akcióról a társaság menedzsmentje nem is tárgyalt.
A lpa szerint a Rossmann 710 forintért vásárolta meg a MÁV-tól a 799 forintért továbbadott akciós jegyeket. A drogérialánc kasszájában maradó, jegyenként 89 forint részben a jegyárusítással járó többletfeladatokat fedezte, részben a nyereséget adta. Ez az eredetileg várt 30 ezer vonatjegy eladása mellett mintegy 2,67 millió forint bevételhez juttatta volna a Rossmannt. A váratlan siker után azonban a tényleges bevétel majdnem 11 millió forint volt.
Eközben az állami vasút a több mint 122 ezer jegy eladásából 87 millió forintot kasszírozott. Azt, hogy ez sok vagy kevés, a folyamatban lévő belső vizsgálatok hivatottak eldönteni. Annyi bizonyos: a drogériákban azokra a vonatokra is jegyet lehetett váltani, amelyek kihasználtsága egyébként is kedvező volt. Így gyanús, hogy a MÁV elsősorban a hét végén és ünnepnapokon közlekedő, valamint az InterCity-járatokra szóló jegyeken bukott nagyot.
Azt, hogy pontosan mennyit, szintén a belső vizsgálatnak kell kiderítenie. A MÁV-nál úgy becsülték: az árbevétel-csökkenés 15-20 százalékos lehet. Ezt várakozásaik szerint a többi bevétel növekedése, illetve az utasok lojalitásának erősödése ellensúlyozta volna. Feltevésüket azonban eddig még nem igazolták. Így egyelőre a gazdasági tárcánál némi joggal gyanítják: a bevételkiesés a vártnál nagyobb is lehet.
(nol.hu)

Szijjártó Péter: Magyarország nem akar az ukrán maffia átjáróházává válni