Répássy Róbert, a bizottság fideszes alelnöke ugyanakkor kijelentette: azért nem támogatják a jelölt kinevezését, mert alkalmatlan a rendészeti feladatokra, hiányzik a rendőrségnél kialakult válsághelyzet orvoslásához szükséges felkészültsége.
„Nem hisszük el, hogy nemet tud mondani Gyurcsány Ferencnek„, ha a rendőrséget érintő politikai nyomásgyakorlásra kerül sor – jegyezte meg Répássy Róbert.
Takács – aki nemrég még az ombudsman általános helyettese volt – bizottsági meghallgatásán úgy fogalmazott: én nemcsak a kormányon kívül, de a kormányon belül is az alkotmányosság őre leszek.
Takács szerint nincs válságban a magyar rendőrség, de vannak kedvezőtlen jelek.
„Nem osztom azoknak az álláspontját, akik azt gondolják, hogy a rendészeti szervek, a rendőrség általános válságban lenne, amely miatt a harangokat meg kellene kongatni. Kétségkívül vannak kedvezőtlen jelek, amelyeket határozott intézkedésekkel elsősorban a rendőrség belső személyi vezetése útján kell megoldani. A rendőrségi vezetők dolga az, hogy olyan utasítási rendszer és olyan ellenőrzési rendszer működjön, hogy a feladatok világosak, egyértelműek legyenek. Az is egyértelmű legyen, hogy aki jogsértést követett el, az következmények nélkül nem maradhat” – fejtette ki Takács.
A miniszterjelölt elmondta: egyeztetéseket kezd a gyülekezési törvény módosításáról, ugyanakkor egy új alkotmányt nem tart időszerűnek.
Takács Albert hangsúlyozta, hogy hivatalba lépése másnapján hozzákezd egy jogszabálytervezet megalkotásához, amely megoldaná a rendőrök nyugdíjazási problémáit. A jelenlegi szabályozás szerint ugyanis december 31-e után kedvezőtlenebb feltételekkel mehetnek a rendőrök nyugdíjba. A miniszterjelölt elképzelései szerint az új jogszabály garantálná a jelenleg szolgálatban lévőknek, hogy a december 31-e előtti feltételekkel mehetnek el nyugdíjba később is, amennyiben továbbra is a szolgálatban maradnak. Amennyiben pedig később a jelenleginél is kedvezőbb feltételek alakulnak ki, akkor természetesen azt is választahatják a rendőrök.
Takács szerint Magyarország képes csatlakozni a schengeni határokhoz 2008. január 1-jén. A leendő tárcavezető szerint ehhez szükség lesz a rendőrség és a határőrség minél hamarabbi összevonására, ami azonban „nem járhat tudás és tapasztalat elvesztésével, és nem presztízs, hanem szigorúan szakmai elvek és érdekek alapján kell történnie„.
A miniszterjelölt hozzátette: az Igazságügyi és Rendészeti Minisztériumon belül a jövőben a rendészetre szeretne nagyobb hangsúlyt fektetni, és szeretne szakértők segítségével világos pályaképet és karrierlehetőséget alkotni a rendőrség számára.
A jogalkotáson belül egyértelműen az uniós jogharmonizációt nevezte meg egyik legfontosabb feladatának Takács, aki szerint ebben elődje, Petrétei József is kiváló munkát végzet,t és neki kisebb módosításokkal ezt kell folytatnia.
(MTI, HírTV)
Globál Nógrádi Györggyel – Fellázadtak Brüsszel ellen az európaiak
