Az új cár nem harap

A Die Weltben Peter Scholl-Latour hosszú esszében magyarázza, hogy Nyugat-Európának miért nem kell félnie Oroszországtól és a mai moszkvai vezetéstől. A Tagesspiegel azt a kérdést feszegeti, hogy hazudott-e Roland Koch, a hesseni miniszterelnök.

2006. 11. 13. 8:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Tagesspiegel (tagesspiegel.de)

A berlini napilap Koch hazudik? címmel teszi fel a már csak az elmaradott látszatdemokráciákra jellemző kérdést.

A Szabad Választók Közössége (FWG) nevű, a március 26-i hesseni önkormányzati választásokon nyolc százalékot elért szervezet vezetése kész eskü alatt is megerősíteni állításait. Nyilatkozatuk szerint április 3-án a tartományi CDU központban tartott megbeszélésen Roland Koch (CDU) hesseni miniszterelnök kijelentette, az önkormányzati választások költségtérítésének újraszabályozásánál csak abban az esetben lett volna hajlandó igényeiket figyelembe venni, amennyiben a szabad választók nem indulnak a 2008. évi tartományi választásokon. (A tartományi választások részvételi arányaira kivetítve az FWG 5 százalék feletti eredménye – a szervezet elsősorban a polgári pártokból kiábrándultakat tömöríti – indulásuk esetén könnyen a végét jelentheti a jelenleg egyetlen képviselővel abszolút többséggel kormányzó kereszténydemokrata Koch kabinetnek. a szerk.)

Az FWG vezetői saját változatukat az ülésről készített feljegyzéssel kívánják igazolni. Eszerint az ülésen jelen lévő hesseni belügyminiszter, Volker Bouffier (CDU) január 1-jéig visszamenőleges hatállyal egy-másfél euró per szavazat költségtérítést tartalmazó törvény beterjesztésére lett volna hajlandó. Koch az ülésen világossá tette, hogy egy ilyen gesztusra csak abban az esetben hajlandó, ha az FW nem indul a következő tartományi választásokon, ezért a törvény parlamenti tárgyalását a tartományi gyűlés csak a szabad választók e témában döntő kongresszusa után kívánja megkezdeni.

Az FWG tartományi vezetője, Thomas Braun úgy nyilatkozott: mind a négy FWG tag, aki részt vett a CDU politikusokkal tartott megbeszélésen, kész megerősíteni ennek a feljegyzésnek a helyességét. Készek vagyunk ezt akár egy vizsgálóbizottság, vagy bíróság előtt eskü alatt megtenni.

Roland Koch ezzel szemben úgy nyilatkozott: ilyen tényhamisítással ritkán találkoztam. A szabad választók hosszú ideje támogatást követelnek önkormányzati politikusaiknak. Ebben az évben megpróbáltak bennünket azzal megfenyegetni, ha úgy alakul, elindulnak a 2008-as tartományi választáson, ha ezt a támogatást nem kapják meg. Ezt nem engedjük, nem hagyjuk magunkat fenyegetni. Ilyen tartományi FWG vezetéssel, mely nem csak fenyegetéssel próbálkozik, de a tényeket is meghamisítja, többet nem tárgyalunk.

Az ellenzék szükség esetén vizsgálóbizottság felállítását is elképzelhetőnek tartja. A zöldek wiesbadeni frakcióvezetője Tarek Al-Wazir úgy fogalmazott: a tényeket tisztázni kell. A kérdés az, hogy hazudik Koch vagy az igazat mondja? Ha szükséges, eskü alatt kell vallomást tennie.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív napilapban Peter Scholl-Latour Nem kell félni az új cártól című cikkében elemzi a német-orosz kapcsolatokat. Az ismert publicista állítja, hogy Putyin pusztán Moszkva érdekeit védi a NATO és az iszlám szeparatisták nyomásgyakorlásával szemben.

A szerző úgy véli, Németország aközött választhat, hogy Oroszországgal egy sokat ígérő gazdasági partnerséget, sőt akár szimbiózist hoz létre, vagy egy meghaladott NATO struktúra érdekében hagyja magát egy új hidegháborúba rángatni.

A német politikusoknak amúgy is ideje lenne felhagyni azzal a szokásukkal, hogy kontinenseket oktatgatnak és az emberi jogok betartására figyelmeztetnek olyan országokat, ahol e jogok megvalósítását képtelenek keresztülvinni, vagy a számonkérésüktől szemérmesen eltekintenek, amikor azt a nagypolitika megkívánja.

