Neue Zürcher Zeitung (nzz.ch)
A konzervatív svájci napilapban Ulrich Schmied Nincs balzsam Magyarország sebére címmel, A vita tovább tart a szocialisták és a Fidesz között alcímmel ír hazánk belpolitikai válságáról. A szerző budapesti keltezésű cikkében hiteltelennek tartja a kormánynak az október 23-i rendőri brutalitással kapcsolatos magyarázatát.
Aki azt állítja, a kormányzó szocialisták becsapják a magyarokat, annak néhány hete nem kell attól félnie, hogy beperelik rágalmazásért. Az ex-kommunisták főnöke, Gyurcsány Ferenc maga bizonygatta, ő és pártja hazudott, méghozzá a proletár közvetlenség olyan szaftos megfogalmazásaival, hogy senki sem kételkedhet nyilatkozatának őszinteségében. Tavasszal a szónoklat tudományának minden eszközét igénybe véve megtévesztették a választókat, mondta Gyurcsány párttársai előtt elmondott beszédében.
Azt, hogy a kormány hazudott, azt a magyarok már most is érzik. A kampányban elhangzott ígéretekkel ellentétben nem csökkentek az adók és a járulékok, hanem emelték azokat a szocialisták. Éppen itt szeretnének változást a fiatal demokraták. Nem sokkal a gyurcsányi hazugságbeszéd nyilvánosságra kerülése után Orbán bejelentette, hogy népszavazással kívánja elérni, a kormány vonja vissza megszorító csomagjának számos elemét.
Miközben a tervezett referendum garantálja a politikai izgalmakat, az október 23-i rendőrségi beavatkozásról folyó viták még mindig heves érzelmeket váltanak ki. Az ellenzék meggyőződése, hogy a rendőrség szándékosan és felső parancsra hajtotta a tüntetőket a Fidesz rendezvényének irányába, hogy azt követően túlzott keménységgel felléphessen a békés tüntetőkkel szemben is. Az ellenzék soraiból néhányan azt is feltételezik, hogy rendőrség az MTV épülete elleni, számos sebesülést követelő roham társ szervezője volt. Ezzel kívántak ürügyet biztosítani a kemény rendőrségi fellépésre, esetleg a rendkívüli állapot kihirdetésére. A kormány ugyanakkor azzal vádolja a Fideszt, az tudatosan és provokatív módon együttműködött volna a szélsőjobbal, mégpedig azért, hogy a rendőrséget a párt demonstrációjára vonják és azután brutális fellépéssel vádolhassák. Ez utóbbi változat még jóindulatú vizsgálódás esetén is csúsztatásnak tűnik – hiszen a rendőrség feladata, hogy bármilyen körülmények közepette felismerje a provokációkat és megőrizze döntései szuverenitását. Az a tény ma már vitathatatlan, a rendőrség száz számra, példátlan brutalitással verte az ártatlan polgárokat, miként az is, hogy létezik a huligánok kemény magja, akiknek bármi ürügyet adhat a randalírozásra.
A rendőrség beavatkozása, legalább is külföldön komoly meglepetést okozott. Száz számra érkeztek haza a Nyugat-Európában és az Egyesült Államokban élő magyarok, hogy Budapesten ünnepeljék a forradalom kirobbanásának 50. évfordulóját. E körülmények közepette már az nem meglepő az a döntés, miszerint az október 31-i parlamenti ülés jegyzőkönyvét személyiségi jogi okokra hivatkozva 80 évre titkosították. Ez a lépés számos polgár gyanúját felkeltette. Nem véletlen, hogy a Fidesz a titkosítás okaként azt feltételezi, a kormányt egyedül az érdekli, hogy ordító alkalmatlanságát palástolhassa.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív napilapban Petra Kolonko Sanghaji csillogás, sanghaji mocsár című helyszíni riportjában foglalkozik a kínai gazdasági csoda motorjának számító város árnyoldalaival.
Oly szépen, mint korábban, már nem csillog a Kína kirakatának számító Sanghaj. Nyáron még a felsőfokban emlegették a várost: itt van a legmagasabb felhőkarcoló, az első kínai Forma 1-es pálya, az első mágnes vasút, az ország legfontosabb tőzsdéje. Most a „nyugdíj botrány” vet árnyékot Sanghajra, a városban a pártitkár megalázó leváltásáról, közpénzek elsikkasztásáról, korrupcióról és szeretőkről beszélnek.
