Betrifft ( swr.de)
A köztelevízió délnyugat-németországi regionális adója dokumentumfilm-sorozatában bemutatta Egmont R. Koch Kínzásszakértők – a CIA titkos módszerei című alkotását, mely annak járt utána, mit tanult az amerikai hírszerzés a nemzetiszocialistáktól.
A sajtó 2004 májusában szerzett tudomást azokról a felvételekről, melyek bizonyították, hogy az amerikai hadsereg a bagdadi Abu-Ghraib börtönben foglyokat kínzott. A washingtoni kormány arra hivatkozott, hogy itt néhány katona kilengéseiről volt szó és nem az amerikai hivatalos szervek által eltűrt vagy megbízásukból végrehajtott kínzásokról.
A film szerzője szerint a brutális kihallgatási módszerek a terror elleni háború állandó kísérői.
Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív osztrák napilapban Peter Martos Nem reform, csak rögtönzés címmel ír a budapesti kormány ingatlanadótervéről. Amit „az egyszerűsítés nagy dobásaként“ harangoztak be, arról mostanra kiderült, kaotikus fércmunka. A budapesti kormány által elfogadott ingatlanadótervek szerint a 2009-ben életbe lépő adó öt másikat váltana ki, de a részleteket senki sem ismeri.
Csaba László közgazdász szerint Magyarországon nyoma sincs az adóreformnak, csak a rögtönzéseknek. Egy reformprogramnak világos célokat kellene megneveznie, mint például az euró 2012-es bevezetését, nyilatkozta a Közép-Európa Egyetem professzora. Az adóügyi döntés a „rossz kormányzati döntés” példája: hiányzik „a világos jövőképük”, a koalíció „széles fronton felvonul, mint az elmúlt négy esztendőben”, amióta meghirdették „a száz lépés programját”. Amennyiben egy lépés hibásnak bizonyul, visszatérnek a kiindulási pontra. Csaba nem hiszi, hogy a lakosság terhei olyan döntések következtében, mint az ingatlanadó, „jelentősen csökkennének”. A koalíciós szerződés 2010-ig a GDP-arányos adóterhelés alig 1,5 százalékos csökkentését tervezi.
Hamburger Abendblatt (abendblatt.de)
A hamburgi napilapban Marlies Fischer A Nabuccónak konkurenciát teremt a Déli Áramlat című cikkében az európai gázvezetékvitával foglalkozik.
A Nabuccónak konkurenciája lesz. Az Oroszországtól való függetlenséget biztosítani hivatott gázvezetéknek most Moszkva meg akarja teremteni a világos alternatíváját. A Gazprom és az olasz energiacég, az Eni meg kívánja építeni a Déli Áramlat vezetéket. A vezeték a Fekete-tenger alatt futva Bulgárián keresztül egyik ágával elérné Ausztriát, a másikkal Olaszországot célozná meg. Ez esetleg feleslegessé tehetné a Nabuccót.
A brüsszeli bizottság nem így látja. „A Nabucco tökéletesen illik az EU közép-ázsiai stratégiájához” – nyilatkozta Christiane Hohmann, Benita Ferrero-Waldnernek, az unió külügyi biztosának szóvivője. Ez a stratégia nem csak a régió fejlesztéséről szól, hanem a Nyugathoz történő kapcsolásáról is. S mert a vezetékek fontosak, ezért a bizottság az Európai Parlamenttel megegyezésben Jozias van Aartsen volt holland külügyminisztert a Nabucco-projekt koordinátorává kívánja ma kinevezni.
Kiderült, hogy mi okozta a raktártüzet a Soroksári úton