Scholl-Latour álláspontja szerint a csecsenföldi rémtettek arra a putyini félelemre vezethetők vissza, miszerint az etnikai és vallási konfliktusok átcsaphatnak az egész észak-kaukázusi régióra, mindenekelőtt Dagesztánra, s így a szeparatizmus gondolata a Volgán északra haladva elérheti akár a tatárokat és baskírokat is. Az országban mintegy 20 millió muszlim türk él, akik igen magas születési arányukkal szöges ellentétben állnak az államalkotó oroszok demográfiai szétesésével. A 145 milliós ország lakossága évente 800 000-rel csökken.

Napjaink német-orosz kapcsolatában az olaj és a földgáz dominál. A médiában krokodilkönnyeket hullatnak olyan oligarchákért, akik rendkívüli tehetségük, de elsődlegesen kíméletlen rabló módszereiknek köszönhetően az ország erőforrásait megkaparintva éppen arra készültek – ami Ukrajnában már megtörtént –, hogy az államhatalmat és a média feletti befolyást is magukhoz ragadják. Putyin, aki Nagy Péter cárt tekinti példaképének, megkísérelte ezeket az új „bojárokat” megnevelni. Közülük legalább egy tucatnyian – ha eredményesen tevékenykednek és adóznak – akkor elkerülhették az egykori KGB tiszt üldözését. Ennek az volt a feltétele, hogy ellentétben Mihail Hodorkovszkijjal, lemondjanak a politikai befolyásról és a televíziós állomások megvásárlásáról, s kerüljék az amerikai cégekkel a gyanús együttműködést.

Tényleg olyan meglepő, ha a hatalmas Gazprom az ukránoktól és grúzoktól valódi piaci gázárakat követel a nélkülözhetetlen gázszállításokért, miután Kijev és Tiflisz a függetlenségi törekvésein túl még az Egyesült Államok felé tendál, melynek csúcsa az a szándék, hogy belépjenek a NATO-ba?

A NATO ünnepélyesen megígérte Gorbacsovnak és Jelcinnek – még ha szerződésbe ezt nem is foglalták – hogy a német egyesülést követően a szövetség területét nem tolják ki az egykori Szovjetunió határáig, nem is szólva az Orosz Föderáció Európában amúgy is erősen megfogyatkozott területeinek további bekebelezéséről. Eme úriemberi megállapodás betartása helyett a NATO olyan keleti nyomulásba kezdett, melyet Jimmy Carter egykori nemzetbiztonsági főtanácsadója, Zbigniew Brzezinski követelt.

A NATO expanzió a Kremlből nézve már-már agresszív méreteket öltött. Tényleg szükséges volt a szervezet közelgő csúcstalálkozóját Rigában, tehát bizonyos mértékben Szt.Pétervár előszobájában megtartani? – kérdezi a szerző. Az amerikai tisztek már azon dolgoznak, hogy az ukrán és a grúz hadsereget NATO standardoknak megfelelően átszervezzék, s munkájukat német szakemberek is támogatják.

E térségben – s nem csak itt, de a Közel- és egészen a Hindukusig nyúló Közép-Keleten – nem a NATO léte jelenti a problémát, mely mind az európaiak, mind az amerikaiak számára nélkülözhetetlen, hanem a NATO szervezetének már régen meghaladott hidegháborús struktúrájában, mely az amerikai főparancsnokság alá rendelte a szervezetet. Ennek érthető okai voltak a kelet-nyugati konfliktus idején, azonban az immár megváltozott világ kihívásaira már képtelen válaszolni.

A szerző szerint éppen Oroszország irányába lenne szükség egy az Egyesült Államoktól független, szuverén európai külpolitika és stratégia definiálására. S amennyiben ez az EU 27 tagra történt mértéktelen kibővítése miatt lehetetlen, akkor a független álláspontot legalább a Németország és az unió alapító tagállamai számára kellene létrehozni.

Az Oroszország és Nyugat-Európa közötti gazdasági kapcsolatokat – Lengyelországot és Baltikumot érthető okokból, aligha lehet megnyerni e tervnek – a kölcsönös függésre kell alapozni. Ugyan a földrajzi távolság Szmolenszk és Vlagyivosztok között hatalmas, de Oroszország lakossága immár 145 millióra zsugorodott, ahol igencsak elérő népek élnek. Csak Németország és Franciaország szoros együttműködése képes egy hasonló lakosságszám felmutatására – ami azonban oroszt messze meghaladó gazdasági potenciált jelent.

Az amerikai szövetségesnek saját érdekében is le kellene mondania a nyugat-európai és német ellenállással szemben a NATO-bővítés további erőltetéséről, az e kérdésben folytatott vitáról, vagy Berlin és Párizs esetében az „árulás”, vagy az „appeasement-politika” emlegetéséről. A németek esetében pedig ideje annak, hogy kidolgozzanak egy nemzeti külpolitikai koncepciót, egy olyat, melyet Cavour idejében „szent egoizmusnak„ neveztek volna.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.