Tévéadó és munkanélküliség a büdzsében

Újra lesz jövőre televíziós adó, változik az új egyházi szociális intézmények támogatása, és a személyi jövedelemadó egy százalékát parlagfűirtásra is fel lehet majd ajánlani - egyebek mellett erről döntött ma a parlament, amikor a 2007-es költségvetésről szavaztak. Veres János pénzügyminiszter jelezte, hogy jövőre nőni fog a munkanélküliség. • Mikola: Név szerinti szavazást a kórháztörvényről

MNO
2006. 12. 05. 13:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egész délelőtt a szavazógombot nyomkodták a képviselők. A parlament első körben döntött a jövő évi költségvetéshez benyújtott módosító javaslatokról. Azt Veres János pénzügyminiszter sem állította, hogy jobban élünk majd, mint idén. Megelégedett azzal, hogy azt hangoztatta: szakmai és külföldi körökben a kormány úgynevezett Új egyensúly programjának fogadtatása nagyon kedvező. Ebbe illeszkedik a 2007-es költségvetés is, amely megvalósítja a program 2007-es feladatait – fogalmazott egyértelműen a pénzügyminiszter. A büdzsé munkahelyteremtő hatásával kapcsolatos kétségekre reagálva azt mondta: a következő két évben nem növekszik érdemben a foglalkoztatottak száma, legfeljebb 2009-től.

A képviselők 340 módosító és kapcsolódó módosító indítványt nyújtottak be a 2007-es költségvetéshez, ebből 132 módosító és kapcsolódó módosító indítványt támogatott a Pénzügyminisztérium. Ezeket a parlament egyetlen szavazással elfogadta. Sok kormánypárti módosító javaslatot jegyzett Szabó Lajos (MSZP) és Gegesy Ferenc (SZDSZ). Például a Nemzeti Autópálya Zrt. és az Állami Autópálya Kezelő Zrt. eladósodását limitálta a két képviselő. A két társaság együttesen csak 5 milliárd forintig adósodhat el, a pénzügyminiszter, valamint a gazdasági és közlekedési miniszter együttes jóváhagyásával. E felett már a kormány jóváhagyása szükséges. A korlátok addig érvényesek, amíg a társaságok többségi állami tulajdonban vannak.

Tévéadó áprilistól

Ugyancsak ez a két képviselő javasolta, hogy ha egyházi intézmény kezd szociális szolgáltatást nyújtani 2007-ben (ezt hívják új belépőnek), akkor ugyanazt a támogatást kapja, mint ha önkormányzati szervezet végezné a szolgáltatást. Elfogadták azt a javaslatot, amely szerint a személyi jövedelemadó 1 százalékát illegális hulladéklerakók felszámolására is fel lehet ajánlani (például a parlagfű irtása és az erdőtelepítés mellett). Az oktatási tárcához kerül összesen 1,2 milliárdos támogatásával együtt jövőre a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum és a Semmelweis Orvostörténeti Múzeum, Könyvtár és Levéltár.

A televízió üzemben tartási díját a kormány eredeti tervei szerint csak a magánszemélyektől és a közintézményektől vállalta volna át a költségvetés, a cégektől nem. Az idegenforgalmi érdekképviseletek érvei hatására azonban most elfogadták, hogy a szállodáknak csak áprilistól kelljen fizetniük, és akkor is csak a díj 60 százalékát. Ezt az is indokolja, hogy az APEH ennél korábban nem tudja a beszedni a díjat.

Mindössze két ellenzéki módosító indítványt fogadott el a kormánypárti többség és ezen keresztül a parlament. Nógrádi László és Latorcai János (KDNP) javaslatára minden, önhibáján kívül hátrányos helyzetű település kaphat költségvetési segítséget az uniós pályázatokhoz szükséges önrész előteremtésére, és nemcsak a kedvezményezett kistérségekben fekvők. Önrész nélkül ezeknek a települések esélyük sem lenne pályázni. A Fidesz-KDNP javaslatára pedig az önkormányzatok közoktatási támogatását emelték meg kétmilliárd forinttal. Négypárti javaslatra a Magyar Vöröskereszt jövő évi támogatását 120 millió forinttal (tavaly majdnem ennyibe, 111 millióba került a parlament előtti jégpálya) közel a duplájára, 123 millió forintról 243 millió forintra emelték.

