„A testület decemberben hatvanszázalékos emelést fogadott el, ami a téli hónapokban 120 százalékos emelésként jelentkezett a lakóknál. Ennek hatására februárban visszamenőleg 25 százalékkal enyhítettünk a lakossági távhődíjon, és rendkívüli felmondással elbocsátottuk a szolgáltató igazgatóját„ – emlékeztetett az ügy előzményeire Horváthy Lóránt.
Az önkormányzat akkor kihirdette, hogy június végén a tényleges adatok alapján elszámolnak a fogyasztókkal, majd szakértői vizsgálattal megállapítják a végleges távhőárat. Az árcsökkentést javasló szakvélemény a tatai távfűtőrendszer műszaki helyzetéről megállapította, hogy a bevitt energiának csak 52–57 százaléka hasznosul a lakásokban.
Horváthy Lóránt elmondta, a városban 1824 lakásban van távfűtés, a hőt faapríték és gáz elégetésével nyerik. Tatán a nyersanyagok magas ára és a kis lakásszám miatt korábban is magasabb volt a távhő ára, mint a környező településeken. A hálózati veszteség egyik oka, hogy a várost két egymástól távoli hőközpontból fűtik, a térszint alatti vezetékek pedig gyakran vízben állnak.
Az alpolgármester szerint az önkormányzatnak ebben a ciklusban megoldást kell találni a távfűtőrendszer jövőjére. A tervek között külső tőke bevonása és a tömbök egyedi fűtésének megoldása egyaránt szerepel a lehetőségek között. „Reális esélyt látunk a meglévő távhőrendszer versenyképes átalakítására, a szolgáltatás egyben tartására” – tette hozzá Horváthy Lóránt.
A Tatai Távhő Kft. éves forgalma meghaladja a 400 millió forintot, a be nem fizetett fűtésszámlák összege eléri a 36 milliót.
(MTI)
Újságírót raboltak el az ukrán sorozótisztek
