Vizitdíj, tandíj, kórházi napidíj: lehet népszavazás!

Az Alkotmánybíróság (Ab) megsemmisítette az OVB-nek a vizitdíj, a kórházi napidíj, valamint a képzési hozzájárulásra vonatkozó népszavazási kezdeményezések aláírásgyűjtő ívének hitelesítését megtagadó határozatát. Az Ab álláspontja szerint mind a három, a Fidesz-KDNP népszavazási kezdeményezésének részét képező témakörben kiírható a referendum. "Az OVB-t nem kötelezheti egy bizonyos döntés meghozatalára az Alkotmánybíróság sem" – replikázik Halmai Gábor OVB-tag. A parlamenti pártok tudomásul vették az Ab döntését.

MNO
2007. 06. 05. 10:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fidesz-KDNP három, a vizitdíjra, a kórházi napidíjra és a képzési hozzájárulásra vonatkozó népszavazási kezdeményezésével kapcsolatban Bihari Mihály kifejtette: ezeket a határozatokat illetően új eljárásra kötelezte a testület az OVB-t. Úgy fogalmazott: jelentős eleme a döntésnek, hogy az indokolásba belevette az Ab, hogy a testület döntése mindenkire kötelező, akármilyen hatáskörben hoz döntést. Vagyis az Ab előírta, hogy az OVB hitelesítse az aláírásgyűjtő íveket.

Paczolay Péter, az Ab helyettes elnöke a képzési hozzájárulással összefüggésben kifejtette: a testület álláspontja szerint a képzési hozzájárulás az egyetemek és főiskolák bevételét képezi és ez a tétel nem szerepel a központi költségvetésben. Tehát sikeres népszavazás esetén sincs szükség a költségvetési törvény módosítására, vagyis a kérdés nem tartozik a tiltott népszavazási tárgykörbe. A népszavazási kezdeményezés aláírásgyűjtő ívén az szerepel: „Egyetért-e Ön azzal, hogy az államilag támogatott felsőfokú tanulmányokat folytató hallgatóknak ne kelljen képzési hozzájárulást fizetni?„

A vizitdíjra és a kórházi napidíjra vonatkozó népszavazási kezdeményezésekkel kapcsolatban Paczolay Péter kifejtette: jövőbeni kérdés akkor tagadható meg, ha az adott kérdés a jövőbeni költségvetésben szereplő egyes kiadásokat érinti.
Hozzátette: a vizitdíj és a kórházi napidíj esetében nem kiadásokról, hanem bevételekről van szó. Az OVB másik érvével kapcsolatban, miszerint a költségvetési törvény hatálya meghosszabbodhat, az Ab megállapította: ez egy hipotézis, nem igazolható, perdöntő értékkel így a testület nem tudta elfogadni.

Az OVB harmadik érvével kapcsolatban, hogy a vizitdíj és a kórházi napidíj megszüntetése megrázkódtatná az egészségügyi rendszer stabilitását, az elnök-helyettes kifejtette: ez az újszerű, az alkotmányjogban eddig ismeretlen érvelés az Ab megítélése szerint rendkívüli mértékben kiterjeszti az alkotmányban felsorolt tilalmi listát. Paczolay Péter emellett úgy fogalmazott: a vizitdíj és a kórházi napidíj megszüntetése nem rázkódtatja meg olyan mértékben az egészségügyi rendszer stabilitását, hogy azt kizáró tárgykörnek kellene értékelni a költségvetési tilalom miatt.
Paczolay Péter hangsúlyozta: az Ab ezen döntése mindenkire nézve kötelező.

Hozzátette: az új eljárásra utasító határozat nem csak a megismételt eljárást rendeli el, hanem az OVB-nek az Ab indoklásának keretei között kell döntését hoznia. Ezt a testület külön hangsúlyozta döntésének indoklásában. Az OVB-határozatokat megsemmisítő Ab határozatok indoklása szerint az OVB-nek hitelesítenie kell az aláírásgyűjtő ívek mintapéldányát, új érvvel nem utasíthatják el azt.

Bihari Mihály ismertette: az Ab határozatának kihirdetését követően az OVB-nek 30 nap áll a rendelkezésére, hogy a döntését meghozza, de ez ellen az OVB-döntés ellen bárki 15 napon belül kifogást nyújthat be. Az Ab elnöke szólt arról is, hogy 2007-ben eddig összesen 12 népszavazási kezdeményezés kapcsán, 26 kifogás érkezett a testülethez. Mint mondta, korábban is érkeztek be ilyen ügyek az Ab-hoz, de az „elmúlt 8-10 hónapban felerősödött a népszavazás utáni érdeklődés”. Közölte: 2007-ben összesen 636 új ügy érkezett a testülethez és az Ab az elnöki végzésekkel együtt 151 érdemi döntést hozott.

Mérsékelt pártreakciók az Ab döntésére

Az MSZP és az SZDSZ tudomásul veszi az Alkotmánybíróság (Ab) döntését, miszerint népszavazást lehet tartani a vizitdíjról, a kórházi napidíjról és a képzési hozzájárulásról.
• Részletek

A Fidesz arra szólítja fel az Országos Választási Bizottságot, hogy az Alkotmánybíróság döntésének megfelelően, és a lehető legrövidebb időn belül hitelesítse a vizitdíjról, a kórházi napidíjról és a tandíjról szóló népszavazási kérdések aláírásgyűjtő íveit – mondta Pokorni Zoltán.
• Részletek

A KDNP üdvözli az Alkotmánybíróság keddi döntését, amely megnyitja az utat ahhoz, hogy a feltett kérdésekben a népakarat megnyilvánuljon – fogalmazott Halász Zsuzsa, a párt szóvivője.
• Részletek

„Az MDF az Alkotmánybíróság keddi döntését tudomásul veszi. Ugyanakkor az MDF álláspontja az, hogy a népszavazással kapcsolatban évek óta felelőtlen politikai játszma zajlik” – jelentette ki Kerék-Bárczy Szabolcs.
• Részletek

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.