Bencze Izabella: Kinek az érdeke az állami vagyon széthordása?

MNO
2007. 05. 24. 9:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bencze Izabella: De van más gond is: az államot ezentúl nem egy állami szervezet, hanem egy részvénytársaság fogja képviselni. Külföldön is. Ez a tény önmagában is vagy nevetséges, vagy siralmas. Olaszországban az ilyen típusú szervezet a köztársasági elnök alá rendelt, nagy tekintélyű kormányhivatal. Megjegyzem: gyönyörűek is a műemlékeik. Mert ne felejtsük el, az új szervezet alapvető feladata olyan kincsek megőrzéséről való gondoskodás, mint a műemlékeink, műkincseink, termőföldjeink, erdeink, természetvédelmi területeink és a nemzetgazdaság érdekében stratégiainak minősített, állami tulajdonú társasági részesedéseink, mivel a privatizáció befejeződött. Ezt a tényt a törvény bevezetője is rögzíti. A részvénytársaság jellemzője, hogy a saját bevételeiből él. Vajon miből lesz bevétele az új társaságnak? Másból nem lehet, mint a maradék vagyon, a miniszteriális épületek, egyetemi, kórházi épületek, stratégiai részesedések vég nélküli értékesítéséből. A kormány és főként a miniszterelnök közvetett irányítása szerint. Még egy adalék: a tartósan állami tulajdonban tartandó (stratégiai jelentőségű) társaságok, főként részvényekben testet öltő társasági részesedések száma 2002 májusában 160 db volt. Mára ezek száma 69-re csökkent, az új törvényjavaslat 41-et nevesít. A többit már eladta a kormány, illetve a közeljövőben fogja eladni. Az államháztartási hiány mégis soha nem látott méreteket ölt.
Mégis kinek az érdeke mindez?

(Magyar Nemzet, 2007. május 24.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.