Miről egyeztettek? – Másképpen emlékszik Gál J. és Eörsi is

Nem egészségügyi egyeztetést tartottak, hanem az elmúlt egy év szakmai-politikai tapasztalatait értékelték kedden este a koalíciós pártok – mondta Gál J. Zoltán. Szavainak ellentmond az SZDSZ frakcióvezetője, aki arról szólt, hogy a megoldandó kérdések közül az első és a legfontosabb az egészségügy, éppen ezért hosszan beszéltek a rendszer átalakításáról. Szijjártó Péter szerdán úgy reagált : a kormány vegye észre a káoszt, amit az egészségügyben okozott.

MNO
2007. 06. 06. 13:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kedd esti, éjszakába nyúló koalíciós hírzárlatot a miniszterelnök államtitkára törte meg szerdán délelőtt, aki elmondta: a koalíció közös célja, hogy a reformkormányzás eredményei mielőbb érzékelhetőek legyenek a hétköznapokban is. Nem egészségügyi egyeztetést tartottak, hanem az elmúlt egy év szakmai-politikai tapasztalatait értékelték – jelentette ki Gál J. Zoltán. Mint fogalmazott, „lépéseket tettünk egymás felé annak kimondásával, hogy a koalíciós együttműködés megerősítése, a koalíció sikeres kormányzása közös ügy, közös felelősség és közös érdek, valamint a koalíciós pártok sikere a sikeres reformkormányzáson múlik, amit folytatni kell a fenntarthatóság, a minőség és az igazságosság biztosítása érdekében„.

– Azt is rögzítették, hogy a már megtett lépések eredményeire építve továbblépésre van szükség az egészségügy, az adórendszer, az oktatás, a nyugdíjrendszer, a közigazgatás, a foglalkoztatás, a közpénzügyek területén – hangsúlyozta az államtitkár. Gál J. elmondta: a koalíciós pártok vezetői az elmúlt egy év munkáját értékelve megállapították: a kormány első évében nemcsak döntéseinek számát, de azok tartalmát, a gazdasági-társadalmi viszonyokra gyakorolt hatását tekintve is a rendszerváltozás óta a legátfogóbb modernizációs programot indította el, és eddigi lépései fenntartható egyensúlyi pályára állították a gazdaságot, ami megteremti a növekedés, illetve a fejlesztés feltételeit.

A koalíció vezetői úgy látják, hogy az igazságtalanságokra és a kiváltságokra alapozott status quót a kormány elkezdte megváltoztatni az egészségügyben, a köz- és felsőoktatásban, a közigazgatás területén, a szociális és munkaügyi ellátásokban vagy a nyugdíjrendszerben. A koalíciós pártok vezetői egyetértenek abban, hogy az indulást megfontolt és határozott folytatásnak kell követnie. Az eddig meghozott döntések eredményeire alapozva a kormány két váltást készít elő a következő hetekben.

„Célunk, hogy a gazdaságpolitikában az egyensúlyi intézkedések eredményeire alapozva a kiigazítás időszakát a növekedés időszaka váltsa fel 2009-ig, a társadalompolitikában pedig a fenntarthatóság szempontjainak további érvényesítésével a minőségi ellátás és az igazságosság szempontjainak érvényesítését tartjuk fontosnak a folytatódó reformkormányzásban” – hangoztatta. A koalíciós pártok vezetői megállapodtak abban is, hogy a következő napokban közösen áttekintik a kormányzás azon területeit, ahol továbblépésre, változtatásra van szükség a növekedés és a minőség feltételeinek megteremtése érdekében. Gál J. szerint ennek alapján a koalíciós pártok célja, hogy a nyár végére javaslatok sorát tegyék le az Országgyűlés asztalára az őszi ülésszakra. A koalíciós pártok a jövőben is ahhoz tartják magukat, hogy vitáikat egymás között rendezik, a közvéleményt a belső viták nyomán kialakult megoldási javaslataikkal kívánják megismertetni – szögezte le.

Szijjártó: Összeomolhat az ellátórendszer

A Fidesz elfogadhatatlannak és elképesztőnek tartja, hogy a kormánypártok az egészségügy jelenlegi helyzetében a több-biztosítós rendszer bevezetésével foglalkoznak – jelentette ki az ellenzéki párt szóvivője szerdai budapesti sajtótájékoztatóján, az előző napi koalíciós egyeztetés kapcsán. Szijjártó Péter szerint a kormánypártok azzal, hogy nem nyilatkoznak hosszú éjszakai egyeztetések után, és lebegtetnek bizonyos kérdéseket, csak tovább növelik az egészségügyben kialakult bizonytalanságot, fejetlenséget, és ha így megy tovább, akkor az könnyen tragédiákhoz, sőt az ellátórendszer összeomlásához vezethet.

Mint Szijjártó fogalmazott: elfogadhatatlannak tartjuk, hogy miközben nap mint nap betegek élete kerül veszélybe, és a kórházak nem tudják elvégezni a szükséges műtéteket, a kormánypártok „hatalmi játszmák tárgyává teszik az egészségügyet„. Szerinte elképesztő, hogy miután „szétverték” az egészségügyet, most a kormánypártok azon „marakodnak„, miként vezessék be a több-biztosítós modellt, hogyan tegyék rá a kezüket a mindannyiunk befizetéseit tartalmazó egészségbiztosítási kasszára.

A Fidesz úgy látja, a helyes magatartás az lenne a kormány részéről, ha végre hagynák a több-biztosítós modellt, „felülemelkednének a pénzéhségükön”, hazaküldenék aholland szakértőt, és végre észrevennék a káoszt, amit okoztak az egészségügyben. Szijjártó Péter hangsúlyozta: a kormány alapvető zavarokat, működési bizonytalanságokat okozott az egészségügyben, hiszen hosszú várólisták alakultak ki, amelyeken pénzért lehet előrébb jutni, veszélybe sodródott a koraszülött-ellátás, a nőket szülés után egy nappal hazaküldik a kórházból, sokszor pedig a minisztérium, a hatóságok és a kórházak sem tudják, hová kell irányítani a betegeket. Ebben a helyzetben felelőtlen magatartásról tanúskodik, hogy a kormánypártok azon vitáznak, hogyan tegyék magánbiztosítók profitjává az egészségügyi befizetéseket.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.