Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív német napilapban Robert von Lucius A tenger a sorsuk című cikkében foglalkozik a Bréma hanyatlásával. Az írás apropója, hogy a legkisebb német tartományban május 13-án választanak új képviselő-testületet.
Egykor a hajógyártás volt az alapja Bremerhaven jólétének. A 66 kilométerrel Brémától északra fekvő várost Johan Smidt polgármester 1827-ben alapította. (A két város együtt alkotja Bréma tartományt – A Szerk.) A hajóipar hanyatlásával kezdődött Bremerhaven gazdasági és szociális lecsúszása. Bár az elmúlt két évben elkezdődött a gazdasági helyzet javulása, azonban ez még nem tükröződik a polgárok hangulatában és a statisztikákban. Az ingatlanárak tovább hanyatlanak, még az olcsó és nagy alapterületű lakásokra sincs kereslet. Egy évtizeden belül minden negyedik emeletes ház felesleges lesz, építési vállalkozók egész lakótömböket bontanak el.
Bremerhaven zsugorodik, méghozzá olyan tempóban, ahogyan csak az északkelet-németországi városok teszik. Az SPD-ből és a CDU-ból álló, a várost kormányzó brémai szenátus becslései szerint a hanyatlás állandósul. Míg 1993-ban még 131000-en laktak Bremerhavenben, addig mára már csak 116 000-en, és 2020-ra a lakosság szám 102 000-re csökken. Bremerhaven hasonló strukturális válságban található, mint a Ruhr-vidék, melynek jóléte a széntől és az acéltól, tehát egy-két területtől függött. Nem véletlen, hogy majdnem minden ötödik lakos munkanélküli.
A gazdasági válságnak is betudható a helyiek különös választási viselkedése. Ha a radikális Német Népi Unió (DVU), mint eddig, most is bejut a városi parlamentbe, az kizárólag Bremerhavennek lesz köszönhető. A városállam választójogának különlegessége, hogy elegendő a két városból álló városállam egyikében elérni az öt százalékot. Ezért ülhetett a tanácsban a DVU képviselője éppen úgy, mint a liberálisoké. Bremerhaven önkormányzatában a DVU-nak négy képviselője van.
A strukturális válság világos vesztese az SPD, a párt támogatottsága 1983 és 2003 között egész Brémában 8 százalékkal csökkent. A zuhanás még drámaibb volt Bremerhavenben, ahol elérte a 15 százalékot. A szociáldemokraták hanyatlásának haszonélvezője a radikális jobboldal volt, a DVU négy évvel ezelőtt elérte a 7,1 százalékot.
Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív bécsi napilapban Susanne Bastaroli Közel-Kelet: EU képviselők megtörik a Hamász bojkottot című cikkében ismerteti több baloldali EP-képviselő akcióját.
- Ez a bojkott csak totális káoszt okoz – mondta Hannes Swoboda (SPÖ). A szocialista politikus a lapnak adott nyilatkozatában annak a meggyőződésének adott hangot, hogy helyes döntés volt felkeresni a Közel-Keletet. Közösen több EP-képviselővel, közte Johannes Voggenhuberrel (zöldek), a hét elején Ramallahban több Hamasz miniszterrel találkozott, tudomást sem véve a nemzetközi bojkottról.
EU kormányok és a bizottság mindaddig nem hajlandó a Hamasz kormánytagjaival találkozni, amíg nem ismerik el Izrael létezéshez való jogát.
- Beszélnünk kell ezekkel az emberekkel. Ennek nincs alternatívája – fogalmazott Swoboda. A palesztin nemzeti egységkormány kudarca csak anarchiához vezetne, és a térség végleg az erőszakba süllyedne. Ez Izraelnek is kárt okozna. Swoboda éppen ezért a palesztin kormány elleni EU pénzügyi embargó felfüggesztését követelte.
Hasonlóan békülékeny hangot ütött meg a zöldek képviselője, Voggenhuber, aki Iszmail Haniyeh-vel, a palesztin miniszterelnökkel találkozott.
- Ez a kormány vélhetően a békés megoldás utolsó esélye. Ha megbukik, akkor minden felrobban – mondta.
Állítása szerint a Hamász egy része igenis hajlandó lenne gesztusokat tenni az EU irányába, mivel nekik szükségük van az elismerésre és pénzre. Ugyanakkor Haniyeh-vel szemben a zöldpárti képviselő szkepszisének adott hangot:
- Az ő számára az lenne a legnagyobb esély, ha ez a palesztin kormány kudarcot vallana. Ennek azonban nem szabad bekövetkeznie.
Swoboda és Voggenhuber ugyanakkor azt is követelte, hogy az EU-nak növelnie kell az Izraelre gyakorolt nyomását is. Összességében az uniós bizottságnak és a tanácsnak boldognak kellene lennie, hogy mi megmozdultunk – fogalmazott Swoboda. Az SPÖ politikus szerint az EU tanácsban jóval több tag támogatja a Hamász elleni bojkott feloldását, mint akik veszik a bátorságot, hogy kimondják ezt. A washingtoni nyomás nélkül ebben a kérdésben már jóval tovább lennének.
A német uniós elnökség és az uniós bizottság feltűnően visszafogottan reagált a képviselők utazására. A Hamász bojkott változatlanul fennmarad – fogalmazott egy bizottsági szóvivő. Az Európai Parlament külpolitikai kérdésekben nem számít az unió hivatalos képviseletének.
Lelepleződött Magyar Péter valódi arca, amit el akart titkolni