Nyelvi háború Erdélyben

A Frankfurter Allgemeine Zeitungnak is feltűnt a kolozsvári magyar tanárok kirúgásának ügye. A Handelsblatt apró hibákkal összefoglalja a Gyurcsány-kormány megszorításait. A Focus szerint a BND több külföldön dolgozó német újságíróknak fizetett kémtevékenységükért. A Die Presse is tudósít a magyarországi élelmiszerbotrányról.

2006. 12. 09. 11:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Handelsblatt (hadelsblatt.com)

A német gazdasági lap varsói tudósítója Reinhold Vetter Magyarországon megnyirbálják a jóléti államot című cikkében ismerteti a Gyurcsány kormány megszorító csomagját. A távolságnak és a határidő tologatásnak is betudható, hogy a szerző a vizitdíj bevezetésének időpontját még január 1-re teszi.

„Az ingyenes ellátás mítosza oda vezetett, hogy az emberekben az az illúzió keletkezett, az egészségügy tényleg semmibe sem kerül”, mondta Molnár Lajos a parlamentben. A reformtervek közé tartozik a nyugdíjkorhatár felemelése, valamint a nyugdíj kiszámítási módjának megváltoztatása. E lépéssorozat a költségvetés szanálását célzó terv egyik eleme.

Az egészségügyi önrésszel – vizitdíjjal, receptdíjjal, ágydíjjal – a költségvetés 100 milliárd forintos tehermentesítését tervezik. Egyúttal a kormány szeretné kiskeresetűek és nyugdíjasok egészségbiztosítási betagozását is, eddig csak minden harmadik magyar állampolgár fizette rendszeresen az egészségügyi hozzájárulást. A lap idézi Draskovics Tibort, aki szerint a Magyarországon túlzottan magas a kórházak száma, s vélhetően mintegy 25-t ítélnek bezárásra.

A kormány a nyugdíjba vonulás szabályain is módosít, csak hatvanéves kor felett tenné lehetővé. Valamint a nyugdíjszámítási módszer változtatása nyomán a nyugdíjalap a kereset 70 százaléka lenne és nem az eddigi 80 percek. A kormány ezekkel a lépésekkel, valamint a nyugdíj melletti munkavégzés megadóztatásával 100 milliárd forintot kíván kasszírozni. A kabinet egyúttal szeretné, ha az emberek nagyobb részt vállalnának saját öregkori ellátásukból.

Ezek a lépések egy átfogó szanálási terv részét képezik, mely különösen adóemelésre, illetve új adók bevezetésére épít. A jövőben vállalkozásokat négy százalékos szolidaritási adóra kötelezték, valamint a cégek kötelesek 10-16 százalék között a várt nyereségre is adót fizetni. A kormány az az adót azzal indokolja, hogy számos vállalkozás évek óta jelentős veszteséget mutat ki könyvelésében, melynek hitelességét vitatják az adóhivatalok. Ezzel egyidőben az áfát 15-ről 20 százalékra fogják emelni(!). Végül a kormány mintegy 300.000 munkahelyet kíván felszámolni a közszolgálatban.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív napilap bécsi tudósítója, Reinhard Olt a tárcarovat utolsó oldalán Nyelvi háború Erdélyben címmel, Babes-Bolyai ellen alcímmel foglalkozik a kolozsvári etnikai problémákkal. A szerző megjegyzi, botrányos, hogy miközben egy ország Leonard Orban személyében az unió többnyelvűségi biztosát adja, addig a két egyetemi oktatónak felmondtak a kolozsvári egyetemen. „A fizikus Hantz Pétert és a matematikus Kovács Lehelt azonnali hatállyal elbocsátották, mert magyarok voltak. Minden más indoklási kísérlet csak üres magyarázkodás”- vélekedik Olt.

Focus (focus.de)

A müncheni hírmagazin 20 tudósító állt a BND fizetési listáján című cikkében ismerteti a német hírszerzésről kiszivárgott információkat.

Gerhard Schröder kormányzati idejében a német sajtó 20 külföldön dolgozó zsurnalisztája állt a Szövetségi Hírszerző Szolgálat (BND) ügynöki fizetési listáján. Ez derült ki a FOCUS magazin birtokában került belső BND aktákból, melyeket a jelenleg folyó Bundestag vizsgálóbizottság számára készítettek.

Az ügynökök nagy része szabadúszó újságíró, aki számos újságnak és televíziós és rádióállomásnak is dolgoznak. A jelentésekért a BND 150 és 1000 euró közötti honoráriumot fizetett. A külföldi tudósítóknak kifizetett honoráriumokat a BND költségvetésében 532 10 200-as kódszám alatt regisztrálták. Egy esetben az egyik tudósító a BND támogatásával alapított egy sajtóirodát, hogy hírszerző tevékenységet jobban álcázhassa. A BND megtagadta, hogy válaszoljon a Focus kérdéseire.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív napilap is átvette Újként eladták a régi húst címen az APA hírügynökség tudósítását a magyarországi élelmiszerbotrányról.

Több száz tonna romlott húst új szavatossági dátummal láttak el. S egy osztrák állampolgár is belekeveredett érintett az ügyben.

Az érintett cég egész Európában felvásárolta a lejárt szavatosságú élelmiszert és azt ismét piacra dobta. A felelősöket még keresik. Ezért pénteken az érintett vállalkozás megtagadta az állásfoglalást.

Az a telephely, ahol a lejárt szavatosságú élelmiszert tárolták a M.E.G.A-Trade-Csoport tagja. A csoport osztrák, magyar, izraeli és ukrán tulajdonban található. A M.E.G.A.-Tradet 1996-ban regisztrálta a cégbíróság. A szállítmányokat például az Auchanban, a Tescóban, a Sparban és a Drogeriemarkt üzleteiben dobták piacra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.