Kína nyitott az új amerikai adminisztráció felé

Kína készen áll az együttműködésre az új amerikai adminisztrációval – hangoztatta Hszi Csin-ping kínai államfő szombaton Limában, amikor találkozott Joe Bidennel, az Egyesült Államok januárban távozó elnökével, írja az MTI.

Forrás: MTI2024. 11. 17. 6:10
Hszi Csin-ping kínai elnök Limában, Peruban, 2024. november 16-án.
Hszi Csin-ping kínai elnök Limában, Peruban, 2024. november 16-án. Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az amerikai–kínai megbeszélést az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC) éves találkozójának keretében tartották a perui fővárosban. Hszi Csin-ping az amerikai elnökválasztás eredményére és a januárban hivatalba lépő második Trump-adminisztrációra utalva kijelentette, hogy egy folytonos átmenetet szeretne a két ország kapcsolatában, valamint az együttműködés kiterjesztésének és a nézetkülönbségek kezelésének szándékát hangoztatta. 

Óvott attól, hogy Kína és az Egyesült Államok egymást ellenfélnek tekintse és „ádáz” versenybe bonyolódjon.

Joe Biden az amerikai–kínai viszonyt az egész világot tekintve a legfontosabb szövetségnek és kapcsolatnak nevezte. 

Az, hogy miként viszonyulunk egymáshoz, befolyással van a világ többi részére

– fogalmazott. Kifejtette: a két ország nem engedheti meg magának, hogy versenyük konfliktussá fajuljon, és úgy vélte, az elmúlt négy év bizonyította, hogy ez lehetséges. 

Joe Biden és Hszi Csin-ping találkozója a tervek szerint a két politikus utolsó hivatalos megbeszélése volt. A távozó amerikai elnök együttműködésüket úgy értékelte, hogy a nézeteltérések mellett tárgyalásaik mindig az őszinte és nyitott vitáról szóltak. 

Hszi Csin-ping az APEC-csúcson többször kifejtette véleményét a protekcionista kereskedelempolitikával szemben. 

Limából mindketten Brazíliába utaznak a húsz legfejlettebb ipari ország (G20) tanácskozására. A mostani Joe Biden utolsó elnöki látogatása Peruban és Brazíliában, egyben hivatali ideje alatt az első hivatalos útja Dél-Amerikában. A kínai elnök útja Peruban és Brazíliában is állami szintű látogatásnak számít, az ahhoz illeszkedő külsőségekkel együtt.

Megfigyelők szerint a két vezető eltérő fogadtatása jelzi Dél-Amerika külkereskedelmi súlypontjának eltolódását az Egyesült Államok felől Kína irányában. Peru és Brazília legnagyobb külkereskedelmi partnere a 2022-es adatok szerint Kína volt. 

Az amerikai elnök pénteken, szintén Limában háromoldalú találkozón tárgyalt a dél-koreai elnökkel és a japán miniszterelnökkel. Joe Biden, Jun Szongjol és Isiba Sigeru megbeszélésén a többi között szó volt az Indiai- és csendes-óceáni térség biztonságának fenntartásáról, az Észak-Korea jelentette fenyegetésről, az orosz–észak-koreai katonai együttműködésről, valamint az Oroszországban állomásozó észak-koreai katonák ukrajnai bevetéséről.

Borítókép: Hszi Csin-ping kínai elnök Limában, Peruban, 2024. november 16-án (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.