Beindult a Rába-akciócsoport, a Greenpeace már jelentett

Első ülését tartja szerdán az orsztrák-magyar Rába-akciócsoport, amelyet a folyó habzásának ügyében hoztak létre. Megszületett a Greenpeace vizsgálatának eredménye is, ez a feldbachi Boxmark bőrgyárat teszi felelőssé a habzásért. Időközben egy légszennyezettséget mérő állomás is települt Szentgotthárdra, mert itt a legmagasabb a térségben a légzőszervi megbetegedések száma.

MNO
2007. 05. 30. 8:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Rába szennyezése miatt létrehozott magyar-osztrák akciócsoport szerdán tartja első ülését Szentgotthárdon. A Rába-akciócsoport ülését követően Őri István, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium kabinetfőnöke számol be a fejleményekről. A a 12 fős, osztrák és magyar tagokból álló testületet a múlt héten állította fel Fodor Gábor környezetvédelmi miniszter és osztrák kollégája. A csoportnak szeptemberig kell konkrét javaslatokat kidolgoznia.

A Rába vize a szentgotthárdi duzzasztó alatt már 2002 óta rendszeresen habzik. A habzás a folyó osztrák szakaszán is észlelhető, így biztos, hogy a szennyezés onnan származik. A szakértői vélemények szerint a habot a folyó mentén lévő három bőrgyár okozza, amelyek a bőrcserzésnél használt naftalin-szulfonátot engedik a vízbe. Ez az anyag nem bomlik le a gyárak hagyományos, biológiai szennyvíztisztítóiban, a tisztításhoz speciális, drága berendezéseket kellene felszerelni. Az ügyben már hosszabb ideje folyik a huzavona a két ország között.

A Greenpeace vizsgálata a feldbachi bőrgyárat teszi felelőssé

A Greenpeace a Rába habzása miatt felelős feldbachi Boxmark bőrgyár szennyvízcsatornájából vett minták eredményeit ma hozta nyilvánosságra Grazban. A zöldszervezet tájékoztatása szerint több paraméter esetén illegális mértékű szennyezést mutattak ki akkreditált laborok, jóval az osztrák törvények által szabott határértékek fölött.

A szennyvíz „össz-foszfor” tartalma például tízszeresen meghaladta a megengedett értékeket. A lipofil anyagok 2–3-szorosát mérték, a vas és a szerves halogénvegyületek pedig 40–50%-ban lépték túl a határértékeket – közölte a Greenpeace. A naftalin-szulfonátok, amelyeket a habzás legfőbb okozójának tartanak, 5 mg/l koncentrációban voltak jelen a szennyvízben, amely ötször nagyobb, mint az Ausztriában felületaktív anyagokra engedélyezett legmagasabb kibocsátási érték – áll a közleményükben.

„Egyértelmű, hogy a bőrgyár a szennyezés egyik legfőbb okozója” – mondta Herwig Schuster, a Greenpeace kémiai szakértője, majd hozzátette: „a sókibocsátás is döbbenetes, a szennyvíz majdnem olyan sós, mint a tengervíz”. A Greenpeace azonnali intézkedéseket sürget a feldbachi bőrgyárnál. A zöldszervezet követeli, hogy a bőrgyár tíz napon belül értesítse a közvéleményt, milyen konkrét intézkedést tesz annak érdekében, hogy a szennyezést 2007 őszére felszámolja.

A Greenpeace szerint elfogadhatatlan a gyár jelenlegi törvényes státusza. Az 1994-es vízjogi engedély 1999-ben lejárt, és azóta a hatóságok nem döntöttek a gyár újabb engedélykérelméről. 1999-ben egyébként új, a bőrgyárakra nézve szigorúbb szabályozás lépett érvénybe, a feldbachi Boxmark törvényes működésének alapja viszont egy 13 évvel ezelőtti vízjogi engedély, ami elavult és számos súlyos hiányosságot tartalmaz.

Mérik a levegő szennyezettségét Szentgotthárdon

Immissziómérő állomást telepítettek Szentgotthárdon, mivel a térségben magasabb a légzőszervi betegségben elhalálozottak aránya, mint másutt.

A szentgotthárdi kistérségben a légzőszervi betegségek miatt bekövetkezett halálozás aránya magasabb, mint másutt, ez derült ki az ÁNTSZ körmendi, őriszentpéteri, szentgotthárdi és vasvári városi intézetének Szabóné Vincze Klára népegészségügyi felügyelő által összeállított dolgozatából, amely a halálozási viszonyok elemzését tartalmazta a statisztikai kistérségekben. Ráadásul nincs adat a város levegőminőségére, holott a várostól északi, északnyugati irányban ipari park üzemel, Szentgotthárd-Rábafüzesen pedig határállomás működik jelentős átmenő forgalommal. A tanulmány felvetette, hogy indokolt lenne egy immissziómérő állomás telepítése a városba. Ezt a képviselő-testület kezdeményezte is.

A mérőállomást nemrég telepítették a szentgotthárdi Széchenyi István Általános Iskola területére.

Mint ismeretes, az osztrákok egy szemétégetőt építenének az ipari parkba, ami tovább szennyezné a határszéli város levegőjét.

(mti, vasnepe.hu, MNO)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.