Koszovó és Szerbia hosszú évek óta tárgyal az Európai Unió közvetítésével, de ennek a dialógusnak a jövője jelenleg bizonytalan, és a helyzet stagnál. A szakértők hangsúlyozzák azt is, hogy a párbeszéd kulcsfontosságú megállapodásai az EU közvetítésével jöttek létre. Az egyik legnagyobb akadály viszont a politikai akarat hiánya, ami megnehezíti a megállapodások végrehajtását. Donald Trump győzelme Amerikában új lehetőségeket rejthet magában a tartós béke elérésében.
Európa békéje miatt is fontos a balkáni stabilitás
Olivier Guérot, Franciaország pristinai nagykövete úgy véli, hogy a Belgrád és Pristina közötti kapcsolatok normalizálása jelentős kihívás, amely az európai biztonság szempontjából is fontos.
Különösen az ukrajnai háború és a Közel-Keleten zajló konfliktusok fényében kellene sürgetni, hogy a felek újra egy asztalhoz üljenek
– mondta Guérot. Emlékeztetett: a francia elnök számos alkalommal hangsúlyozta, hogy elvárja Pristina kormányától, hogy elküldje a Szerb Községek Közösségéről készült statútum tervezetét az alkotmánybíróságnak, ez azonban nem történt meg.
Petar Petkovics, a szerb kormány Koszovó-ügyi irodájának igazgatója hangsúlyozta, hogy Belgrád nem mond le a párbeszédről, de szkeptikus annak mostani folytatásával kapcsolatban.
Jelenleg választási időszak zajlik Koszovóban, így nincs reális alap arra, hogy a dialógus újból elinduljon
– mondta. Szerinte Albin Kurti, Koszovó miniszterelnöke nem tud mit felajánlani választóinak, mivel a gazdaság válságban van, és a szerbellenes politika láthatóan eredményeket hoz számára.
Trump új esélyt jelent a békére
Koszovó kérdésének megoldása nagy részben a Fehér Ház új vezetésétől is függ. Három forgatókönyvet említenek: Trump és Amerika folytathatják az együttműködést az unióval, figyelmen kívül hagyhatják a párbeszédet, vagy közvetítőszerepet vállalhatnak. Ahogy a helyzet most áll, a jövőbeli intenzív diplomáciai erőfeszítések elengedhetetlenek a régió stabilitásához. Szerbiában sokat várnak az új amerikai elnöktől. Az ország több pontján is Donald Trump győzelmét ünneplő óriásplakátokat lehetett látni.
Alekszandar Vucsics szerb elnök pedig telefonon egyeztetett vele. Az államfő a Trumppal való beszélgetést követően az Instagramon úgy fogalmazott:
Hiszek egy erősebb partnerségben a Trump által vezetett Amerikai Egyesült Államokkal.
Mint arról a lapunk korábban már beszámolt, Koszovóban 2025 elején tartanak választásokat. Annak a voksolásnak az egyik legnagyobb kérdése, hogy Albin Kurti marad-e a pristinai vezetés élén. Kurti személye a folyamatos konfliktusokat jelenti, amit az elmúlt években láthattunk, de a mozgástere annyi, amennyit az amerikai adminisztráció enged neki – nyilatkozta még az amerikai választás előtt a lapunknak a szakértő.
Trump megválasztásával pozitív irányba történhet elmozdulás Koszovóban. Több megválaszolandó kérdés van, ilyen a Szerb Községek Közösségének megalakulása. Ez mind politikai akarattól függ, ami Trump elnök és a republikánus adminisztráció alatt valószínűleg meglesz
– hangsúlyozta Baráth Gábor Gergely.
Isa Mustafa volt koszovói miniszterelnök úgy véli, hogy Donald Trump újonnan megválasztott amerikai elnök meghatározó lesz Koszovó és Szerbia viszonyának rendezésében, és nem tűri el a folyamat elhúzódását – írja a Gazeta Expressre hivatkozva a Danas szerb napilap. Kiemelte:
Az előző Trump-adminisztrációnak az volt az ötlete, hogy olyan megállapodást kössön, amely elősegíti a gazdasági fejlődést, a foglalkoztatást és a szegénység csökkentését mindkét országban.
Úgy véli, hogy az új amerikai vezetés hatékonyabb lesz a Szerbia és Koszovó közötti problémák megoldásában.
Borítókép: Donald Trump megválasztott amerikai elnök (Fotó: AFP)