Több mint 1600 milliárdos hiány

A módosító indítványok hatására a hiány 3,5 milliárddal magasabb lett, mint amit a kormány eredetileg beterjesztett, a társadalombiztosítási alapok egyenlegei viszont 3,4 milliárd forintot javultak. A 2007. évi központi költségvetés főösszegei így a következők lettek: a bevételi 6.669.491,1 millió forint, a kiadási 8.325.976,7 millió forint, a hiány pedig 1.656.485,6 millió forint.
A társadalombiztosítási alrendszer (a nyugdíj- és az egészségbiztosítási alap együtt) bevételi főösszege 4.202.431,3 millió forint, a kiadása 4.229.931,2 millió forint, míg a hiánya 27.499,9 millió forint lesz jövőre. Ezen belül a nyugdíjalap nullszaldósra tervezik, így a bevétele és a kiadása is 2.561.725 millió forint. Az egészségbiztosítási alap 1.637.746,3 millió forint bevétellel, 1.665.246,2 millió kiadással és 27.499,9 millió hiánnyal megy tovább a költségvetési tárgyaláson.

A módosítások legnagyobb vesztese a minisztériumok közül a GKM, a támogatása 3,4 milliárddal csökkent. Az Egészségügyi Minisztérium támogatása 934 millióval lett kevesebb. Az Oktatási és Kulturális minisztérium 978 millió forinttal, míg a Miniszterelnökség 526 millió forinttal jut több támogatáshoz. A parlament elfogadta a főösszegeket, így most már csak olyan kapcsolódó módosító indítványok nyújthatók be a költségvetéshez, amelyek sem a bevételt, sem a kiadást, sem pedig a hiányt nem érintik.

Hamarabb elévül a parkolási tartozás

A költségvetésen kívül a közlekedési törvénymódosító csomaghoz benyújtott képviselői indítványokról is döntöttek. Szabad demokrata javaslatra a jövőben a parkolási díj- vagy pótdíj-követelést is a szabálytalanság után 60 napon belül köteles a parkolócég postára adni, és a követelés egy év után évül el. Évekkel ezelőtti parkolási ügyekért tehát nem kérhetik majd a pénzt a társaságok. Ugyanez vonatkozik a jogosulatlan úthasználatra, tehát a matrica nélküli autózásra is.

Csaknem egyhangúlag (332 igen szavazattal, egy nem ellenében és kilenc tartózkodás mellett) döntöttek a képviselők az Új Magyarország Fejlesztési Terv végrehajtását felügyelő eseti bizottságról, amely a ciklus végéig, 2010 tavaszáig működhet ellenzéki elnökkel, 6-6 kormánypárti és ellenzéki taggal. A testület felállítását még júniusban kezdeményezte szorgalmazni a Fidesz és a KDNP. A bizottság tagjait várhatóan a jövő héten választják meg.

Emelnék az illetéket is

A kormány ötezerről hatezer forintra emelné az első fokú ingatlan-nyilvántartási eljárásért, a tulajdoni lap másolatokért fizetendő illetéket – derült ki az illetéktörvény vitájában. Gőgös Zoltán földművelésügyi és vidékfejlesztési államtitkár szerint a javaslat garantálja az ingatlan-nyilvántartási rendszer hatékonyabb, színvonalasabb működését.
Czerván György (Fidesz) szerint a javaslat a Gyurcsány-csomagok „édes gyermekének” tekinthető. Hozzátette: ez a javaslat egy újabb sarc a lakosság számára, „nincs másról szó, mint az állami költségvetés hiányának újabb foltozásáról”. Semmi más nem történik, csak a pénzbehajtás – tette hozzá.

(MTI, radio.hu, index)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.