A házelnök szerint több energiát kell fordítani a kisebbségek kérdésére, hiszen ez a probléma jelenleg sokszor nem szerepel az elsődleges kérdések között.
Szili Katalin felszólalásában hangsúlyozta: a továbbiakban is kiemelt kérdéseként kezeli a magyar kisebbségek képviseletét az Országgyűlésben.
Az MTI-nek a konferencián nyilatkozó szakértők szerint fordulóponthoz érkezett az Európai Unió a kisebbségek jogainak elismerésében. Abban Köles Sándor, a Nemzetközi Demokratikus Átalakulásért Központ programigazgatója és Vizi Balázs, az MTA Etnikai-nemzeti Kisebbségkutató Intézetének munkatársa is egyetértett, hogy a kisebbségi problémák hamarosan konkrét döntésekre kényszerítik az európai vezetőket.
Az Európai Uniót többfajta feszültség terheli napjainkban: egyrészt a bevándorlók Nyugat-Európában, másrészt a 2004-ben csatlakozott országok nemzeti kisebbségei, valamint a legújabb tagállamok csatlakozásával a közösségbe kerülő nagyszámú roma kisebbség ügye – tették hozzá a szakértők.
Vizi Balázs azt is kiemelte: feszültséget kelt az is az unióban, hogy mást értenek a nyugat- és kelet-európaiak a kisebbség fogalmán: a régi tagállamok a bevándorlókat, az újak a nemzeti etnikumokat. Mára egyértelművé vált, hogy a csatlakozás nem oldotta meg a kisebbségek kérdését a régióban – tette hozzá.
Az MTA kutatója közösségi döntést sürgetett a kisebbségek védelmének ügyében, az EU joganyagában ugyanis napjainkban „egy betű sincs” a kisebbségek jogáról. Ha az Európai Unió szintjén nem ismerjük el az etnikumok jogait, akkor a nemzeti kormányoktól sem lehet elvárni azt, hogy betartsák azokat – mondta Vizi Balázs.
A közös európai állásfoglalást a tagállamok érdekei hátráltatják, igaz némi változás már elindult az EU-ban: a kudarcot vallott alkotmányos szerződés tervezetébe bekerült a kisebbségek védelme, kérdés azonban, hogy az új változatban is szerepel-e majd – jegyezte meg a szakértő.
Köles Sándor szerint az Európai Unió nincs felkészülve a kisebbségek problémájára. A kérdésben Nyugat-Európának is van mit tanulnia a keleti szomszédoktól, annál is inkább, mert a probléma általánossá kezd válni az EU-ban – mutatott rá a Nemzetközi Demokratikus Átalakulásért Központ programigazgatója.
A programigazgató kiemelte: a központ Kisebbségek átalakulásban című projektjében szakpolitikai ajánlásokat dolgoznak ki, amelyeket eljuttatnak a programban részt vevő államok vezetőinek, valamint a témával foglalkozó uniós döntéshozóknak.
A Kisebbségek átalakulásban című projekt legfőbb célja, hogy bemutassa a nemzeti kisebbségek szerepét a demokratikus átalakulásban Dél-, Közép- és Kelet-Európában. A program keretében három regionális munkacsoport dolgozta ki az ajánlásokat. A szakértők összehasonlították egyebek mellett a kisebbségi jogokat és az intézményrendszert a különböző országokban.
MTI
Jogi kiskapun át özönlenek afgánok az Egyesült Királyságba
