– Az embereknek felkínálták a lehetőséget a szavazásra, de ők nem éltek ezzel a jogukkal – mondta a Népszava pénteki számában megjelent interjújában Fodor Gábor környezetvédelmi miniszter, majd hozzátette, hogy a tubesi telepítés így jogszerű.
A szabad demokrata miniszter arra a kérdésre válaszolva, hogy kell-e nekünk NATO-radar egy nagyváros szomszédságában, felidézte: ő azok közé tartozott, akik ellenezték, hogy a radar a Zengőn épüljön meg, ehhez azonban hozzátette, hogy a Tubesnél más a helyzet.
A múlt héten voksolt a pécsi közgyűlés a radarról, és annak ellenére nem szavazta meg a változtatási tilalmat a Tubesre, hogy az SZDSZ képviselői megígérték, igent mondanak a kezdeményezésre. Ezzel az önkormányzat a beterjesztők reményei szerint megakadályozhatta volna a sokat támadott NATO-radarállomás felépítését.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök 2005 novemberében jelentette be, hogy a Pécs melletti Tubesre javasolja telepíteni az eredetileg a Zengőre tervezett radart, amelynek felépítése a civil ellenállás miatt meghiúsult. Pécsi civil szervezetek tavaly népszavazást kezdeményeztek, de az idén márciusban megtartott referendum érvénytelen lett. A kormány ezt követően úgy döntött: a Tubesen épül meg a lokátor.
(mti)
Már nem telik nyaralásra a magyaroknak?
