Lovas István: Ami, mondta Gulyás Balázs, távolról sem jelenti azt, hogy ne látott volna át a szitán: tökéletesen tisztában volt mindenki értékével és a helyzetekkel. „Nem lehetett átejteni.” Ugyanakkor megvolt benne az a csak a legnagyobb lelkekben meglévő nemes tulajdonság, hogy még a ráción is felül tudott emelkedni, amikor embereket kellett kihúzni a bajból, amikor emberi sorsokat kellett rendbe hozni. „Tudta – magyarázta az agykutató –, hogy még azok is, akik az első pillanatban azt hiszik, »jól átvertük az öreget«, előbb-utóbb az ő követői és tisztelői lesznek.”
Muzslay páter e sorok írójának még márciusban hosszabban beszélt a gazdaság és erkölcs kapcsolatáról írt könyvéről. Ekkor adta át A tarisznyás című önéletrajzi könyvét, amelyet szülőfaluja és diákjai emlékének ajánlott. Ebben gyermekkora Bajótjáról ezt írja: „Milyen szép is volt a vasárnap! Mindenki készült rá. Szombat délután csendes volt a határ. Csak a csősz meg a hörcsög vigyázott rá. A férfinép a portát tette rendbe, és az utcát söpörte. A lányok a házat takarították, és vasalták az ünnepi ruhát. Az asszonyok meg jól megmosták a csemetéket.”
Ez a világ visszavonhatatlanul elmúlt, de azok, akiknek könyvét szánta, tovább viszik az általa létrehozott intézményeket és nem felejtik el azt a tanítását sem, hogy értékeket – még a gazdasági értékeket sem – nem számításból, hanem az értékekért kell képviselni, a köz java és üdve érdekében.
(Magyar Nemzet, 2007. május 24.)
Jogi kiskapun át özönlenek afgánok az Egyesült Királyságba
