Hadsereggel a maffia ellen?

A Presse szerint az olasz kormány hadsereggel kívánja visszafoglalni a maffia birtokába került Nápolyt. Hétfőn egy büntetett előéletű Camorra-kapcsolatokkal rendelkező bérgyilkost lőttek le a belvárosban. A Der Spiegel pedig az osztrák kormányalakítási tárgyalások felfüggesztésének okait elemzi.

2006. 11. 01. 13:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali hírmagazinban Sebastian Fischer Palacsinta Schüssel módra című cikkében foglalkozik a meghiúsulni látszó osztrák nagykoalíciós tárgyalások okaival. Wolfgang Schüssel a sértettet játsza. „Ma a közös öröm napja lehetett volna”, nyilatkozza a még kancellár és ÖVP-elnök. De ehelyett a „békétlenség hosszú pillanatai” következtek. Majd bejelentette, hogy felfüggeszti a szocialistákkal folytatott koalíciós tárgyalásokat.

A választásokat követően hétfőn ülésezett először az osztrák nemzetgyűlés. Már két hete tárgyalnak a nagykoalícióról az SPÖ és az ÖVP politikusai. De az alakuló ülésen egyáltalán nem úgy bánnak egymással, mintha leendő koalíciós partnerek lennének. Vitájuk oka az a 18 Eurofighter típusú vadászgép, amelyre összesen kétmilliárd euró értékben adott megrendelést a Schüssel-kormány.

A szerződés egyes elemei máig homályban maradtak. Pontosan ezeket kívánja az SPÖ tisztázni, s ha lehetséges, felbontani a szerződést. Ez volt a szocialisták egyik központi kampányüzenete. Az SPÖ-frakció vizsgálóbizottságot hívott össze már az alakuló ülésen, ami természetesen aligha értékelhető bizalomerősítő lépésként a leendő koalíciós partnerrel szemben. S miután az SPÖ-nek egyedül nincs meg a vizsgálóbizottság megalakításához szükséges számú képviselője, ezért a szocialisták összeálltak a zöldekkel és a szélsőjobboldali FPÖ-vel.

Röviddel a mindent eldöntő szavazás előtt Wolfgang Schüssel bejelentette, hogy az SPÖ-nek joga van egy vizsgálóbizottságot összehívni. Ugyanakkor arról is döntenie kell, hogy okos dolog-e az ellen bíróságra menni délelőtt, akivel délután egy közös céget kívánnak alapítani. Az SPÖ először dühösen reagált a koalíciós tárgyalások felfüggesztésére, a pártelnök Alfred Gusenbauer a Standardban azt dörögte, hogy „a tárgyalások felfüggesztése azok megszakítását jelenti”. A befolyásos SPÖ-alelnök és bécsi polgármester Michael Häupl ugyanabban a lapban már a felfüggesztés esetére kijelentette, hogy abban az esetben „nem kerülhetőek meg az előrehozott választások„. Időközben Norbert Darabos, az SPÖ pártigazgatója már visszakozott, amikor kijelentette „továbbra is érdekeltek az ÖVP-vel való együttműködésben”.

A tárgyalások felfüggesztése időt ad a feleknek, hogy a kulisszák mögött folytassák megbeszéléseiket. A labda most a köztársasági elnök oldalán pattog. „Egy-két hétig közvetítőként tevékenykedhet” nyilatkozta Peter Filzmaier, a kremsi egyetem politológusa. Németországgal – és Magyarországgal szerk. – összevetve, az osztrák köztársasági elnöknek jóval nagyobb a koalíciós tárgyalásokra gyakorolt befolyása. A korábban SPÖ-politikus Heinz Fischer megbízta a szocialista pártelnök Alfred Gusenbauert, hogy egy „stabil többséggel” rendelkező koalíciót alakítson, azaz az elnök láthatóan nagykoalíciót szeretne.

Mindegy, hogy miként alakul a két nagy párt jövője: A legfontosabb vitapont köztük továbbra is az Eurofighter marad. Olyan ügyekben, mint az egészségügyi reform a politikusok köthetnek kompromisszumot, a kérdés van annyira bonyolult. Az Eurofighter-ügyben azonban aligha köthető kompromisszum: igen, vagy nem – az egyik fél veszít, s méghozzá mindenki számára láthatóan.

