die tageszeitung (taz.de)
A baloldali alternatív napilapban Nich Reimer Üzemzavar a vezérürünél címmel elmélkedik a hétvégi áramkimaradás az Eon növekedési stratégiáján. Ha hihetünk a VIK-indexnek, akkor az ipar számára eladott elektromos áram ára 2002 óta 75 százalékkal növekedett. A VIK az „Ipari Energiagazdaság Szövetségének” rövidítése – azaz aligha vádolható környezetvédelmi hangulatkeltéssel.
Az Eon 2000-ben jött létre a Veba und Viag fúziójából. Ettől kezdve a cég példátlanul agresszíven „a fő tevékenységi körére” koncentrál – azaz egy rendkívüli átvételi politikát. A konszern számos részesedését eladta, s így egy jól feltöltött hadikasszával végigvonult Európán: ma Magyarországon, Bulgáriában, Csehországban és Hollandiában a düsseldorfi energiaellátó cég a legnagyobb vállalat.
Az Eonnak legnagyobb dobása azonban Németországban sikerült: 2001 novemberében az Eon bejelentette a Szövetségi Kartellhivatalban a Ruhrgas Rt. átvételét. Amikor a kartellhivatal akadékoskodott, akkor a gazdasági miniszter Werner Müller személyesen ellenőrizte a vásárlást: az Eon így a Ruhrgas kizárólagos tulajdonosává vált, így 60 százalékban ellenőrzi a német gázellátást. Aki azt gondolta, Eon szünetelteti a tevékenységét. Az év kezdete óta vételi csata tombol a legnagyobb spanyol energiaellátó cégért az Endesaért. Az Eon folyamatosan emelte vételi ajánlatát – legutóbb a 26,9 milliárd eurót fejelte további 10,2 milliárd euróval. Szombatra már feladta ellenállását a spanyol belügyminisztérium. Kettő kivételével, melyekkel Madrid a Endesas eladását blokkolta, minden korábbi feltételtől elálltak. Igaz ez még a nagy áramszünet előtt történt.
Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)
A baloldali müncheni napilap Törökország számára igen-igen komolyra fordulhat a helyzet címmel készített interjút a német uniós elnökséget illető terveiről Angela Merkellel.
A kancellár-asszony számára a januárban kezdődő német elnökség legfontosabb kérdései közé tartozik a gazdasági növekedés ügye, az európai energiapolitika, közös klímavédelmi álláspont kidolgozása, valamint a bürokrácia leépítése érdekében egy európai normaellenőrző testület felállítása. A stratégiai egyensúlyt az EU-Amerika csúccsal és az EU-Oroszország csúccsal kívánják felmérni és a 2007. júliusában kezdődő portugál elnökségnek egy jól előkészített EU-Afrika kezdeményezést kíván átadni. S végül – igaz nem túlzottan magas elvárásokkal – az uniós alkotmánnyal kapcsolatos lehetőségekről is tárgyalni fognak a jövő év első felében.
Merkel annak a reményének adott hangot, hogy a finn elnökség és a török kormány lemondott találkozója Ciprus ügyében nem Ankara utolsó szava volt. Amennyiben elmarad a szabadkereskedelem Ciprusra történő kiterjesztése, akkor igen-igen- komolyra fordulhat a csatlakozási tárgyalások kérdése. Ezért felszólítom Törökországot, fogalmazott Merkel, tegyen meg mindent annak érdekében, hogy elkerülhető legyen ez az igen bonyolult, az unió számára igen kellemetlen helyzet.
Focus (focus.msn.de)
A müncheni hírmagazin Beckenbauer: Hat németet követel klubonként című cikkében foglalkozik a foci legenda labdarúgást javítani szándékozó javaslatával. – Támogatom a 6+5-ös szabály bevezetését, ami annyit tesz: minden a csapatból pályán lévő 11 játékosból hatnak játékjogának kellene lennie az adott nemzeti válogatottban – vélekedett az FC Bayern München elnöke.
