Nyüzsögnek a Stasi-ügynökök „saját” irattárukban

A Stasi iratanyagát kezelő hivatalban csak úgy nyüzsögnek az egykori állambiztonsági munkatársak – számol be a Die Welt. Magyarországról cikkezve demográfiai bombáról ír a Die Presse. A hivatal munkatársainak 2,5 százaléka érintett Stasi-ügyben.

2006. 11. 30. 12:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív német napilapban Uwe Müller A Birthler-hivatal Stasi problémája című cikkében foglalkozik azzal a megdöbbentő ténnyel, hogy pontosan a keletnémet titkosszolgálat viselt dolgainak feltárására létrehozott szervet szállták meg az egykori állambiztonsági ügynökök. Ma szavaznak a Bundestag képviselői a Stasi iratainak kezelését szabályozó törvényről. Ez már az 1991. november 28-án hatályba lépett jogszabály hetedik módosítása lesz. Akkor a német kormány ügyesebben kívánta kezelni a múltat, mint az 45 évvel korábban történt. A diktatúra legfőbb bűnöseit felelősségre kívánták vonni, és szerették volna megakadályozni, hogy közfeladatot láthassanak el. Miután a törvényes feladatának nagyobb részét teljesítette, a hivatal jelentős cezúra előtt áll. A jövőben már csak magas rangú hivatalnokok, politikusok, bírók és sportfunkcionáriusok esetleges Stasi-múltját vizsgálhatják. Furcsa az a mód, ahogyan ezeket az információkat kezelik. Évek óta egyetlen adatot sem közöltek a Stasi-múlttal rendelkező munkatársaikról. Ez volt a helyzet, amikor Joachim Gauck vezette a hivatalt és utóda, a hat éve beiktatott Marianne Birthler regnálása alatt sem változott semmi. E külünös viselkedés lehetséges oka, amit a WELT.de kutatásai is igazolnak, az intézet berlini központja komoly „Stasi-problémával” küzd. Legalább ötvenen különleges kapcsolatot ápoltak az Állambiztonsági Minisztériummal (MfS), mert vagy főállású alkalmazottaiként, vagy a Satsi spiclijeiként tevékenykedtek. Az összesen 2080 alkalmazottat foglalkoztató hivatal munkatársainak 2,5 százaléka érintett Stasi-ügyben. Még figyelemre méltóbb, hogy a Stasi-munkatársak kizárólag az 1200 alkalmazottat foglalkoztató berlini központban koncentrálódnak, míg a 14 vidéki irodájuk „Stasi-mentes övezeteknek” tekinthetők. Ez egyúttal kérdésessé teszi a hivatal által felhozott érveket, miszerint a „cég” specialistái nélkül képtelenség a Stasi-archívumok rendszerének megértése, feldolgozása. Az egykori hivatalvezető, Joachim Gauck számos érdekes karrier felett szemet hunyt, mint azt Klaus Richter példája is igazolja, aki időközben a munkatársak múltját felülvizsgáló osztályt vezeti. Richter 1990-ben kénytelen volt elismerni, hogy egyetemistaként „ügynöki kiképzést a kapott”, azaz a Stasi külföldi „rezidensként” kívánta alkalmazni. Ez a politikai karrier végét jelentette az NDK-parlament Bündnis 90 frakció korábbi igazgatójának. E frakció szóvivője akkor a hivatal mai vezetője, Marianne Birthler, egyik képviselője pedig Joachim Gauck volt. Gauck 1992 februárjában juttatta hivatalában álláshoz párttársát.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák lapban Peter Bognar 15 százalékkal kevesebb nyugdíj című cikkében ismétli meg a kormányzati féligazságokat az időskori ellátások „reformjának” ügyében. Mint Európa legnagyobb részében, így Magyarországon is demográfiai bomba ketyeg: egyre több nyugdíjas áll egyre kevesebb munkavállalóval szemben. Magyarországon még az átlagosnál is rosszabb a helyzet, mert a foglalkoztatási arány igen alacsony, s 800 ezren vesznek igénybe rokkantsági nyugdíjat, pedig felük még nem érte el a nyugdíjkorhatárt. Emiatt a Gyurcsány Ferenc baloldali-liberális kormánya radikálisan átalakítja az időskori ellátást. A legfontosabb intézkedés a nyugdíjkorhatár felemelése és a munkában eltöltött idő kinyújtása. Hiszen a magyarok átlagosan csak 34 évet dolgoznak (sic!), s az esetek 90 százalékában a korhatár elérése előtt vonultak nyugdíjba. Ez ellen az előnyugdíjba vonulás megnehezítésével, a korhatár felemelésével kívánnak. 2012-től nők és férfiak, csak 60 évesen vonulhatnak nyugdíjba. A kormány meg kívánja nehezíteni, hogy a nyugdíjasok munkát vállaljanak. Ha a nyugdíjas így döntene, akkor keresetének 8,5 százalékát járulékként köteles befizetni – tájékoztat az osztrák lap.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.