A politológus szerint igen nehéz most megítélni az ÖVP belső állapotait. „A kulisszák mögött láthatóan kitört a hatalmi harc”, nyilatkozta Filzmaier. Hasonlóan a német CDU-hoz, az ÖVP is igen vegyes politikai alakulat: Munkavállalókból és gazdasági szervezetekből álló konglomerátum, erős tartományi szervezetekkel, amely most két táborra szakadt: egy Schüsselt támogató és egy távozását követelő csoportra. „Ezeket a frontokat és konfliktusokat a siker és a hatalom érdekében eddig elfedték.”

Így Wolfgang Schüsselnek nem csak az SPÖ-vel folytatott tárgyalásokkal kell foglalkoznia, hanem saját pártjával is. S a hátországában meglévő konfliktusok miatt választotta a külső konfliktust, vélekedik a politológus.

Schüssel már kétszer, 1995-ben és 2002-ben kiprovokálta az előre hozott választásokat. Lehetséges, hogy a kancellár újra mindent, vagy semmit játszik. A kulcskérdés, hogy Schüssel ismét kész-e ezt a kockázatos stratégiát végigjátszani? Filzmaier szerint erre az esetre is érvényes a régi bölcsesség: „Ha fegyvert ragadok, akkor késznek kell lennem arra is, hogy használjam”.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilap A hadsereget felvonul a maffia ellen? című cikkében tudósít a római kormány elképzeléséről, miszerint a nápolyi maffiagyilkosságok megfékezésére a haderőt kívánják bevetni.

Nápolyt az erőszak tartja kézben. Hétfőn egy büntetett előéletű, Camorra-kapcsolatokkal rendelkező bérgyilkost lelőttek a belvárosban. Az esetet vadnyugati jelentek követték: tucatnyian menekültek a zsúfolt utcán leadott pisztolylövések elől, egy járókelőt meglőttek. Az elmúlt öt napban összesen hét embert lőttek le a dél-olasz városban, csak kedden hárman haltak meg: Egy személyt számítógépes boltjában, míg két ismert bűnbanda taggal a nyílt utcán végeztek.

A bűnügyek hátterében a helyi Camorrának nevezett maffia áll, amely elsődlegesen drogcsempészettel és kereskedelemmel, pénzmosással és zsarolással foglalkozik. A halottak nagy része a bandaháború áldozata, az összecsapások a drog- és fegyverkereskedelem feletti ellenőrzésért robbantak ki. Az erőszak megfékezése érdekében Clemente Mastella olasz igazságügy-miniszter szeretné a hadsereget bevetni. E kérdést vizsgálják, nyilatkozta Romano Prodi olasz miniszterelnök.

A javaslatot a kormányon belül is vitatják, Alfonso Pecoraro Scanio nápolyi születésű környezetvédelmi miniszter szerint katonákkal nem lehet a milliós nagyváros biztonsági problémáit megoldani. „A hadsereg nem rendelkezik a szervezett bűnözés elleni harchoz szükséges kompetenciákkal„, nyilatkozta a miniszter.

Időközben a belügyminisztérium már olyan biztonsági terven dolgozik, mely további 1000 rendőrt tervez Nápolyba vezényelni, a mostani 13 000 mellé. A rendőröket a nyomozás meggyorsítása, illetve a turisták biztonsága érdekében tervezik bevetni.

Rosa Russo Iervolino Nápoly polgármester asszonya, felszólította a polgárokat, hogy utcai tömegmegmozdulásokon tiltakozzanak a Camorra ellen. Szerinte a szegénység a Camorra táptalaja, és felszólította a kormányt, hogy tegyen lépéseket a gazdaság felpörgetése érdekében. Nápolyban a munkanélküliség eléri a 25 százalékot, s minden második fiatalnak nincs munkája. Sok száz vállalkozást zsarol a Camorra. „Nem csoda, hogy a szervezett bűnözés igen gyakran sok ezer elkeseredett ember munkaadójává válik. Számos fiatal kábítószer-kereskedelemmel keresi kenyerét”, nyilatkozta a polgármester asszony.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.