Beckenbauer szerint a külföldi játékosok nagy száma részben felelős azért, hogy olyan kevéssé látványos a Bundesligában játszott foci. – Túl sok külföldi játékos, akik alig képesek megérteni egymást – ez egy csapat szétesését is okozhatja, ha a nem létezik a hazaiakból álló kemény mag – vélekedett a legendás játékos. Majd hangot adott annak a reményének, hogy bízik benne az „EU politikai nem akadályozza a labdarúgás nélkülözhetetlen reformját.”
Bild Zeitung (bild.t-online.de)
A legnagyobb példányszámú német bulvárlap A mai politikusok nem elég bátrak címmel készített interjút Helmut Schmidt volt kancellárral. Schmidt az interjúban kijelentette, hogy fel kell ismernünk, tovább nem engedhetjük meg magunknak az egyre rövidebb munkában töltött idő luxusát! Arra kell készülnünk, hogy lépcsőzetesen egészen a 70. életévünkig dolgozzunk.
A munkába állás időpontja körül is van mit változtatni. Őrültség, hogy az egyetemistákat a 28. életévükig etetjük, akkor kezdenek el tenni valamit a társadalomért és elkezdenek a nyugdíjrendszerbe befizetni! A tanulmányokat le kell rövidíteni és nagyobb hangsúlyt kell fektetni a tananyag tovább adására.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív német napilapban Konrad Schuller Kaczinsky Kaczinskyvel szemben című cikkében ismerteti a két vezető lengyel politikus egymásnak ellentmondó nyilatkozatait az európai haderő ügyében. Jaroslaw Kaczynski múlt heti berlini bemutatkozó látogatását követően zavar uralkodott a német kormányban. A zavar oka a lengyel miniszterelnök javaslata volt, miszerint ideje egy „európai haderőt” felállítani.
Lengyelországban eltartott néhány napig, amíg a hírrel foglalkozni kezdtek. Pénteken azonban, az ország legnagyobb komoly lapja, a Gazeta Wyborcza, is foglalkozott az üggyel, néhány részletet is megemlítve. Berlini forrásokra hivatkozva azt jelentette, hogy Kaczynski szerint egy 100.000 fős, az uniós bizottság vezetője által bevethető haderőt javasolt. A fenti hadsereg hadműveleti szintű vezetése a NATO feladata lenne.
Alig jelent meg a Gazeta Wyborcza, Jaroslaw Kaczynski sajtótájékoztatót tartott, ahol a javaslatáról szóló egész írást humbugnak nevezte. Ugyanezen péntek délután a miniszterelnök ikertestvére, Lech Kaczynski államelnök fogadta Jan Cienskit, a Financial Times varsói tudósítóját. A hétfői számban megjelent interjúban példátlan módon, a nyilvánosság előtt meghazudtolta testvérét.
Az elnök kijelentette, hogy Varsó valóban szeretne egy 80-100.000 fős „európai hadtestet”, igen az egység a „NATO keretében” jönne létre és testvére valóban beszélt erről a kérdésről Berlinben. Ezen túl a hétfőn kezdődő kétnapos londoni látogatása során Tony Blairrel is beszélni kíván a kérdésről. Az EU bizottságának elnökét Barrosot már több alkalommal is tájékoztatta elképzeléséről.
Ebből az ügyből kiderült, hogy a lengyel nemzeti konzervatívok Európában már nem csak veszélyt látnak. Hanem megértették a Németországgal és Oroszországgal kapcsolatos állandó félelmeik miatt országuknak használna az európai védelem gondolata. Ugyanakkor úgy kívánják azt megszervezni, hogy olyan barátságtalan országok, mint Németország, vagy Franciaország, ne nagyon tudják azt felhasználni.
Logikusnak tűnik, Jaroslaw Kaczynski integrációbarát javaslatát a most zajló önkormányzati kampányban szívesen titokban tartotta volna, hogy az Európa ellenes választói támogatását ne veszítse el. Az azonban a testvérek titka maradt, hogy az elnök miért hiúsította meg a miniszterelnök szándékát.
Újabb részletek derültek ki a debreceni halálos munkahelyi balesetről