Visszaéltek a 16 milliós város szociális célokra szánt pénzügyi alapjaival. A nyugdíj, munkanélküli és betegbiztosítás céljából félretett pénzeket a város vezetői barátaiknak és rokonaiknak kölcsönözték, melyből útépítéseket és telekspekulációkat finanszíroztak.
A város leggazdagabbjai keveredtek a sanghaji korrupciós botrányba, többek között a Forma 1-es pálya menedzsere. Számos hivatal vezetőjét leváltották, kezdve a társadalombiztosítás irányítójától egészen a földhivatal igazgatójáig. A legutóbbit a múlt héten vették őrizetbe.
Csen Liangjut, a szeptemberben letartóztatott sanghaji pártvezetőt, akit korábban gazdaságbarát politikájáért a külföldi üzletemberek is dicsértek, ma maffia főnökként emlegetik. Egyedül ő, mintegy 400 millió jüan (közel 40 millió euró) értékű manipulációért felelős. Csen szeretőinek gazdasági befolyásáról pikáns részleteket pletykálnak. S azt is tudni vélik, hogy mindegyik korrupt pártfunkcionárius legalább egy befolyásos szeretőt tartott.
A központi kormányzat nyomozói még nem emeltek vádat „dekadens életmód” miatt. E a vád miatt kellet távoznia Peking főpolgármester-helyettesének. Bár Sanghajban azt is tudni vélik, a történetnek itt még nincs vége.
Abban a tényben, hogy a pártvezetők korruptak és különleges kapcsolatokat ápolnak a leggazdagabbakkal, nincs semmi meglepő. Szokatlan ugyanakkor a kínai nyugdíjbotrányban, hogy az elmozdított Csen Liangju a politikai bizottság tagja volt, s az ország egyik legfontosabb politikai vezetőjének számított. Meglepő az is, hogy a váltás nem állt meg a vezércserénél, hanem funkcionáriusok egész sora kényszerült távozni. Időközben ez olyan méreteket öltött, hogy a sanghaji pártapparátus tisztogatásáról lehet beszélni.
Az egész nem egyéb, mint belső pártküzdelem, vélekedik egy sanghaji kommunista. A kínai pártelnök, Hu Csintao ellenőrzése alá kívánja vonni a várost, hiszen az ellenőrzi az országot, aki Sanghajt is ellenőrzi. A letartóztatott Csen Liangju nem csak a korábbi pártelnök Csiang Cömin hívei közé tartozott, de hatalmi arroganciájával kivívta a központi vezetés ellenszenvét is.
A kommunista párt szokásainak megfelelően nem mindenkit fenyeget a törvény, aki érintettnek számít a korrupciós ügyben. Így például a volt pártvezető, Csiang Cömin rokonai, akik Sanghajban letelepedtek. S Huang Ju, miniszterelnök-helyettes családjának sem kell félnie, mert Kínában még mindenkit egyformán fenyeget a törvény.
A nyugdíjalapokban felhalmozott hatalmas összegek, melyeket a régi szociális rendszer kiváltására alapítottak, szinte meghívás azon tartományi urakként fellépő pártvezetők számára, akik úgy érzik felülemelkedhetnek minden jogszabályon. Hiszen ezeket az alapokat csak államkötvényekbe lehetne befektetni. De gyakran megszorult politikusok ebből hiteleznek maguknak, vagy barátaiknak.
Ezen spekulációs akciók után a legjobb esetben is csak az alapok tőkéjét lehet megmenteni. Így pl. a sanghaji nyugdíjalap egy része részvényspekulációk következtében elveszett. Máig tisztázatlan ugyanakkor, hogy a veszteség mekkora része származik a téves befektetésből és mennyit tettek zsebre az érintettek.
A nyugdíjbiztosítás kiemelkedő jelentőségű a mind gyorsabban öregedő kínai társadalom számára, mely most szembesül a piacgazdáságot jellemző nagy bizonytalansággal. Éppen ezért nem lehet mindegy a központi kormány számára, hogy a „tartományi fejedelmek” megdézsmálják a nyugdíjkasszát és ezzel azok fizetési képességét veszélyeztetik.
Sanghajban a kínos botrányról tiszteletet parancsoló számokkal kívánják elterelni a figyelmet. Han Zseng a város főpolgármestere szerint, aki ideiglenesen a pártelnök posztját is betölti, az októberi gazdasági növekedés elérte a 12,2 százalékot. Egyúttal kijelentette, hogy Sanghaj továbbra is a nyitási politika éllovasa marad.
Jövő héten már havazás és ónos eső is lehet