A CIA sokat tanult az SS-től

Az SWR dokumentumfilmje szerint a CIA napjainkban is alkalmazott kínzási módszerei a dachaui koncentrációs táborban tevékenykedő náci orvosok kísérleteire vezethetők vissza. A Die Presse szerint kaotikus rögtönzés jellemzi a budapesti kormány adóreform-ötletelését. A Hamburger Abendblatt a Nabucco földgázvezeték koordinátorának kinevezéséről tudósít.

2007. 07. 10. 8:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Betrifft ( swr.de)

A köztelevízió délnyugat-németországi regionális adója dokumentumfilm-sorozatában bemutatta Egmont R. Koch Kínzásszakértők – a CIA titkos módszerei című alkotását, mely annak járt utána, mit tanult az amerikai hírszerzés a nemzetiszocialistáktól.

A sajtó 2004 májusában szerzett tudomást azokról a felvételekről, melyek bizonyították, hogy az amerikai hadsereg a bagdadi Abu-Ghraib börtönben foglyokat kínzott. A washingtoni kormány arra hivatkozott, hogy itt néhány katona kilengéseiről volt szó és nem az amerikai hivatalos szervek által eltűrt vagy megbízásukból végrehajtott kínzásokról.

A film szerzője szerint a brutális kihallgatási módszerek a terror elleni háború állandó kísérői.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilapban Peter Martos Nem reform, csak rögtönzés címmel ír a budapesti kormány ingatlanadótervéről. Amit „az egyszerűsítés nagy dobásaként“ harangoztak be, arról mostanra kiderült, kaotikus fércmunka. A budapesti kormány által elfogadott ingatlanadótervek szerint a 2009-ben életbe lépő adó öt másikat váltana ki, de a részleteket senki sem ismeri.

Csaba László közgazdász szerint Magyarországon nyoma sincs az adóreformnak, csak a rögtönzéseknek. Egy reformprogramnak világos célokat kellene megneveznie, mint például az euró 2012-es bevezetését, nyilatkozta a Közép-Európa Egyetem professzora. Az adóügyi döntés a „rossz kormányzati döntés” példája: hiányzik „a világos jövőképük”, a koalíció „széles fronton felvonul, mint az elmúlt négy esztendőben”, amióta meghirdették „a száz lépés programját”. Amennyiben egy lépés hibásnak bizonyul, visszatérnek a kiindulási pontra. Csaba nem hiszi, hogy a lakosság terhei olyan döntések következtében, mint az ingatlanadó, „jelentősen csökkennének”. A koalíciós szerződés 2010-ig a GDP-arányos adóterhelés alig 1,5 százalékos csökkentését tervezi.

Hamburger Abendblatt (abendblatt.de)

A hamburgi napilapban Marlies Fischer A Nabuccónak konkurenciát teremt a Déli Áramlat című cikkében az európai gázvezetékvitával foglalkozik.

A Nabuccónak konkurenciája lesz. Az Oroszországtól való függetlenséget biztosítani hivatott gázvezetéknek most Moszkva meg akarja teremteni a világos alternatíváját. A Gazprom és az olasz energiacég, az Eni meg kívánja építeni a Déli Áramlat vezetéket. A vezeték a Fekete-tenger alatt futva Bulgárián keresztül egyik ágával elérné Ausztriát, a másikkal Olaszországot célozná meg. Ez esetleg feleslegessé tehetné a Nabuccót.

A brüsszeli bizottság nem így látja. „A Nabucco tökéletesen illik az EU közép-ázsiai stratégiájához” – nyilatkozta Christiane Hohmann, Benita Ferrero-Waldnernek, az unió külügyi biztosának szóvivője. Ez a stratégia nem csak a régió fejlesztéséről szól, hanem a Nyugathoz történő kapcsolásáról is. S mert a vezetékek fontosak, ezért a bizottság az Európai Parlamenttel megegyezésben Jozias van Aartsen volt holland külügyminisztert a Nabucco-projekt koordinátorává kívánja ma kinevezni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.