Parragh László elmondta: ennek egyik lényeges eleme, hogy olyan értéktermelés valósuljon meg, amelynek eredményét el lehet osztani, és ebben a folyamatban a hazai vállalkozókra kell építeni.
A kamara küldöttgyűlésén részt vett és felszólalt Jevgenyij Makszimovics Primakov, az Oroszországi Föderáció Kereskedelmi és Iparkamarájának elnöke, volt miniszterelnök, aki beszédében nagy jelentőséget tulajdonított a két ország közötti kereskedelmi és gazdasági együttműködésnek.
A küldöttgyűlésen a két kamara elnöke együttműködési megállapodást írt alá, amelyben szerepel, hogy különös figyelmet szentelnek a két ország gazdasági szereplői közötti kölcsönösen előnyös kereskedelmi, gazdasági és tudományos-technikai kapcsolatok bővítésének.
Reformbarkácsolás
Az MKIK-küldöttgyűlésén Parragh László beszámolójában elmondta, hogy a kamara az elmúlt évben is rendszeresen megfogalmazta szakmai véleményét. Ezekben egyebek között jelezte, hogy az országgyűlési választásokban megfogalmazott ígéretek betartása nem lehetséges, az államháztartási hiány 10 százalék lesz. A kamarák aláírásával még a tavalyi országgyűlési választások eredményének bejelentése előtt megjelentették azt a kiáltványt, amelyben érdemi strukturális reformokat sürgettek. Ehelyett azt látják, hogy a jelenlegi reformok nincsenek előkészítve, „reformbarkácsolás folyik„.
Az MKIK hangot adott véleményének, miszerint a konvergenciaprogram lehűti a gazdaságot, csökkennek a beruházások. Azzal, hogy a konvergenciaprogram 630 milliárd forintot von ki gazdaságból, a magyar gazdaság verseny- és beruházóképessége sérül, és olyan terhek jelennek meg, amelyek nincsenek a környező országokban. Parragh László megismételte korábbi véleményüket, hogy az Új Magyarország Fejlesztési Terv és a konvergenciaprogram hatása kioltja egymást. Az adóemelés súlyos károkat okozott a kis- és középvállalkozásoknak, amelyek érdekérvényesítő ereje kisebb a nagy cégekénél.
Primakov: át kell térni a modernebb együttműködési formákra
Jevgenyij Makszimovics Primakov a küldöttgyűlésen elmondta, hogy az orosz kereskedelmi kamara jelentősége növekszik, 173 területi kamara tartozik hozzájuk a gazdaság különböző ágazataiból, és 24 szakmai bizottságot működtetnek. Az orosz közigazgatási reform keretében egyre több feladat tartozik hozzájuk, egyebek között részt vesznek a gazdasági törvények előkészítésében. Az orosz kamara elnöke hangsúlyozta, hogy Magyarország jelentős gazdasági partnere Oroszországnak. Utalt arra, hogy a múlt évben a gazdasági és kereskedelmi forgalom a két ország között 33 százalékkal bővült, és az árucsere értéke meghaladta a 8 milliárd dollárt. A küldöttgyűlést követően Primakov újságírói kérdésre válaszolva elmondta, hogy a két ország kapcsolatában nyitott kérdés az orosz export egyoldalú jellege és a kereskedelmi egyenleg ugyancsak egyoldalú volta. Ezekre a kérdésekre közös megoldást kell keresni. A hagyományos kereskedelmi kapcsolatok mellett át kell térni a modernebb együttműködési formákra és erősíteni kell a régiók között kapcsolatokat – mutatott rá az orosz kamarai elnök.
Reformbarkácsolás
Az MKIK-küldöttgyűlésén Parragh László beszámolójában elmondta, hogy a kamara az elmúlt évben is rendszeresen megfogalmazta szakmai véleményét. Ezekben egyebek között jelezte, hogy az országgyűlési választásokban megfogalmazott ígéretek betartása nem lehetséges, az államháztartási hiány 10 százalék lesz. A kamarák aláírásával még a tavalyi országgyűlési választások eredményének bejelentése előtt megjelentették azt a kiáltványt, amelyben érdemi strukturális reformokat sürgettek. Ehelyett azt látják, hogy a jelenlegi reformok nincsenek előkészítve, „reformbarkácsolás folyik”.
(MTI)
Magyar Péteréknek üzentek a gazdák + videó
