Hegedűs: A gyurcsányi út a kínai reformdiktatúra útja

A gyurcsányi út a kínai reformdiktatúra útja - véli Hegedűs Zsuzsa. A tizennyolc éve Párizs és Budapest között ingázó, harminc éve az alternatív társadalmi mozgalmak kutatásával foglalkozó szociológus szerint jó esélye van a tömeges kormányellenes megmozdulásoknak.

MNO
2007. 05. 24. 16:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szociológusa a Heti Válasznak adott interjújában úgy nyilatkozott, hogy akár az 1991-es taxisblokád idején, most is esély van arra, hogy egy aktív kisebbség maga mellé állítsa a többséget. Ennek első jelei lehetnek a szakszervezetek már lezajlott, és a diákok tervezett tüntetései a megszorítások ellen. Hegedűs eloszlatta azt a mítoszt, mely szerint annak idején az SZDSZ állt volna a taxissztrájk mögött, de azt megjegyezte, hogy a párt azt tette, amit egy ellenzéki párt tehet: meglovagolta az elégedetlenséget. Akárcsak most a Fidesz a Jó reggelt, Magyarország kiáltvánnyal – tette hozzá.

A szakember szerint Gyurcsánynak le kellett volna mondania miután kiderült, hogy nem mondott igazat a költségvetési hiányt illetően. „Kádárnak nem kellett megkérdeznie az embereket, el akarják-e adósítani az országot. Demokráciában viszont kötelező. Márpedig nem kérdezték meg a nyugdíjasokat, akarnak-e tizenharmadik havi juttatást ilyen áron. Nemet mondtak volna. Mind megtapasztalták, hogy a nyolcvanas évek eladósodásának milyen következménye lett: 1990 és 1994 között majd felére csökkent az életszínvonal” – vélekedett Hegedűs.

Az akkori helyzetről szólva a szociológus úgy vélekedett, hogy a magyar társadalom már akkor is a hazugságot büntette. „A Bokros-csomag is azért lehetett legitim, mert a társadalom már szankcionálta azokat, akik eladósították – leváltotta a korábbi rendszert. Ezért az emberek el tudták fogadni, hogy meg kell húzni a nadrágszíjat. Bokrosnak nem a saját sarát kellett eltakarítania – Gyurcsánynak viszont igen. Ő nem számolt el az elmúlt négy évről, így árasztja el megszorító csomagokkal az országot. Olyan, mint a férj, aki miután eljátszotta a felesége hozományát, hazamegy, és az asszonytól még a kosztpénzt is elkéri a másnapi taxiszámlájára” – nyilatkozta Hegedűs, aki tagja volt a Medgyessy Péter által létrehozott demográfiai bizottságnak, ám miután látta, hogy csak szlogenek lesznek a tervekből, ott is hagyta. Mint francia-magyar kettős állampolgár, felszólalt a határon túli magyarok hasonló státusának megadása érdekében is.

De arra is nyíltan szólt, hogy a „a szoclib közgazdászok – tisztelet a kivételnek – elmulasztották felhívni az ország figyelmét arra, hogy Gyurcsány hazudik az ország állapotáról. Védhetetlen mulasztás volt szó nélkül hagyni a miniszterelnök végtelen cinizmusát. Magyarországon ugyanis ma már nem is a latin-amerikai, hanem a harmadik világbelihez hasonlatos társadalmi szerkezet van kialakulóban. Amint Kovács Ilona tanulmánya megmutatta, néhány száz milliárdos birtokolja a jövedelem harminc százalékát. A baj az, hogy belőlük három is jutott a kormányba, amely baloldalinak nevezi magát. Egy magamfajta zöld baloldalinak ez épp olyan, mint egy kereszténynek a szentségtörés. Ráadásul a modern demokrácia azért született, hogy a tőke hatalmát a köz hatalma korlátozni tudja. Ez a nagytőkés csoport viszont a saját érdekeit képviseli, és azóta, hogy megszerezte a politikai hatalmat is, nem alszom nyugodtan.”

Arra a kérdésre, hogy miért érdekli mindez, hiszen Franciaországban él és ott is fizet adót, a szocilógus azt válaszolta, hogy az ő adójából fizetik Gyurcsány techno- és biopoliszos terveit. „Amikor kiderült, hogy még a pénzek elosztása is egy, a parlamenttől független milliárdos kezébe került, azt hittem, rosszul hallok. Hogy a miniszterelnök saját hatáskörbe vonja az ország fejlesztésére szánt összes forrást: ez csak diktatúrában lehetséges. Kommunista, fasiszta, valamint a kínai típusú reformdiktatúrában, ahol a tőke szabadságát a társadalom szabadságvesztésével biztosítják” – fogalmazott meglehetős élesen Hegedűs, aki azt azért elismerte, ha valóban ilyen társadalomban élnénk, ő sem nyilatkozhatná a fentieket.

„Abban a kérdésben viszont, hogy tovább csúszunk-e a harmadik világ felé, vagy a lenti kezdeményezéseket támogató társadalmi felzárkóztatás lesz a prioritás, ma nem a magyar társadalom, még csak nem is a parlament kezében van a döntés, hanem a miniszterelnök és barátai markában. Arra a kérdésre, hogy merre tovább, Magyarország?, egyetlen válaszuk van, és úgy tesznek, mintha kizárólag ez lenne az ésszerű döntés: a gazdaság versenyképességének növelése. Magyarán, a társadalom van a gazdaságért. Ez bizony a kínai reformdiktatúra krédója” – tartotta fenn állítását a szociológus.

(vg.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.